Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Wcale nie od 140 cm wzrostu. Od kiedy dziecko może jeździć w aucie bez fotelika?

Wcale nie od 140 cm wzrostu. Od kiedy dziecko może jeździć w aucie bez fotelika?

Dziecko w aucie
Fot. Freepik

Dobrze dobrany fotelik samochodowy to podstawa, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie podróży. To, do kiedy dziecko powinno z niego korzystać, określa prawo.

I wcale nie jest to wiek, ani, mimo powszechnego przekonania, 140 cm wzrostu. Na to, czy dziecko może już jeździć bez fotelika, składa się wiele czynników.

Obowiązkowy fotelik

Początkowo maluszki jeżdżą w foteliku — kołysce. Dla starszaków są dostępne foteliki w różnej wielkości. Rozmiar to przedział wagowy, ale zdarza się, że dziecko, które "mieści się" wagowo, jest zbyt wysokie albo zbyt niskie do jakiegoś fotelika.

O tym, jaki fotelik samochodowy wybrać, decyduje więc zarówno wzrost, jak i waga dziecka. Moment, w którym można zrezygnować z tego rodzaju podwyższenia do pasów, jest w polskim prawie określony tylko wzrostem. To 150 cm. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

Mniejsze dzieci są zbyt niskie, by jeździć tylko w pasach. W czasie wypadku te nie ochronią ich prawidłowo. Nie utrzymają ich na miejscu na przykład w czasie dachowania. Nawet w czasie nagłego hamowanie mogą zmiażdżyć dziecku krtań, bo pas piersiowy przechodzi przez szyję!

Kopia – Marta L - 2024-04-08T172311.303.png
Fot. Freepik

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika

Za przewożenie dziecka bez fotelika policjant może wystawić mandat na 300 zł i 6 punktów karnych. Jest jednak kilka sytuacji, kiedy nawet maluch nie musi go mieć. Dzieci mogą jeździć bez fotelika w radiowozie, karetce, komunikacji miejskiej i taksówce.

Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko ma powyżej 135 i poniżej 150 cm, ale ze względu na wagę nie mieści się w dostępne foteliki samochodowe. Wtedy może jeździć przypięte jedynie pasami, ale tylko na tylnej kanapie.

Prawidłowe ułożenie pasów jest ważniejsze

Chociaż prawo określa moment rezygnacji z fotelika samochodowego na 150 cm wzrostu, to nie zawsze jest to dobry pomysł. Czasami dzieci osiągają ten wzrost bardzo wcześnie i ich ciało nie jest przystosowane do tego, by jeździć bez fotelika.

Warto posadzić dziecko na fotelu samochodowym i sprawdzić, czy pasy przebiegają prawidłowo. Pas barkowy, czyli górny, powinien przechodzić ukośnie, przez środek barku i nad mostkiem. Pas dolny, biodrowy, powinien przechodzić tuż pod kolcami biodrowymi. Małe dzieci nie mają ich jednak, bo te kształtują się w wieku nastoletnim. 

 

Sposób przechodzenia pasów zależy w dużej mierze od ukształtowania fotela. Może się okazać, że w jednym modelu samochodu dziecko jest zapięte prawidłowo, w innym potrzebuje podstawki albo fotelika, albo że na przednim siedzeniu pasy są dla niego jednak za wysoko. Zanim wyrzucicie fotelik, koniecznie zobaczcie film poniżej!

Zobacz także:

Jak zadbać o rozwój intelektualny dziecka podczas podróży?

Genialny pomysł na zabawkę w podróży. Wystarczą klocki lego i klej na gorąco

Jedzie autem i płacze. A inne dzieci śpią całą drogę. Co z nim nie tak?

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco