Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Nowa transza 800+ już na kontach. Złóż teraz wniosek, bo przepadną ci pieniądze

Nowa transza 800+ już na kontach. Złóż teraz wniosek, bo przepadną ci pieniądze

Świadczenie 800+
Fot. Pixabay/BeatriceBB

Okres rozliczeniowy w programie 800+ nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Trwa od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku.

W tym roku nowy okres zacznie się już za trzy dni, ale okazuje się, że wypłaty świadczeń ZUS zaczął już teraz. Część rodziców może liczyć na przelewy nawet dzisiaj.

800+ już na kontach

Co roku trzeba składać nowy wniosek o wypłacenie 800+ do ZUS. Jest akceptowany automatycznie, chyba że są w nim jakieś błędy formalne. Trzeba jednak o tym pamiętać, bo inaczej może okazać się, że nie otrzymamy świadczenia. Nowy okres zaczyna się zawsze 1 czerwca.

W tym roku jednak pieniądze z nowej puli zostają wypłacone wcześniej, bo już dziś. Wszystko dlatego, że duża część rodzin dostaje je drugiego dnia każdego miesiąca. W tym roku tak się składa, że 30.05. wypada Boże Ciało, a 2.06. to sobota. Pieniądze są wypłacane dziś, by pojawiły się na kontach rodziców w piątek, 1.06.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski powiedział: "W poniedziałek ZUS przeleje kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca w ramach 800 plus trafi do nich ponad miliard złotych".

rodzina na spacerze
Fot. Freepik/prostooleh

Do kiedy złożyć wniosek o 800+

Termin składania wniosków na nowy okres rozliczeniowy już przepadł. Czas na to był od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Ale nie oznacza to, że nie możesz otrzymać pieniędzy za te miesiące!

Tak naprawdę ostatni dzień kwietnia 2024 roku to był tylko termin, którego trzeba przestrzegać, jeśli chce się utrzymać ciągłość wypłat i regularnie co miesiąc otrzymywać pieniądze na konto. Jeszcze nie jest za późno, by nie stracić środków za czerwiec 2024.

Nie strać pieniędzy za czerwiec

Musisz się pospieszyć. Jeśli wniosek o wypłatę 800 plus wypłynie od ciebie w maju, to do 31 lipca powinnaś dostać przelew z ZUS za dwa miesiące — czerwiec i lipiec. Zostały już tylko dwa dni, ale spokojnie, możesz zrobić to przez internet, na przykład przed serwis Emp@tia, PUE ZUS albo przez stronę swojego banku.

Jeśli nie zdążysz i wniosek złożysz w czerwcu, wypłaty możesz spodziewać się do końca wakacji. Wtedy też otrzymasz wyrównanie za czerwiec i lipiec. Jeśli jednak przekroczysz ten termin, prawo do wypłaty świadczenia będzie przysługiwało ci tylko od miesiąca, w którym wniosek został wysłany. Lepiej się pospieszyć!

Zobacz także:

Dostaniesz nawet 1500 zł na każde dziecko. Świadczenia na nowy rok szkolny - tych terminów nie możesz przegapić

Biorą 800+ i uciekają na Zachód. Rząd zdecydował, kiedy i jakie zabierze świadczenia

Na tę podwyżkę czekaliśmy o wiele za długo. 1000 zł na dziecko od października 2024

Tagi: 800+ ZUS Rodzina