Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Jak nauczyć dziecko siadać. Fizjoterapeuta zdradza swój sposób
Marta Uler
Marta Uler 20.05.2024 14:24

Jak nauczyć dziecko siadać. Fizjoterapeuta zdradza swój sposób

niemowlę
Fot. Shutterstock/Chubykin Arkady

Rodzice niemowląt z zafascynowaniem obserwują ich rozwój. Każdy nowy etap to powód do dumy i radości. I każdy jest wyczekiwany z niecierpliwością. Kiedy dziecko zacznie się przekręcać na brzuszek? Kiedy uniesie główkę? Kiedy – wreszcie – usiądzie?

Warto tu podkreślić, że rozwój jest kwestią indywidualną i każdy maluszek osiąga kolejne “kamienie milowe” we własnym tempie. Nie warto niczego na siłę przyspieszać, bo ”synek, czy córeczka znajomej już umie to, czy tamto”. Wkrótce wszystko się zrówna.

Rozwój niemowląt – kiedy dziecko siada?

W pierwszym roku życia dziecka następują tak ogromne zmiany w jego rozwoju fizycznym, taki postęp, jaki nie zajdzie już nigdy później. Maluszek, który początkowo tylko leży, ewentualnie podkurcza nóżki, stopniowo uczy się obracać z boku na bok, przekręcać na brzuszek, unosić główkę, chwytać przedmioty, siadać, raczkować, wstawać i w końcu robić pierwsze kroki.

Każdy w swoim tempie – to należy podkreślić, bo rozwój jest kwestią indywidualną. Jedno dziecko zaczyna chodzić już w wieku 8 miesięcy, inne, dopiero gdy ma 1,5 roku. I wszystko jest w porządku. Gdy będą miały po 3 latka, będą chodzić i biegać tak samo sprawnie, dlatego nie warto i nie powinno się porównywać ze sobą dzieci.

Jednak rodzice bardzo przeżywają każdy skok rozwojowy, każdy "kamień milowy”. Wyczekują ich z utęsknieniem i niecierpliwością. Zastanawiają się np.: "kiedy moje dziecko zacznie wreszcie siadać”? Gdy maluszek ma około 5-6 miesięcy zaczynają je nawet podpierać, żeby trochę im w tym pomóc. 

Fot. Pexels/Yan Krukau

Fakty i mity związane z siadaniem

Czy da się w ogóle nauczyć dziecko siadać? “Wokół siadu narosło sporo mitów” – mówi fizjoterapeutka dziecięca Małgorzata Paleczny. Podkreśla, że czym innym jest siedzenie, a czym innym umiejętność samodzielnego siadania. ”Zdarza się, że rodzie ‘uczą’ siedzenia nawet już 4- 5-miesięczne niemowlęta. Warto mieć świadomość, że dziecko dopiero wtedy jest gotowe, by przez dłuższy czas utrzymywać pozycję siedzącą, kiedy samodzielnie ją przyjmie” – mówi specjalistka w filmie poświęconym siadaniu niemowląt:

 • Pomiędzy 4. a 9. miesiącem życia, posadzone dziecko, może już być w stanie utrzymać tę pozycję (jeśli w 9. miesiącu wciąż ma z tym problem, warto skonsultować się z fizjoterapeutą).
   
 • umiejętność samodzielnego przyjęcia pozycji siedzącej pojawia się później, w 10.-12. miesiącu życia. 

Paleczny wskazuje ponadto popularne mity związane z siadaniem niemowlęcia:

 • na pół roczku, dziecko powinno siedzieć – nie, to może nastąpić dużo później, jw.,
   
 • kiedy dziecko podciąga się do siadu, można go sadzać – też nie, podciąga się, bo ćwiczy mięśnie brzucha.

Jak dziecko siada?

Prawdziwe “siedzenie”, czy raczej ”siadanie” niemowlęcia następuje wtedy, kiedy maluszek dochodzi do tego sam. Zwykle dzieci siadają:

 • z pozycji czworaczej,
   
 • z leżenia na pleckach poprzez przetoczanie do leżenia bokiem,
   
 • z pozycji stojącej (to już u starszych maluszków).

By dziecko samodzielnie usiadło, musi już mieć wyćwiczonych szereg innych umiejętności:

 • umieć przekręcać się na brzuch,
   
 • z pozycji leżącej unosić głowę i trzymać ją wysoko przez dłuższy czas,
   
 • utrzymywać się na rączkach – dzięki temu wzmacnia mięśnie brzucha i kręgosłupa,
   

Umiejętność podporu kolejno na przedramionach i rączkach, czyli pozycja czworacza, jest dopiero wstępem do siadania. 

Kiedy nasze dziecko potrafi już "stać” na kolankach i dłoniach, a może nawet próbuje się w ten sposób przemieszczać, buja się w przód i tył, możemy – bardzo delikatnie – pomóc mu siadać. Jak podkreślają fizjoterapeuci, siadanie z pozycji czworaczej jest najbardziej prawidłowe.

Jak nauczyć dziecko siadać?

Kiedy dziecko utrzymuje się na czworakach, możemy pokazać mu zabawkę z jego lewej lub prawej strony, jednocześnie przytrzymując mu bioderka, by się nie przewróciło. Dziecko, wyciągając rączkę, usiądzie na bioderku, wtedy należy wyprostować mu nóżki. Pokazuje to fizjoterapeuta Adam Markiewicz na tym filmie:

Z pozycji czworaczej, chwytem za biodra, możemy także sami poprowadzić pupę dziecka na bok i do tyłu. Najlepiej zobaczyć to na przykładzie. Ten sposób pokazuje fizjoterapeutka dziecięca, terapeutka NDT-Bobath i terapeutka integracji sensorycznej, Dorota Robaczyńska, prowadząca kanał "Zdrowie od początku”:

Zobacz także:

"A moje już siada!” W jakim wieku niemowlę powinno ćwiczyć tę umiejętność?

Dlaczego do szpitala trzeba przynieść fotelik po porodzie? Bez niego nie dostaniesz wypisu

Takie ciasto w tym roku podam na Dzień Matki. Do jego zrobienia nie potrzeba piekarnika