portalparentingowy.pl Szkoła Gdzie dziecko powinno siedzieć w samochodzie? To nieprawda, że za kierowcą jest bezpiecznie
Fot. Freepik

Gdzie dziecko powinno siedzieć w samochodzie? To nieprawda, że za kierowcą jest bezpiecznie

24 kwietnia 2024

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w czasie jazdy samochodem polega nie tylko na wybraniu odpowiedniego fotelika. Znaczenie ma tutaj bardzo wiele różnych czynników.

Jednym z nich jest umiejscowienie fotelika w samochodzie i wybranie odpowiedniego miejsca do przewożenia dziecka. Gdzie dziecko powinno siedzieć w samochodzie, by było maksymalnie bezpiecznie?

Gdzie dziecko powinno siedzieć w samochodzie

To, gdzie dziecko powinno siedzieć w samochodzie, nie jest regulowane przez prawo. A przynajmniej nie do końca. Dziecko musi być przewożone w foteliku lub na podstawce i za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat. Jednak gdzie one zostaną zamontowane, to już dowolna kwestia.

Najczęściej fotelik montuje się na tylnej kanapie . Ponieważ większość z nich jest wyposażona w system Isofix, w wielu samochodach zostaje możliwość umieszczenia fotelika wyłącznie za fotelami przednimi, nie na środku. Jednak w zasadzie dziecko można przewozić także z przodu.

Kasia - 2024-04-23T171326.843.jpg
Fot. Freepik

Gdzie jest najbardziej bezpiecznie

Panuje przekonanie, że najbardziej bezpiecznym miejscem w samochodzie jest to za kierowcą. Ale jest to nieprawda. Okazuje się, że najbezpieczniej jest na środku , ponieważ dziecko jest najbardziej chronione przed uderzeniami w razie wypadku.

Jeśli jednak nie ma możliwości zapięcia fotelika na środku, lepiej wybrać miejsce od strony pasażera. To łatwiejsze, ponieważ kierowca może w lusterku widzieć, co robi maluch, a w razie potrzeby coś mu podać.

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest jak najbardziej możliwe. Dotyczy to tylko tych fotelików, które można przypiąć za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa . Przewożenie dzieci na przednim siedzeniu jest wygodne dla rodzica, który podróżuje samotnie.

Trzeba tylko pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej. W każdym samochodzie musi być system, który wyłącza ją od strony pasażera. To bardziej bezpieczne dla dziecka. Maluchy, zwłaszcza w fotelikach-kołyskach , podróżują wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, także na przednim siedzeniu.

Zobacz także:

W tym wieku dziecko może samodzielnie jeździć do szkoły?

Dlaczego do szpitala trzeba przynieść fotelik po porodzie? Bez niego nie dostaniesz wypisu

Kto zgłasza dziecko do ZUS po porodzie i zmianie pracy? Rodzice mają na to niewiele czasu

6 maja wojsko wkroczy do szkół. Minister podpisała projekt
Co założyć na Komunię, by nie popełnić gafy? W tych ubraniach będziesz wyglądać elegancko
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Napisz do mnie: katarzyna.kazmierczak-milewska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy