Często swędzą cię dłonie? Takiego objawu nie możesz zlekceważyć
Swędzenia dłoni i stóp w ciąży nie wolno lekceważyć. To może być pierwszy objaw cholestazy, która niezauważona w porę, jest bardzo groźna dla dziecka.
Cholestaza ciążowa to stosunkowo rzadkie powikłanie związane z wątrobą. Jest jednak na tyle poważne, że może wymóc wcześniejsze wywołanie porodu. Warto wiedzieć, co ją powoduje i jakie są jej objawy, a także co czeka ciężarną, u której cholestaza zostanie zdiagnozowana.
O cholestazie porozmawiałyśmy z ginekolożką z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
Cholestaza w ciąży może być bardzo groźna
Cholestaza to zaburzenie pracy wątroby występujące w ciąży u około 1 do 2 proc. kobiet w Polsce. Dla przyszłej mamy jest niegroźna i z reguły mija zaraz po porodzie. Niestety dla dziecka może być śmiertelnie niebezpieczne.
Z powodu problemów z odpływem żółci do dwunastnicy, szkodliwe produkty przemiany materii zamiast być usuwane, kumulują się w organizmie przyszłej mamy. Wpływa to m.in. na mniejszą wydolność łożyska.
Zaniedbana cholestaza może doprowadzić m.in. do przedwczesnego porodu. Wystąpić mogą także zaburzenia wchłaniania witaminy K, które skutkują krwotokami zarówno u mamy, jak i noworodka. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci płodu w łonie matki.
Cholestaza ciążowa – objawy, których nie wolno bagatelizować
Pierwsze objawy cholestazy to
świąd skóry
. Ale to zdarza się w ciąży bardzo często. Jak odróżnić zwykłe swędzenie, od tego, które może zwiastować cholestazę, wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Cholestaza najczęściej występuje
w trzecim trymestrze ciąży
. Jeżeli swędzenie skóry zdarzy się w pierwszym czy drugim trymestrze, to szanse na to, że jest to objaw cholestazy, są bardzo niewielkie.
Swędzenie, które powinno zaniepokoić, występuje na dłoniach i stopach . Nasila się głównie wieczorem. Jak słyszymy od ginekolożki z FemiMea, która wyjaśnia zawiłości zaburzenia, by wykluczyć cholestazę potrzebne jest badanie poziomu kwasów żółciowych .
Jeżeli na swędzącą skórę nie pomaga intensywne nawilżanie, warto zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego. Lepiej zrobić o jedno badanie za dużo, niż przeoczyć zagrożenie .
Czy cholestaza kończy się cesarką
Wbrew temu, czego obawia się większość ciężarnych, samo wystąpienie cholestazy nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego . Ciąża powikłana cholestazą nie zawsze kończy się też indukcją porodu. Ale zdarza się dość często, że z uwagi na parametry pacjentki, zwykle wykonuje się ją w okolicach 37 tygodnia ciąży. Jednak indukcja, to nie cesarka.
Wszystko zależy od stanu klinicznego pacjentki i płodu, jej wyników badań. Jeśli te będą niepokoić lekarza prowadzącego, może on zadecydować o indukcji, czyli wywołaniu porodu . Nagłe cięcie cesarskie zdarza się wyjątkowo rzadko. Zazwyczaj wtedy, gdy cholestaza nie zostaje w porę wykryta i stan przyszłej mamy poważnie zagraża jej dziecku.
Cholestaza ciążowa – przyczyny
Bezpośrednie przyczyny cholestazy nie są do końca znane . Lekarze mają jedynie pewność, że wiąże się ze zwiększonym poziomem hormonów w ciąży. Mogą jej sprzyjać wcześniejsze problemy z wątrobą lub zły tryb życia kobiety. Są też pewne grupy dużo bardziej narażone na to powikłanie.
Zdaniem ekspertki niektóre kobiety powinny zachować szczególną czujność. Czynniki ryzyka cholestazy to przede wszystkim :
- wiek powyżej 35 r.ż.,
- stan po zapłodnieniu pozaustrojowym,
-
cholestaza w poprzedniej ciąży lub w wyniku
stosowania antykoncepcji, - WZW C,
- ciąża wielopłodowa,
- stan po cholecystektomii.
To, że kobieta miała cholestazę w pierwszej ciąży, nie oznacza, że na pewno sytuacja powtórzy się przy kolejnych. Jednak ryzyko jest większe . Trzeba pamiętać także o tym, że po przebytej cholestazie ciążowej nie można już nigdy przyjmować dwuskładnikowej antykoncepcji .
Zobacz także:
Jesteś w ciąży? Chroń się przed RSV, bo z tym wirusem nie ma żartów
W ciąży nie wolno głaskać kudłatych psów? Tych przesądów na pewno nie znasz
Ciężarna zasłabła za kierownicą. Reakcja taksówkarzy woła o pomstę do nieba