Czerwone dłonie u dziecka. Co to może oznaczać?
Czerwone dłonie u dziecka to problem, który może mieć wiele przyczyn. Najczęściej winne jest zwykłe przesuszenie skóry, na przykład spowodowane nieprawidłowym myciem. Ale czasem może to być też objaw poważniejszej choroby.
Objawy, które pojawiają się na skórze, nazywamy egzemą (to ogólne określenie, którego dermatolodzy używają, jeśli pojawi się stan zapalny). Egzema może być spowodowana alergią, ale nie tylko. Wyjaśniamy, co powoduje egzemę na dłoniach u dziecka.
Czego objawem są czerwone i suche dłonie u dziecka?
Czerwone i suche dłonie u dziecka to problem, który może spędzać sen z powiek niejednemu rodzicowi. Jedną z najczęstszych jego przyczyn jest stosowanie nieodpowiednich środków do mycia rąk – zwykłych mydeł, mydeł antybakteryjnych oraz płynów do dezynfekcji. Środki te mogą zaburzać naturalną barierę ochronną skóry, prowadząc do jej przesuszenia i podrażnienia.
Zamiast mydła, warto kupić dziecku delikatny środek do mycia rąk. Najlepiej hipoalergiczny. A po umyciu stosować krem nawilżający dla dzieci.
Jeśli maluch chodzi do przedszkola, być może szkodzi mu mydło, z którego korzysta przedszkolna grupa. Warto dowiedzieć się, czego używają przedszkolaki i zaproponować zmianę preparatu na łagodniejszy. Czasem nawet zmiana mydła nie jest konieczna. Zaczerwienienie pojawia się także, gdy dzieci spieszą się podczas mycia rąk i niedokładnie spłukują je pod wodą. Warto o tym porozmawiać z paniami w przedszkolu.
fot. Canva
Czerwone dłonie u małego dziecka
Zaczerwienienie dłoni może pojawić się u całkiem małych dzieci (nawet niemowląt). I to z banalnych powodów. Skóra dziecka jest niedojrzała i cienka. Nie ma wystarczającej bariery ochronnej. Nie umie bronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, słońce czy chłód. Jeśli się z nimi zetknie, łatwo może dojść do podrażnienia i zaczerwienienia. Stąd na przykład spierzchnięte i zaczerwienione dłonie od zimna.
Rodzice małych dzieci często też nadmiernie dbają o czystość dziecięcych rąk. W obawie przed zarazkami stosują chusteczki do dezynfekcji . Przecierają nimi dłonie maluszków na przykład po zabawie na dworze czy dotykaniu rzeczy w sklepie. Używają także w takich sytuacjach mydełka bez spłukiwania .
Oba te produkty, zdaniem dermatologów, mogą powodować zaczerwienienia i podrażnienia skóry . Jeśli dziecko zabrudzi ręce poza domem, lepiej przepłukać je zwykłą wodą i umyć porządnie dopiero po powrocie do domu ciepłą wodą i delikatnym środkiem myjącym. Tak też skutecznie pozbędziemy się zarazków.
Lepszym rozwiązaniem do stosowania poza domem, niż specjalne chusteczki do rąk, bywają chusteczki do pupy (ale uwaga: niektóre z nich również podrażniają skórę maluszków).
Czerwone wnętrze dłoni u dziecka
Zaczerwieniona i sucha skóra może pojawić się tylko na wewnętrznej stronie dłoni dziecka. Tak może objawiać się alergia. Dzieci uczulają składniki mydła, detergentów, których używamy do kąpieli, prania lub kosmetyki.
Maluch może mieć też alergią kontaktową (na coś, co trzyma często w ręce). Fachowo ten symptom nazywany jest wypryskiem kontaktowym. Jedną z jego przyczyn jest np. alergia na nikiel.
Czerwone wnętrze dłoni to także jeden z objawów AZS , czyli atopowego zapalenia skóry. Często jest ono kojarzone z dużymi zmianami w różnych miejscach na ciele. Ale AZS może być też minimalne i ograniczać się do zapalenia skóry dłoni.
Niewielkie zmiany w tych miejscach ulegają zaostrzeniu pod wpływem wody lub czynników klimatycznych. Wtedy na skórze tworzą się pęcherzyki, które potem się złuszczają. AZS może też obejmować boczne części palców.
Czerwone dłonie od wewnątrz to tak zwany rumień dłoniowy. Jego przyczyną u dzieci bywa również łuszczyca . To przewlekła i trudna do wyleczenia choroba skóry. Skóra staje się sucha i pokrywa ją blaszka łuszczycowa (łuski, które się łuszczą). Łuszczyca obejmuje różne części ciała. Choroba nie jest zakaźna.
Warto wiedzieć, że czasem trudno ustalić, dlaczego dziecko ma czerwone wnętrza dłoni. Taki objaw na pewno powinien być skonsultowany z pediatrą lub dermatologiem.
Czerwone dłonie u dziecka i gorączka
Czerwone zmiany na dłoniach u dzieci mogą pojawiać się także w przebiegu infekcji . Opuchnięte zaczerwienione ręce to może być jeden z objawów choroby Kawasaki. Albo zachorowania na COVID, który u dzieci przebiega z nieco innymi objawami niż u dorosłych.
W obu przypadkach można zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk skóry na rękach, a także na stopach. Poza tym dziecko ma objawy przypominające infekcję wieku dziecięcego. Malucha powinien obejrzeć lekarz.
Inną chorobą, której towarzyszą czerwone plamy na rękach, jest wirus bostoński . Na wewnętrznej stronie dłoni i na opuszkach palców, a także na stopach pojawia się czerwona wysypka.
Zmiany mogą być też widoczne w jamie ustnej i na tułowiu. Tworzące się w tych miejscach pęcherzyki są bolesne i swędzą. Dziecko ogólnie źle się czuje, może boleć je gardło. Wizyta u lekarza zwykle wyjaśni przyczynę objawów.
Zobacz też:
Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Każda mama powinna to wiedzieć