Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE
Dziś zaczęły się egzaminy ósmoklasisty. Pierwszego dnia, tradycyjnie, uczniowie klas ósmych rozwiązywali test z języka polskiego. Jutro odbędzie się egzamin z matematyki, a w czwartek – z języka obcego nowożytnego.
O tym, co będzie na egzaminie, mówiono już od dawna, a w internecie nie brakowało “przecieków”. Wszystko to jednak tylko przypuszczenia oparte na prawdopodobieństwie. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języka polskiego.
Egzamin ósmoklasisty 2024
Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się dziś, 14 maja, punktualnie o godzinie 9:00. Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przystąpić do niego miało ponad 214 500 uczniów z ponad 11 190 szkół podstawowych. Udział w testach powinno też wziąć ponad 11 600 uczniów z Ukrainy z ok. 3 400 szkół. Dla tych, którzy, z różnych względów, nie mogą przystąpić do egzaminów teraz, jest także wyznaczony termin dodatkowy – 10-12 czerwca.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej , ale, przeciwieństwie do matur, nie można go nie zdać. Wynik podawany jest w procentach, które następnie przelicza się na punkty. Łącznie z punktami ze świadectwa, uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów. Punkty te potrzebne są z kolei w rekrutacji do szkół średnich. Te najlepsze przyjmują uczniów z jak najwyższą liczba punktów.
Jak to się oblicza? Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35 (z języka obcego przez 0,3). Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to 100 x 0,35 daje 35 punktów. Odpowiednio 80 proc. da 28 punktów, itd.
Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski
Pierwszy egzamin, do jakiego usiedli uczniowie klas ósmych, to język polski. Rozpoczął się o godz. 9:00, 14 maja, i trwał 120 minut. Składał się z dwóch części. Pierwsza to zadania odnoszące się do podanych fragmentów tekstów: literackiego oraz nieliterackiego (np. naukowego, popularnonaukowego, publicystycznego). Uczniowie mieli do napisania również krótszą wypowiedź pisemną.
Druga część to dłuższa wypowiedź pisemna. Zdający mieli do wyboru dwa tematy wypracowań: jedno o charakterze twórczym (opowiadanie), a drugie – odtwórczym (rozprawka).
Egzamin ósmoklasisty – arkusze egzaminacyjne
Wyniki z egzaminów ósmoklasisty uczniowie poznają dopiero 3 lipca, więc do tego czasu muszą niestety żyć w niepewności. 3 lipca będzie można także odebrać ze szkoły zaświadczenie o wynikach egzaminów. A teraz można już oszacować, jak poszedł test z języka polskiego, ponieważ CKE opublikowała już oficjalny arkusz.
Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski
wersja x
karta odpowiedzi – sprawdź, jak odpowiedziałeś
Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski wersja y
karta odpowiedzi - sprawdź, jak odpowiedziałeś
Zobacz także:
Już jutro egzamin ósmoklasisty. Tych rzeczy nie możesz zapomnieć
Matura 2024 z języka angielskiego unieważniona? CKE stawia sprawę jasno