Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Co dziecko dziedziczy po ojcu? Geny taty determinują dwie ważne cechy

Co dziecko dziedziczy po ojcu? Geny taty determinują dwie ważne cechy

tata z synem
Fot. Freepik

"Wykapany tata!", "Wygląda jak mama!", "No cały ojciec" - już od pierwszych chwil życia dziecka rodzina i przyjaciele chcą zdecydować, do kogo bardziej podobne jest dziecko. Jeśli chodzi o wygląd, jest to w zasadzie genetyczna loteria, czy dziecko będzie bardziej podobne do mamy, czy do taty.

Jednak są takie cechy, które dostajemy tylko od jednego z rodziców. Rozwój genetyki pozwala nam stwierdzić, które geny znajdują się w chromosomie X przekazanym przez mamę, a które w X lub Y przekazanym przez tatę. Co dziecko dziedziczy po ojcu?

Co dziecko dziedziczy po ojcu?

Większość dzieci jest idealnym miksem rodziców. U noworodków na początku mogą jednak najbardziej rzucać się w oczy te cechy, które są odziedziczone od taty. Nie ma na to jeszcze twardych dowodów, ale naukowcy są prawie pewni, że niektóre szczegóły budowy twarzy dziedziczymy od taty.

Jest to na przykład kształt ust. Jeśli tata ma dołeczki w policzkach, bardzo prawdopodobne, że ten uroczy szczegół pojawi się także na buzi dziecka. Maluchy mają także podobne uzębienie do swoich ojców. Co ciekawe, dziedziczą od nich także... odciski palców.

Kasia - 2024-04-22T145921.145.jpg
Fot. Freepik

Tata przekazuje dziecku wzrost

Badania genetyczne wykazały także, że wzrost to kolejna z rzeczy, którą dziedziczymy po ojcu. Naukowcy wyróżnili ponad 700 odmian genów, które mają wpływ na wzrost. I chociaż część z nich dostajemy od mamy, to te od taty wydają się decydujące.

Najważniejszy jest bowiem insulinopodobny czynnik wzrostu, czyli białko IGF. To ono "programuje" docelowy wzrost w dorosłym życiu. Dziedziczymy je od ojca, to ono decyduje o tym, że będziemy wysocy. Mama może natomiast przekazać nam białko IGFR2, które zahamowuje wzrost.

Od taty też dostajemy sylwetkę. To właśnie ojciec może przekazać nam tendencję do tycia, a raczej do sposobu rozłożenia tłuszczu w naszym organizmie. Jeśli tata ma tendencje do otyłości brzusznej lub gromadzenia tkanki tłuszczowej wisceralnej, czyli przy narządach wewnętrznych, dzieci prawdopodobnie też będą tak miały.

Dziewczynki po tacie, chłopcy po mamie

Przyjęło się mówić, że inteligencję dziedziczy się po mamie. Jest to w dużym stopniu prawda, chociaż warto pamiętać, że genetyka to tutaj zaledwie 70 proc. Końcowy wynik na testach IQ zależy od bardzo wielu czynników.

Jednak tak zwane "białko mądrości" przekazywane jest w chromosomie X. Chłopcy otrzymują go tylko od mamy, więc można stwierdzić, że tylko od niej dostają genetyczne predyspozycje do inteligencji. Dziewczynki natomiast mają dwa chromosomy X — po jednym od każdego z rodziców. Inteligencję mogą odziedziczyć od każdego z nich.

Okazuje się także, że tata może przekazać nam… poczucie humoru. Umiejętność bawienia wszystkich wokół wypada gdzieś na skrzyżowaniu inteligencji i właśnie genów przekazanych nam przez ojca.

Zobacz także:

Oznaki, że twój facet nie jest gotowy na dziecko. Decydują drobnostki

Mężczyźni często popełniają ten błąd. To przez niego nie mogą mieć dzieci

Zioła na płodność z babcinej apteczki. Pomagały kobietom od lat