Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Ile możesz jeść jajek tygodniowo? Zależy, ile masz lat
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 20.05.2024 09:06

Ile możesz jeść jajek tygodniowo? Zależy, ile masz lat

jajka
Fot. Pexel/Jane Trang Doan

Jajka, szczególnie te kurze, są dostępne w każdym sklepie i często goszczą na naszych talerzach w czasie śniadania. Na obiad panierujemy w nich kotlety, a na kolację zajadamy się naleśnikami, którego składnikiem przepisu są oczywiście jajka. Jemy ich tygodniowo bardzo dużo, ale czy to dobrze. Odpowiadamy, ile jajek można jeść w zależności od wieku.

Kiedyś uznawane za winnych wysokiego cholesterolu, teraz obowiązkowy produkt każdej zdrowej diety. Jajka wydają się składnikiem żywienia, bez którego nie da się żyć. Tylko trzeba wiedzieć, ile można ich jeść. 

Kalorie i wartości odżywcze jajek

Jajko kurze zawiera to wartość ok. 70 kcal w naszej diecie. W dodatku bardzo wartościowe, ponieważ każde jajko to gwarancja białka (6 gramów) i tłuszczy (5 gramów). Jajka, wbrew temu, co mówiło się przez wiele lat, nie przyczyniają się do wzrostu cholesterolu. W dodatku, w świetle ostatnich odkryć, zalecane są w zdrowej, dobrze zbilansowanej diecie. Są także wspaniałym składnikiem dań na diecie redukcyjnej.

Jajka kurze zawierają witaminy: A, D, E, B2, B12. Do tego składniki odżywcze takie jak fosfor selen, cholinę ii luteinę. Składniki te wzmacniają układ odpornościowy, są korzystne dla zdrowia oczu, wspomagają mózg i wątrobę.

jajka

Ile jajek tygodniowo może jeść dziecko?

Jajko w diecie dziecka powinno się pojawić około 9. miesiąca życia. Zaczynamy wprowadzać go do diety niemowlęcia w postaci ugotowanego żółtka. Białko może uczulać, więc lepiej unikać go w początkach rozszerzania diety. W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, tygodniowo może zjeść:

Dzieci w wieku 1-3 lata: 3-4 jajka tygodniowo, w tym wieku stawiamy na różnorodność posiłków, w tym źródeł białka.

Dzieci w wieku 4-6 lat: 4-5 jajek tygodniowo. Jajka są dobrym źródłem białka, witamin i minerałów, które są ważne dla rozwoju dziecka.

Dzieci w wieku 7-12 lat: 5-6 jajek tygodniowo. W tym wieku dzieci są bardziej aktywne i potrzebują więcej białka i innych składników odżywczych do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Nastolatki (13+ lat): do 7 jajek tygodniowo. Jajka są doskonałym źródłem wysokiej jakości białka i innych składników odżywczych.

jajka

Jajka w diecie dorosłego

Zdrowi dorośli mogą spożywać nawet do 7 jajek tygodniowo, co daje jedno jajko dziennie. Ciężko jednak najeść się jajecznicą z jednego jajka, dlatego nie powinny być raczej spożywane każdego dnia. Warto rozpisać jadłospis tygodniowy, aby sprawdzić, czy czerpiemy białko i tłuszcze również z innych wartościowych źródeł.

W przypadku osób z podwyższonym poziomem cholesterolu lub chorobami sercowymi mogą uważnie wybierać ilość jajek w diecie. Choć nowe badania wskazują, że u większości ludzi spożywanie jajek ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu w krwi.

Większą ilość jajek w diecie mogą mieć sportowcy i osoby aktywne fizyczne, u których zapotrzebowanie na białko jest znacznie wyższe niż u przeciętnego Kowalskiego. Nie oznacza to jednak, że jajka powinny być głównym źródłem tego składnika w diecie. 

Zobacz też:

Zawiń jajka w folię i włóż do zamrażarki. Nie uwierzysz, co z tego wyjdzie

Dietetyk radzi jak łatwo ograniczyć cukier w diecie dziecka

Rusza sezon na truskawki. Co robić, gdy dziecko wyciąga do nich rączki?