Jak często wymieniać pościel dziecku? Większość z nas robi to za rzadko
Niby wszyscy wiemy, że w domu powinno się sprzątać regularnie, ale są kwestie, które notorycznie zaniedbujemy. Na szczycie tej listy jest wymiana pościeli i ręczników. Czy wiesz, jak często powinnaś to robić?
Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci, ale tak naprawdę w całym domu należy wymieniać poszwy i poszewki dość często, a tym bardziej jeśli dziecku zdarza się przychodzić do rodziców w nocy. Ręczniki wymieniamy jeszcze częściej i powinniśmy to obić dla zdrowia naszego i bliskich.
Pościel to siedlisko brudu
Warto zdać sobie sprawę z tego, że pościel, nawet jeśli nie widać, brudzi się bardzo szybko. W przypadku maluchów, którym zdarza się ulewać, czy przesikać pieluchę, poście powinnaś wymieniać za każdym razem, gdy zdarzy się taki wypadek. Jednak powleczenie w łóżku przedszkolaka, ucznia czy własnym wymieniamy często, mimo że takie wypadki się w niej nie zdarzają.
Kiedy śpimy, wcieramy w prześcieradło i powleczenia swój naskórek. Do tego pocimy się, ślinimy przez sen, a nasza skóra produkuje sebum. To wszystko sprawia, że pościel jest pełna pożywienia dla bakterii i drobnoustrojów. Jeśli kładziemy się przez dłuższy czas w takim nieświeżym środowisku - ryzykujemy zdrowiem .
Fot. Pixabay
Co się dzieje, kiedy śpisz w brudnej pościeli
Po pierwsze narażasz siebie i bliskich na zakażenia bakteryjne skóry. Po drugie zwiększasz ryzyko bakterii, bo poza bakteriami w nieświeżej pościeli świetnie mają się także roztocza kurzu domowego, które drażnią drogi oddechowe . U dzieci owocuje to przewlekłym katarem, kaszlem, a w konsekwencji może prowadzić nawet do rozwoju astmy oskrzelowej.
Myślisz, że wasza pościel jest czysta? Poza wydzielinami i naskórkiem jest tam też masa kurzu. Okrywanie pościeli narzutą na niewiele się zdaje, bo kurz w mniejszym stopniu, ale i tak przez nią przenika. Nie mówiąc już o tym, że często dzieci wskakują na łóżko z pościelą po powrocie ze szkoły, przedszkola, spaceru i dostarczają tam jeszcze więcej patogenów. Chowasz pościel w skrzyni? A jak często ją czyścisz i dezynfekujesz?
Fot. Pixabay
Jak często wymieniać pościel dziecku
Zdrowi ludzie, niezależnie od wieku powinni zmieniać pościel nie rzadziej, niż raz w tygodniu . Jeśli zmagacie się z alergiami, minimum, to wymiana co 5 dni. Jeśli akurat walczycie z owsicą, wszawicą lub inną chorobą pasożytniczą , pościel musicie zmieniać co drugi dzień i prać ją w temperaturze, co najmniej 60 st. C. Jeśli dziecko przechodzi infekcję, również musicie zmieniać pościel częściej, żeby pozbyć się z niej wirusów i bakterii.
Obowiązkowe pranie czeka was także po zakończonym rotawirusie , czy jakiejkolwiek innej infekcji. To znacznie skraca czas rekonwalescencji i pomaga uniknąć wtórnych zakażeń. Często? Owszem, ale z ręcznikami jest jeszcze gorzej.
fot. Pixabay
Jak często wymieniać ręczniki
Po pierwsze bezwzględnie każdy domownik musi mieć własny ręcznik , żeby zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii. Dodatkowo - warto powiesić je z dala od siebie, żeby się nie stykały. Jeśli nie zmagacie się z żadnymi problemami zdrowotnymi, a łazienka ma dobrą wentylację, można się pokusić o wymianę ręczników co trzy dni. Jest jednak wiele przesłanek, aby ręcznik wymieniać po każdym użyciu.
Pierwsza sytuacja to oczywiście wszelkiego rodzaju infekcje, również te intymne. Wskazaniem do codziennej wymiany ręcznika jest też np. grzybica, czy to stóp, czy okolic intymnych. Codziennie należy sięgnąć po świeży w przypadku cery trądzikowej - tu zresztą warto korzystać z jednorazowych papierowych ręczników, którymi nie pocieramy twarzy, a osuszamy, dotykając. Każdorazowo wymieniamy też ręczniki po zabiegach naruszających strukturę skóry. Laser, mikrodermabrazja, ucięcie znamion... a także przy opryszczce.
Zobacz także:
Pierwsze objawy COVID u dzieci. Ta odmiana atakuje inaczej niż pozostałe
To jakiś koszmar! W przedszkolach mnożą się ogniska tych pasożytów
Nie musisz się nad nim znęcać! Zacznij podawać antybiotyk bez płaczu