Wcale nie od 140 cm wzrostu. Od kiedy dziecko może jeździć w aucie bez fotelika?
Dobrze dobrany fotelik samochodowy to podstawa, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie podróży. To, do kiedy dziecko powinno z niego korzystać, określa prawo.
I wcale nie jest to wiek, ani, mimo powszechnego przekonania, 140 cm wzrostu. Na to, czy dziecko może już jeździć bez fotelika, składa się wiele czynników.
Obowiązkowy fotelik
Początkowo maluszki jeżdżą w foteliku — kołysce. Dla starszaków są dostępne foteliki w różnej wielkości. Rozmiar to przedział wagowy, ale zdarza się, że dziecko, które "mieści się" wagowo, jest zbyt wysokie albo zbyt niskie do jakiegoś fotelika.
O tym, jaki fotelik samochodowy wybrać, decyduje więc zarówno wzrost, jak i waga dziecka. Moment, w którym można zrezygnować z tego rodzaju podwyższenia do pasów, jest w polskim prawie określony tylko wzrostem. To 150 cm. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.
Mniejsze dzieci są zbyt niskie, by jeździć tylko w pasach. W czasie wypadku te nie ochronią ich prawidłowo. Nie utrzymają ich na miejscu na przykład w czasie dachowania. Nawet w czasie nagłego hamowanie mogą zmiażdżyć dziecku krtań, bo pas piersiowy przechodzi przez szyję!
Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika
Za przewożenie dziecka bez fotelika policjant może wystawić mandat na 300 zł i 6 punktów karnych. Jest jednak kilka sytuacji, kiedy nawet maluch nie musi go mieć. Dzieci mogą jeździć bez fotelika w radiowozie, karetce, komunikacji miejskiej i taksówce.
Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko ma powyżej 135 i poniżej 150 cm, ale ze względu na wagę nie mieści się w dostępne foteliki samochodowe. Wtedy może jeździć przypięte jedynie pasami, ale tylko na tylnej kanapie.
Prawidłowe ułożenie pasów jest ważniejsze
Chociaż prawo określa moment rezygnacji z fotelika samochodowego na 150 cm wzrostu, to nie zawsze jest to dobry pomysł. Czasami dzieci osiągają ten wzrost bardzo wcześnie i ich ciało nie jest przystosowane do tego, by jeździć bez fotelika.
Warto posadzić dziecko na fotelu samochodowym i sprawdzić, czy pasy przebiegają prawidłowo. Pas barkowy, czyli górny, powinien przechodzić ukośnie, przez środek barku i nad mostkiem. Pas dolny, biodrowy, powinien przechodzić tuż pod kolcami biodrowymi. Małe dzieci nie mają ich jednak, bo te kształtują się w wieku nastoletnim.
Sposób przechodzenia pasów zależy w dużej mierze od ukształtowania fotela. Może się okazać, że w jednym modelu samochodu dziecko jest zapięte prawidłowo, w innym potrzebuje podstawki albo fotelika, albo że na przednim siedzeniu pasy są dla niego jednak za wysoko. Zanim wyrzucicie fotelik, koniecznie zobaczcie film poniżej!
Zobacz także:
Jak zadbać o rozwój intelektualny dziecka podczas podróży?
Genialny pomysł na zabawkę w podróży. Wystarczą klocki lego i klej na gorąco
Jedzie autem i płacze. A inne dzieci śpią całą drogę. Co z nim nie tak?
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco