Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Ferie zimowe tuż-tuż. Sprawdziłaś już, kiedy twoje dziecko będzie mieć wolne od szkoły?
Marta Uler
Marta Uler 22.11.2023 10:00

Ferie zimowe tuż-tuż. Sprawdziłaś już, kiedy twoje dziecko będzie mieć wolne od szkoły?

Ferie zimowe 2024
Fot. Shutterstock

Ferie zimowe 2024 jak zawsze rozpoczynają się w styczniu, ale nie dla każdego. Ta przerwa od nauki standardowo jest ruchoma i dzieci w całej Polsce w innych terminach będą wyjeżdżały na zimowiska, obozy czy też po prostu z rodziną, żeby odpocząć. Przedstawiamy, jak to będzie rozkładało się w poszczególnych województwach.

Ferie zimowe to, poza wakacjami, najbardziej wyczekiwany przez dzieci czas w roku. Wolność od szkoły! I "już za chwileczkę, już za momencik” się zaczynają. Choć zima jeszcze na dobre się nie wkroczyła, trzeba już o nich pomyśleć.

Ferie zimowe 2024 – kiedy się zaczynają?

Ferie zimowe 2024 to wyczekiwana od dawna przez wszystkie dzieci przerwa w nauce. Kto pilnie pracował przez tyle miesięcy od początku roku szkolnego, w końcu będzie mógł odsapnąć. Jak zawsze, ferie zimowe 2024, zaczynają się oczywiście w styczniu, czyli wkrótce po... przerwie świątecznej związanej z Bożym Narodzeniem. 

Podobnie jak w poprzednich latach, ferie zimowe 2024 w całej Polsce będą trwały łącznie około półtora miesiąca. W tym czasie w zimowych kurortach ruch wygląda podobnie jak w wakacje i podobnie długo trwa. Jednak dla każdego dziecka ferie zimowe to tylko dwa tygodnie. Poszczególne województwa mają swoje indywidualne terminy. 

nart.jpg

Fot. Pexels/Daniel Frank

Ferie zimowe 2024 – terminy

Kto pierwszy będzie miał ferie zimowe 2024? Poniżej prezentujemy terminy ferii dla wszystkich województw w Polsce:

  • 15-28 stycznia 2024 – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
     
  • 22 stycznia-4 lutego 2024 – podlaskie, warmińsko-mazurskie;
     
  • 29 stycznia-11 lutego 2024 – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
     
  • 12-25 lutego 2024 – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Dzieci, które jako pierwsze wyjadą na zimowiska, czy kolonie, po świętach Bożego Narodzenia pójdą do szkoły tylko 9 razy! Nie zmęczą się za bardzo! Ale już młodzież z województw zaczynających ferie zimowe 2024 jako ostatnie, przed feriami będą pracowały już na kolejny semestr. Z kolei, gdy wrócą do domów, będzie już prawie wiosna. Czyli niedługo wakacje...

Ferie zimowe 2024 – kto ustala te terminy

Dlaczego ferie będą odbywały się właśnie w takich, a nie innych terminach? Ustala to minister Edukacji. Na stronie gov.pl, czytamy: 

"Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania – po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty – ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw”.

Choć zima jeszcze na dobre się nie rozpoczęła, warto już teraz zacząć myśleć o tym, co będziemy robić w ferie zimowe 2024. Jeśli planujesz wyjechać z rodziną w góry i pojeździć na sankach lub nartach, nie zwlekaj. Mimo tego, że ferie nie odbywają się jednocześnie w całej Polsce, zauważ, że terminy ferii dla poszczególnych województwach się zazębiają i ruch w kurortach będzie duży. Może być problem ze znalezieniem miejsc noclegowych.

Zobacz także:

Jakie sanki wybrać dla małego dziecka? Kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Jak upewnić się, że kombinezon dziecka nie będzie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa? Ważne szczegóły

Na świąteczne zakupy z dziećmi tylko w niedzielę. Znamy daty