Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Co rano piję łyżkę tego oleju na czczo. Od miesiąca kilogramy same lecą w dół
Marta Uler
Marta Uler 25.01.2024 14:48

Co rano piję łyżkę tego oleju na czczo. Od miesiąca kilogramy same lecą w dół

Olej lniany
Fot. Pexels/Lichtscheune Media

Zgrabna sylwetka to marzenie każdej kobiety. Chcemy ładnie wyglądać i nie ma w tym nic złego! Od czasu do czasu pilnie przyglądamy się naszej garderobie i zastanawiamy się, czy dałoby się nosić nieco mniejszy rozmiar. Wiele z nas postanawia spróbować diety. Odchudzanie bywa jednak uciążliwe. Trzeba ograniczać spożywane kalorie, albo rezygnować z ulubionych potraw. Jest to trudne też z tego względu, że czasem trzeba przygotowywać inne posiłki dla siebie, a inne dla reszty rodziny. 

Dlatego próbujemy innych rozwiązań i sięgamy czasem po sposoby, które pozwalają schudnąć bez stosowania restrykcyjnych diet. Takie jak np. olej lniany. Ma on niezwykły wpływ na nasz organizm.

Odkryj olej lniany

Olej lniany to jeden z najbardziej cenionych olejów roślinnych, które od wieków wykorzystywane są zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Pozyskiwany jest z nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum), które znamy jako siemię lniane

Jak wiemy, te małe, złocisto-brązowe ziarenka, po zaparzeniu czy ugotowaniu, wytwarzają śluz. To taki kisiel, który jest niezwykle cenny, chociażby podczas przeziębienia, kiedy to łagodzi podrażnione gardło. Ale oczywiście to nie koniec wspaniałych właściwości lnu.

Nasionka są nam lepiej znane, a jak stosować olej lniany? Jest doskonałym dodatkiem sałatek i koktajli, a także przeróżnych past kanapkowych. Podkreśla ich smak i aromat, nadając lekko orzechowej nuty. W dodatku obfituje w cenne składniki odżywcze, które przynoszą liczne korzyści dla zdrowia. 

Olej lniany – właściwości dla zdrowia i urody

Najlepszy jest olej pozyskiwany w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu. Ten proces pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze, takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (z przewagą tych pierwszych), witamina E, a także błonnik i fitosterole. Oto jak olej lniany działa na nasz organizm:

  • chroni przed rozwojem nowotworów, ze względu na zawartość antyoksydantów,
     
  • zabezpiecza naczynia przed odkładaniem blaszki miażdżycowej, chroni przed chorobą wieńcową, 
     
  • działa przeciwzapalnie,
     
  • wspomaga trawienie i metabolizm,
     
  • obniża poziom złego (LDL) cholesterolu we krwi, a podnosi dobrego (HDL)
     
  • dba o naszą skórę, włosy i paznokcie.

Olej lniany czasem nazywany jest olejem budwigowym. To określenie pochodzi od nazwiska Johanny Budwig, która postawiła tezę, że właśnie niedobór kwasów omega-3 prowadzi do rozwoju licznych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2., miażdżyca, nadciśnienie itp. Opracowała własną dietę, opartą na dużym spożyciu oleju lnianego, która ma zmniejszać ryzyko rozwoju tych chorób, a także nowotworów. 

Olej lniany na odchudzanie

Jak wspomnieliśmy, olej lniany wspiera trawienie i przyspiesza metabolizm. Usprawnia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Ponieważ wpływa na motorykę jelit i ułatwia usuwanie mas kałowych, pomaga także utrzymać prawidłową wagę. To dlatego coraz częściej panie używają go jako środka na odchudzanie. 

Trzeba tu podkreślić, że nie ma żadnych badań, z których wynikałoby, że picie oleju lnianego rano, na czczo, przynosi pożądany efekt redukcji wagi. Ten efekt da w ogóle wprowadzenie go do diety (przy jednoczesnym zachowaniu zasad zdrowego odżywiania)! Ale jeśli masz ochotę pić go właśnie rano, zaraz po przebudzeniu, np. po to, by później nie zapomnieć – nie ma ku temu przeciwwskazań. 

Na olej lniany powinny za to uważać osoby z nadwrażliwością jelit czy przewlekłymi biegunkami. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną go stosować.

Olej lniany – jak stosować?

Jeśli chcesz skorzystać z dobroczynnych właściwości oleju lnianego, po prostu zacznij go stosować. A jak? Najlepiej w każdy możliwy sposób! Olej lniany można z powodzeniem używać zarówno zewnętrze jak i wewnętrznie. 

  • dodawaj go do sałatek, surówek, koktajli, czy past kanapkowych – ale nie przesadź! Zaleca się spożycie 1-15 ml oleju lnianego dziennie, czyli mniej więcej jedną łyżkę stołową,
     
  • możesz wypić łyżkę oleju lnianego na czczo, rano, zaraz po przebudzeniu, ale pamiętaj, by już potem nie dodawać go do potraw,
     
  • nie smaż na oleju lnianym,
     
  • spróbuj użyć go jak odżywki do włosów, serum do paznokci czy kremu do twarzy. Zadba o cerę tłustą i trądzikową, bo przywraca równowagę w produkcji sebum. Niweluje zmarszczki i sprawia, że skóra staje się elastyczna. Po nałożeniu na paznokcie płytki stają się mocniejsze, lśniące i wyraźnie bardziej odżywione. Natomiast potraktowane olejem lnianym włosy zaczynają się regenerować, zamykają się łuski włosowe, a na ich powierzchni powstaje rodzaj filtra, który chroni nawet przed promieniowaniem UV. Olej lniany idealnie nadaje się do zabezpieczenia końcówek.

UWAGA
Olej lniany przechowujemy zawsze w ciemnej butelce i w lodówce, ponieważ ulega rozkładowi pod wpływem światła i wyższej temperatury. Nie nadaje się do smażenia!

Zobacz także:

Ewa Wachowicz zdradziła sekret swojej figury. Ten koktajl z dwóch składników to hit

Wlewam co dnia kilka kropel tego olejku do herbaty. Wiem, że nie dopadnie mnie przeziębienie

Mama Pięcioraczków schudła 15 kilogramów! Zdradza, w czym tkwi jej sekret