portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Czy 3-miesięczne dziecko może chodzić do żłobka? Niektórym nie mieści się to w głowie
Fot. Est News

Czy 3-miesięczne dziecko może chodzić do żłobka? Niektórym nie mieści się to w głowie

26 kwietnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Gdy rodzi się dziecko, najchętniej bylibyśmy przy nim non-stop. To jednak utopia. Przychodzi taki moment, w którym maluszek musi iść do przedszkola, a często jeszcze wcześniej – do żłobka. Żłobki jednak to takie instytucje, które mają swoich przeciwników.

Relacja z mamą lub innym opiekunem, jest najważniejszą potrzebą niemowlęcia i malutkiego dziecka. Wiele osób sprzeciwia się więc wysyłaniu takich szkrabów do żłobków twierdząc, że to może zaburzyć ich rozwój, a nawet rzutować na całą przyszłość dziecka.

Od jakiego wieku dziecko może chodzić do żłobka?

Kiedy kobieta zostaje mamą, dziecko zwykle znajduje się w centrum jej życia. Ciężko jest jej rozstać się z nim choćby na kilka godzin. I na szczęście, jeśli nie chce – to nie musi. Jeżeli jest zatrudniona na umowie o pracę, urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a kolejne 41 tygodni – urlop rodzicielski. Można się nim oczywiście wymieniać z ojcem dziecka, w każdym razie chodzi o to, że przez rok maluszek może spokojnie być we własnym domu.

Co potem? Wielu rodziców chciałoby już wrócić do pracy. Wtedy zaczynają myśleć o żłobku . Od jakiego wieku dziecko może chodzić do żłobka? W Polsce już 20-tygodniowe niemowlę można zapisać do takiej instytucji, choć w praktyce nie zdarza się to często. Wiele żłobków nie przyjmuje niemowląt, a z uwagi na długość urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, zwykle dopiero roczne lub jeszcze starsze dzieci zapisywane są do żłobków.

Fot. Pixabay/ LRCL

Czy 3-miesięczne dziecko może chodzić do żłobka?

Ponieważ obowiązkowo kobieta musi wykorzystać tylko 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a potem może wrócić do pracy, pojawia się pytanie, czy tak małe, niewiele ponad 3-miesięczne dziecko może już chodzić do żłobka. Odpowiedź brzmi: nie. Po pierwsze, ponieważ, jak czytamy na gov.pl, kobieta po tych 14 tygodniach może:

"powrócić do pracy, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko albo przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową”.

A po drugie, opieka w żłobkach, formalnie dotyczy "dopiero” dzieci 20-tygodniowych.

Ale za granicą jest inaczej

Te przepisy dotyczą Polski. Poza granicami naszego kraju może być, rzecz jasna, inaczej. Choćby we Francji – tam już 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, choć oczywiście z tym "chodzeniem” to przesada. Ale mamy faktycznie korzystają z tej formy opieki nad dziećmi i jest to w tym kraju rzecz zupełnie naturalna.

Gdy opublikowaliśmy wywiad z pewną mamą z Francji, komentarze były naprawdę skrajne. Pojawiły się głosy, którym podobało się to podejście do wychowywania dzieci, ale jednak więcej można było znaleźć słów krytyki:

  • Biedne matki! Muszą do pracy, bo kraj padnie. Wszystko kosztuje, a dzieci do przechowalni. Jeszcze trochę, to fermy porobią i ludzie się na to zgodzą.
  • Najlepiej roczne oddać do szkół. Jest szansa , że 10-latki będą mogły pójść do pracy i zapi...ć na ten chory system. Oczywiście przedłużony wiek emerytalny do osiemdziesiątki. Szczęściarze, którzy dożyją do emerytury, pocieszą siẹ nią w domu opieki.
  • Jak zwykle ze skrajności w skrajność . Najlepiej kilkutygodniowe dać do żłobka, szkołę niech zaczyna na 3 latka.
  • W ramach wdzięczności i "dobrze" zbudowanych relacji, bezproblemowo oddaje się później rodziców do domu starców.

Polscy rodzice po prostu mają inne wartości. Rodzina, nie praca, jest u nas na pierwszym miejscu i stąd takie reakcje. My zwykle staramy się jak najdłużej być z dzieckiem w domu. Jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, przeciąga ten czas aż do 3. roku życia dziecka, kiedy maluszek już może iść do przedszkola.

Zobacz także:

Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 3-latki do szkoły. Zgadniecie, co to za kraj?

Najdroższe publiczne żłobki w Polsce. Tu rodzice płacą krocie [MAPA]

Wiemy, kiedy będą pierwsze wypłaty "babciowego". Wcześniej, niż się spodziewaliśmy

Co dziecko dziedziczy po ojcu? Geny taty determinują dwie ważne cechy
Dostaniesz nawet 1500 zł na każde dziecko. Świadczenia na nowy rok szkolny - tych terminów nie możesz przegapić
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy