Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Domowe przedszkole może założyć każdy. Czy warto je wybrać?
Beata Łajca
Beata Łajca 10.03.2024 18:25

Domowe przedszkole może założyć każdy. Czy warto je wybrać?

przedszkole
fot. Freepik

"Domowe przedszkole wszystkie dzieci kocha" śpiewał kiedyś dziecięcy zespół Fasolki w czołówce programu telewizyjnego. Dzisiaj programu już nie ma, ale domowe przedszkola działają w wielu miejscowościach, tworząc alternatywę dla placówek publicznych i prywatnych. Jak funkcjonuje takie domowe przedszkole?

Opieka nad dzieckiem w przyjaznych, domowych warunkach, a do tego w niewielkiej grupie, brzmi kusząco. Domowe przedszkola są wybawieniem, gdy nie uda się zapisać dziecka do placówki publicznej. Mają jednak tyle samo zalet, co wad. Wyjaśniamy, na jakich zasadach działają takie miejsca, jak można je założyć i kto w nich pracuje. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola w prywatnym domu.

Jak działa domowe przedszkole

Pod nazwą domowe przedszkole kryje się kameralna placówka prowadzona w prywatnym domu lub mieszkaniu. Uczęszcza do niej zwykle od 5 do 15 dzieci w różnym wieku, dlatego opieka nad nimi znacznie różni się od tej, jaką oferują przedszkola publiczne.

Domowe przedszkole może założyć prawie każdy. Nie znaczy to jednak, że placówki zatrudniają osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Opiekunowie w takim przedszkolu muszą mieć ukończone studia z zakresu pedagogiki przedszkolnej lub wczesnoszkolnej, ewentualnie pedagogiki nauczania początkowego i wychowania przedszkolnego.

Przedszkola w domach prywatnych z reguły działają krócej niż placówki publiczne, ale za to chętnie dostosowują godziny otwarcia do potrzeb rodziców. Przedszkolaki zawsze mają zapewnione wyżywienie i wszystkie potrzebne pomoce dydaktyczne. Przebywanie w małej grupie w kameralnym przedszkolu ma jednak tyle samo zalet co wad.

Beata - 2024-02-29T143632.593.jpg
fot. Freepik

Zalety i wady przedszkola domowego

Zaletą, o której mogą tylko pomarzyć rodzice wysyłający swoje pociechy do publicznej placówki, są elastyczne godziny pracy domowego przedszkola. Duże znaczenie ma także to, że w mniejszej grupie dzieci mogą liczyć na więcej uwagi ze strony opiekunów.

Program dydaktyczny w domowej placówce można łatwo dopasować do potrzeb każdego z przedszkolaków. W takim przedszkolu atmosfera jest bardziej rodzinna i łatwiej się w nim odnaleźć zwłaszcza nieśmiałym dzieciom.

Miniprzedszkole będzie tańsze od prywatnego, ze względu na dofinansowania z budżetu gminy. Można w nim także liczyć na dostosowanie posiłków dla potrzeb alergików, co jest nieosiągalne w placówkach państwowych.

Niestety przedszkola domowe mają swoje wady. Nie organizuje się w nich żadnych uroczystości, a dzieci nie uczestniczą zwykle w zajęciach dodatkowych i wycieczkach. Większość z nich nie ma placu zabaw ani większej sali do gimnastyki, przez co minimum programowe Ministerstwa Edukacji nie może być w pełni realizowane.

Beata - 2024-02-29T144153.214.jpg
fot. Unsplash/Sigmund

Jak założyć domowe przedszkole

Każdego, kto ma obawy przed wysłaniem dziecka do domowego przedszkola, uspokajamy – te placówki są tak samo kontrolowane jak każde inne. Aby otworzyć przedszkole w domu, trzeba spełnić szereg wymagań i uzyskać pozytywną opinię podczas kontroli Sanepidu i Straży Pożarnej.

Chcąc założyć domowe przedszkole, trzeba opracować projekt uwzględniający działalność edukacyjną i opiekę nad dziećmi, a następnie stworzyć statut punktu przedszkolnego. Nie jest za to wymagane zakładanie działalności gospodarczej – wystarcza uzyskanie wpisu do ewidencji placówek niepublicznych w danej gminie.

Następnie gmina wystawia zaświadczenie, które trafia do Kuratorium Oświaty. Domowe przedszkole może założyć osoba fizyczna lub prawna (firma, spółka, fundacja lub stowarzyszenie). W drugim przypadku konieczne będzie zgłoszenie do Krajowego Rejestru Sądowego.

Lokal, w którym ma się mieścić przedszkole, musi znajdować się na parterze i mieć co najmniej 2,4 m wysokości. Obowiązkowe jest wyjście ewakuacyjne, toaleta dla dzieci i kuchnia z wyparzarką, jeżeli posiłki mają być przygotowywane na miejscu. Gdy dzieci mają przebywać w placówce dłużej niż 5 godzin, będzie potrzebne także miejsce do leżakowania.

Beata - 2024-02-29T144352.247.jpg
fot. Unsplash/krakenimages

Które przedszkole domowe wybrać

Domowe przedszkole może być świetną alternatywą, ale warto się lepiej przyjrzeć placówkom, które rozważamy. Najlepiej odwiedzić je osobiście, żeby ocenić warunki, w jakich przebywają dzieci i zapytać o kwalifikacje kadry.

Naprawdę dobre przedszkole domowe jest wyposażone w ciekawe zabawki i pomoce naukowe. Stosuje atrakcyjne metody nauczania i realizuje podstawę programową, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Dostarcza odpowiednią ilość ruchu podczas zajęć w placówce, a także organizuje spacery na świeżym powietrzu.

Bez względu na to czy posiłki przygotowywane są na miejscu, czy przywozi je firma cateringowa, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Poza tym oprócz zapewnienia opieki podczas nieobecności rodziców przedszkole musi przygotować maluszki do nauki w szkole. Warto sprawdzić jak podchodzi do tego domowe przedszkole, które chcemy wybrać.

Zobacz także:

Wraca z przedszkola i szaleje. Jak pomóc dziecku zapanować nad emocjami?

Rekrutacja do przedszkoli 2024. Na rodziców czeka kilka niespodzianek

Lepsza zerówka w przedszkolu czy w szkole? Nasze mamy wskazują plusy i minusy