Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Czy można iść na wesele w żałobie? Wcale nie trzeba czekać roku

Czy można iść na wesele w żałobie? Wcale nie trzeba czekać roku

wesele szampan
Fot. Sreepik/freepic.diller

Zaproszenie na ślub powinno cieszyć i dawać dużo radości. Jednak dla osób, które właśnie doświadczyły straty kogoś bliskiego i są w żałobie, jest to duży dylemat.

Iść na wesele, czy nie? Kotłujące się myśli i mnóstwo emocji. Podjęcie decyzji jest trudne, zwłaszcza że dochodzi do tego jeszcze wątpliwość: czy to na pewno wypada?

Wesele podczas żałoby

Na około miesiąc przed datą wesela zwyczajowo powinniśmy dać parze młodej znać, czy przyjdziemy na wesele, czy nie. Ta decyzja bywa bardzo trudna, zwłaszcza jeśli nieco wcześniej zmarł nam ktoś bliski.

Z jednej strony obserwowanie pary młodej, wzruszenia, tańce, radość — to wszystko niekoniecznie wpisuje się w nastrój osoby, która jest w żałobie. Z drugiej strony nie chcemy urazić pary młodej albo po prostu mamy ochotę uczestniczyć w ich wielkim dniu i wspólnie przeżywać ten ważny moment.

Czasami w to wszystko wmieszane jest oczekiwanie rodziny. Niektórzy mogą oczekiwać, że nie pójdziesz na wesele, by okazać szacunek zmarłemu. Często pada zdanie: "to nie wypada" albo "co ludzie powiedzą". Nic dziwnego, że każdy w takiej sytuacji ma niezły mętlik w głowie.

Kasia - 2024-04-12T141126.423.jpg
Fot. Freepik

Żałoba może być długa

W świetle tradycji żałoba trwa od sześciu tygodni do roku. Pierwszy okres, czyli około 1,5 miesiąca to żałoba po pradziadkach, ciociach i dalszej rodzinie. Drugi, czyli pół roku, obejmuje żałobę po dziadkach, a po rodzicach, dziecku, rodzeństwie czy małżonku czarne ubrania powinno się nosić przez rok.

Jednak to tylko zwyczajowe daty umowne. Tak naprawdę żałoba może trwać o wiele dłużej lub o wiele krócej. I zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim od relacji, jaka łączyła nas ze zmarłym. Na dodatek przeżywanie żałoby to proces. Ból, żal i tęsknota wzmagają się i gasną. Każdy przechodzi to inaczej.

Warto też wiedzieć, że w Kościele Katolickim nie ma czegoś takiego, jak okres, w czasie którego nie można tańczyć, czy ubierać się na kolorowo. W Kościele żałoba trwa tylko... dziewięć dni. Oczywiście nie wyklucza to smutku, jednak pójście na ślub i wesele kilka tygodni po śmierci kogoś bliskiego nie jest zabronione z punktu widzenia religii.

Zadbaj przede wszystkim o siebie

Decydując się na przyjęcie lub odrzucenie zaproszenia na ślub, weź pod uwagę przede wszystkim swój nastrój i stan. Jeśli nie czujesz się na siłach, by iść na wesele, nie zmuszaj się do tego. Porozmawiaj szczerze z parą młodą, powinni wykazać się zrozumieniem.

W takiej sytuacji możesz całkowicie zrezygnować z udziału w uroczystości lub iść tylko na ślub. Po ceremonii złóż młodym serdeczne życzenia, możesz dołożyć skromny upominek.

Jeśli jednak chcesz wziąć udział w weselu, masz do tego prawo. Obserwuj siebie i swój nastrój. Jeśli tak czujesz, możesz zrezygnować z tańców i hucznej zabawy do białego rana. Nie jest to jednak konieczne. Zrób tak, byś czuła się komfortowo i w zgodzie ze sobą.

Zobacz także:

Czy można spać w łóżku po zmarłym? Nie wszyscy wiedzą, jak powinno się zachować

O czym się śni, gdy się umiera? Badacze znają odpowiedź

Prawnuczka zdążyła się pożegnać z babcią przed śmiercią. Ten film to wyciskacz łez