Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Jest lepszy nawet niż skyr. Ten serek to nowy hit dietetyków
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 19.05.2024 11:13

Jest lepszy nawet niż skyr. Ten serek to nowy hit dietetyków

kvarg
Fot. Unsplash/Sara Cervera

Kilka lat temu pokochaliśmy skandynawskie skyry, jednak jak się okazuje, północna część Europy ma znacznie więcej dobra do zaoferowania. Dziś na forach dietetycznych wszyscy, którzy dbają o sylwetkę polecają sobie kvarg.

Kvarg to produkt fermentacji odtłuszczonego mleka. Do jego produkcji wykorzystuje się bakterie Lactococcus. Dietetycy nie mają wątpliwości: kvarg wyprze skyra.

Co to jest kvarg

Kvarg produkowany jest z mleka odtłuszczonego, jeśli więc liczysz kalorie, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jest też nieco bardziej rzadki niż skyr i mniej ostry w smaku. Nie wyczuwa się w niej tej kwasowości, którą znamy z najpopularniejszego skandynawskiego serka.

Serek kvarg ma dużą zawartość białka prawie 12 g białka, a przy tym zero tłuszczu i dużo bakterii probiotycznych. Okazuje się więc doskonałym wyborem jeśli chcesz zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów.

kvarg
Fot. Freepik/chandlervid85

Z czym jeść kvarg?

Kvargiem można smarować kanapki, wykorzystać go jako składnik pankejków, farsz do naleśników. Doskonale sprawdzi się także do mizerii czy pomidorów. Kvarg wykorzystasz też jako samodzielną przekąskę. Można zjeść go solo, ale też w towarzystwie świeżych owoców czy orzechów.

Ten skandynawski serek spokojnie zastąpi kaloryczną śmietanę w sałatkach i deserach, jeśli posłodzimy je dodatkowo eryrlolem - w zasadzie możemy jeść je bezkarnie.

Czy kvarg jest zdrowszy od skyra

Ten serek w ostatnich miesiącach stał się prawdziwym hitem Biedronki. W opakowaniu 200 g znajdziesz około 25 g białka, 0 g tłuszczu. Doskonale wpływa na regenerację i budowę mięśni. Stanowi przekąskę, która syci i nie obciąża. 

Kvarg ma podobną zawartość kalorii jak skyr. Obydwa serki są dobrym wyborem, jednak kvarg zyskuje neutralnym smakiem, który pozwala na swobodne szerokie zastosowanie w kuchni. Kvarg jest świetny dla dzieci. 

Zobacz także:

Gasi pragnienie i wspomaga odchudzanie. Kwas chlebowy z przepisu babci Mani

Ciasto drożdżowe jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach

Pierogi z truskawkami jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach