Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Co to znaczy, gdy śnią ci się makabryczne sny? Jest inaczej, niż dotąd sądziliśmy
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 26.05.2024 22:06

Co to znaczy, gdy śnią ci się makabryczne sny? Jest inaczej, niż dotąd sądziliśmy

kobieta w łóżku
Fot. Freepik

Nie zawsze pamiętamy swoje sny, ale śni każdy. Czasem są to przyjemne marzenia senne, a czasem koszmary, które sprawiają, że budzimy się z krzykiem. Zlani potem, przerażeni, potrzebujemy chwili, żeby dojść do siebie. Uświadomić sobie, że to był tylko sen.

Skąd biorą się te makabryczne marzenia senne? Czy faktycznie marzymy, by kogoś skrzywdzić, albo sen o tym, że ktoś rani nas - czy to znaczy, że ta osoba ma złe zamiary wobec nas? Snów nie należy interpretować dosłownie - to na pewno, więc jak?

Jak interpretować makabryczne sny

Przede wszystkim nie można ich czytać dosłownie. Sny to podszepty naszej podświadomości, zwykle zdradzają nasze głęboko skrywane lęki. Te, które na co dzień staramy się od siebie odsuwać, wracają nocą, gdy nie do końca możemy je kontrolować. Sny są tutaj zdecydowanie mechanizmem obronnym.

To, że staramy się o czymś nie myśleć, nie znaczy, że to znika. Te podskórne strachy mózg musi przepracować, dlatego bywa, że męczy nas nocą. Kiedy zbudzisz się z koszmarnego snu, postaraj się przywołać rozsądek. Jeśli to konieczne wstań i obmyj twarz, możesz też wypić szklankę wody. A kiedy wrócisz do łóżka, postaraj się... policzyć owce. Liczenie jest czynnością analityczną, więc mózg nadaje mu priorytet nad emocjami - będzie łatwiej zasnąć. Ale rankiem warto się nad snami zastanowić.

mężczyzna sen
Fot. Freepik

Makabryczne sny - co to znaczy, jak śni ci się, że kogoś krzywdzisz

Jeśli we śnie ty jesteś osobą agresywną, bijesz kogoś, może oznaczać, że za dnia nie masz siły się przed kimś bronić. Czujesz się niesprawiedliwie traktowany lub krzywdzony. Prawdopodobnie jest to osoba, do której czujesz respekt, przełożony lub rodzic i nie potrafisz z tej sytuacji wybrnąć. Stąd agresja. Prawdopodobnie nosisz w sobie wielką rozpacz.

Jeśli we śnie popełniasz zbrodnię, prawdopodobnie czujesz silną potrzebę odcięcia się od kogoś w prawdziwym życiu. Jakaś relacja wyjątkowo ci ciąży i należy ją skończyć. Bywa też, że o dokonywaniu morderstwa śnią osoby, które nie radzą sobie z agresją, ale też takie, które mają silne poczuci winy. Podświadomie wiesz, że postąpiłeś nieetycznie i sumienie nie daje ci spokoju.

Sen o przemocy - kiedy ktoś cię krzywdzi

Jeśli śni ci się, że to ty jesteś ofiarą przemocy, prawdopodobnie stresujesz się pracą. Czyżbyś liczył na awans, ale obawiasz się, że nie spełnisz oczekiwań? Najpewniej twoje obawy są zupełnie bezpodstawne i warto popracować nad swoją samooceną. Ten sen to wyraźny sygnał, że wątpisz w swoje kompetencje.

Śniło ci się, że ktoś chciał dokonać zamachu na twoje życie? To... dobry znak. Specjaliści od snów twierdzą, że to wróżba długiego i dobrego życia, w którym nie zabraknie sukcesów. To, czemu budzisz się zlany potem? Bo sytuacja na poziomie logicznym może, a nawet powinna niepokoić. Taki sen lubi nawracać.

Sen, że ktoś bliski umarł - co to znaczy

Sen o śmierci bliskiej osoby oznacza konieczność pożegnania jakiegoś ważnego etapu w życiu. Jednak nie można interpretować go jako zły omen. To, że niektóre pożegnania są trudne, nie oznacza, że nie wyjdą nam na dobre. O śmierci bliskich często śnią rodzice usamodzielniających się dzieci. Te mary, to ich nieuświadomiona obawa o życie w opuszczonym gnieździe.

Czasem miewamy takie sny, gdy podejmiemy decyzję o rozstaniu z partnerem, czy zmianie pracy. Skoro już klamka zapała, to nie oglądaj się za siebie. Idź po nowy rozdział, on może być ekscytujący, pomyśl o tym z samego rana. 

Zobacz także:

Co to znaczy, gdy śni ci się zmarły bliski? Jest inaczej, niż dotąd sądziliśmy

Sprawdź, czy nie śpisz w pozycji nieboszczyka. To ściągnie na ciebie choroby i nieszczęście

Wcale nie rozwiązywanie krzyżówek. Nie uwierzysz, co wpływa na sprawność mózgu seniora

Nawet 30 tys. z ZUS-u, wystarczy wypełnić wniosek. Po te pieniądze nikt się nie zgłasza
ZUS, pieniądze
ZUS, pieniądze
W ZUS leżą setki milionów złotych, po które nikt się nie zgłasza. A to dlatego, że większość Polaków nie ma pojęcia o jednej z podstawowych zasad panujących w tej instytucji. Część pieniędzy odkładanych do ZUS podlega dziedziczeniu. Średnio jest to nawet 30 tys. złotych na osobę, po które ma prawo się zgłosić każdy, kto stracił kogoś bliskiego i jest upoważniony do spadku.Większość z nas ma w ZUS dwa konta: konto główne i subkonto. Pieniądze z konta głównego po śmierci przepadają, ale środki zgromadzone na subkoncie są dziedziczone. Oprócz subkonta wielu Polaków ma jeszcze OFE, które również podlega dziedziczeniu. Oczywiście ZUS sam z siebie nikomu pieniędzy nie daje, nawet wtedy, gdy ma informacje o istniejącym spadkobiercy. Żeby dostać należną kwotę, trzeba więc złożyć wniosek.
Czytaj dalej
Budzisz się z "rączkami dinozaura”? To może być objaw poważnych problemów ze zdrowiem
ból dłoni
ból dłoni
Budzisz się czasem z dziwnie podwiniętymi dłońmi? Czujesz, że są zdrętwiałe, sztywne, bolą? To może być konsekwencja tego, że w nocy "krzywo” spałaś. Jednorazowa sytuacja nie powinna budzić niepokoju. Ale jeśli częściej wstajesz z tak wygiętymi nadgarstkami, warto się temu przyjrzeć.Takie skurcze rąk podczas snu określa się mianem "śpiące dłonie dinozaura”. Przypominają trochę te podkurczone rączki T-Rexa. Choć nazwa jest zabawna, może kryć się za nią istotny problem.
Czytaj dalej