portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Czy latem trzeba podawać dziecku witaminę D3? Są nowe wytyczne
Fot. Shutterstock/ronstik

Czy latem trzeba podawać dziecku witaminę D3? Są nowe wytyczne

4 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Suplementacja witaminy D3 jest bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju dzieci, ale w naszej strefie klimatycznej, przyjmować ją powinni wszyscy, niezależnie od wieku. Przez całą jesień i zimę. A co z wiosną i latem?

Wszystko zależy od tego, ile czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Pediatra Monika Działowska podkreśla, że w tym przypadku to nie kwestia aktualnej pory roku jest najważniejsza.

Witamina D3 – jak suplementować

O tym, że należy suplementować witaminę D3, wiedzą chyba wszyscy. Lekarze podkreślają, że witamina ta jest niezbędna, jeśli chodzi o zdrowy rozwój dzieci. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, zębów, mózgu i układu nerwowego, immunologicznego, mięśni, serca, ma także wpływ na kondycję skóry, zapobiega krzywicy.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki i leczenia niedoboru witaminy D w Polsce zawartymi w artykule pt. "Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland", opublikowanym w czasopiśmie "Nutrients", Witamina D3, powinna być dawkowana w następujący sposób:

  • dzieci w wieku 0–6 miesięcy – 400 j.m./dzień (10 µg/dzień) cholekalcyferolu od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienia,
  • dzieci w wieku 6-12 miesięcy - 400–600 j.m./dzień (10–15 µg/dzień) cholekalcyferolu, w zależności od dziennej ilości witaminy D spożywanej z posiłkami,
  • dzieci w wieku 1-3 lata – 600 j.m. (15 µg/dobę) i ze względu na związane z wiekiem ograniczenia w opalaniu zalecana jest przez cały rok,
  • dzieci w wieku 4-10 lat – przeważnie 600- 1000 j.m. W zależności od masy ciała i diety, choć jeśli w okresie od maja do września przez 30 minut dziennie przebywają na słońcu z odkrytymi przedramionami, suplementacja nie jest konieczna,
  • młodzież 11-18 lat i dorośli – 1000-2000 j.m. i jw.
Fot. Pixabay/ mariya_m

Jak podawać witaminę D3 wiosną i latem?

Wynika z tego, że wiosną i latem nie trzeba podawać dziecku witaminy D3? Na ten temat wypowiedziała się pediatra Monika Działowska, która na Instagramie prowadzi profil @pediatranazdrowie:

"To zależy od tego, jak długo dzieci przebywają na słońcu, natomiast można suplementować tę witaminę przez cały rok . Jeżeli przebywamy na słońcu minimum 15 minut na dobę w krótkich rękawkach i nogawkach, to produkujemy mniej więcej 2-4 tys. jednostek witaminy D na dobę, więc całkiem dużo. W takie słoneczne dni, kiedy dużo czasu spędzamy na zewnątrz, możemy tej witaminy nie podawać.”

Lekarka zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię: jak się ma do produkcji witaminy D w skórze, krem z filtrem UV ? Czy jeżeli używamy kremu z wysokim filtrem, to także ta witamina D3 jest produkowana?

"Produkcja witaminy D u osób stosujących takie kremy będzie nieco niższa, ale ze względów dermatologicznych, zdecydowanie trzeba tę skórę chronić” – mówi specjalistka. Z badań wynika, że produkcja witaminy D u osób stosujących krem z filtrem UV nie jest dużo niższa niż u osób ich nie używających.

Witamina D3 – tylko 20 procent pochodzi z pożywienia

Przypomnijmy, że witamina D3 zwana również cholekalcyferolem, produkuje się w naszych organizmach głównie dzięki ekspozycji skóry na słońce. Jedynie 20 procent zapotrzebowania na ten składnik pokrywamy z jedzeniem.

Źródłem D3 w pożywieniu są głównie tłuste ryby , trochę znajdziemy jej też w maśle, żółtym serze i żółtkach jaj. Jednak, jeśli nie chcemy mieć niedoborów, najlepiej ją po prostu suplementować. Pamiętajmy, że aby dobrze się wchłaniała, witaminę D3 powinno się przyjmować podczas posiłku.

Zobacz także:

Został ci taki krem z ubiegłego roku? Farmaceuta mówi, czy można go jeszcze używać

Ma więcej właściwości niż oliwa z oliwek. Wystarczy łyżeczka dziennie, by zadbać o urodę

Przestań wlewać dziecku to do gardła. Wiemy, co naprawdę podnosi odporność u dzieci

Dlaczego 800+ nie wpłynęło na konto? Wiele rodzin nie dostanie przelewów w czerwcu
Seria pożarów w Jelczu-Laskowicach. Sprawcą okazał się 8-letni chłopiec
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy