Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Czemu dziecko chodzi na palcach? Przyczyny mogą być naprawdę niepokojące

Czemu dziecko chodzi na palcach? Przyczyny mogą być naprawdę niepokojące

dziecko chodzi na palcach
Fot. Freepik

Maluchy, kiedy tylko zaczynają chodzić, od razu wspinają się na palce. Rodziców to często niepokoi, obawiają się, że w ten sposób dziecko nie będzie miało odpowiedniej postawy ciała. Nie mówiąc już o ukształtowaniu stopy.

W niektórych przypadkach to faktycznie nie musi być nic niepokojącego. Jednak czasami to oznaka, że czas udać się do fizjoterapeuty. Czemu dziecko chodzi na palcach? Jest co najmniej kilka powodów.

Fizjologiczne chodzenie na palcach

Może być bardzo wiele przyczyn, czemu dziecko chodzi na palcach. Zdarza się to najczęściej u małych dzieci, takich, które dopiero zaczynają chodzić. Mniej więcej do 18. miesiąca życia maluchy mogą chodzić na palcach. Jest to zupełnie normalne i nie ma powodów do obaw.

Wspinanie się na palce jest związane z rozwojem układu nerwowo-mięśniowego. Mięśnie i stawy maluchów jeszcze nie są w pełni rozwinięte, na dodatek poziom napięcia mięśniowego jest po prostu niski. Stawanie na palcach jest dla maluchów bardziej wygodne i w pełni fizjologiczne.

Należy też pamiętać, że dziecko dopiero uczy się chodzić. Trenuje, ćwiczy, szuka najlepszych sposobów na to, by balansować ciałem, stawiać kroki, przemieszczać się. Nic dziwnego, że eksperymentuje z chodzeniem na paluszkach. Dlatego dziecko powinno jak najwięcej chodzić na boso.

Jednak jeśli w ogóle nie chodzi na całych stopach lub zdarza się to rzadko, koniecznie trzeba zgłosić się do pediatry.

Kasia - 2024-04-23T131231.708.jpg
Fot. Freepik

Czemu dziecko chodzi na palcach

Jeśli dziecko chodzi na palcach dość długo, warto skierować swoje kroki do fizjoterapeuty. Prawdopodobnie po badaniu zaleci ćwiczenia i masaże, jednak pewnie trzeba będzie także udać się do pediatry i ortopedy. To ważne, żeby wykluczyć inne przyczyny chodzenia na palcach.

Czemu dziecko chodzi na palcach? Przyczyn może być kilka:

  • porażenie związane z komplikacjami okołoporodowymi,
  • choroby ścięgien,
  • wiotkość mięśni,
  • zaburzenia regulacji napięcia,
  • zaburzenia sensoryczne, a dokładnie nadwrażliwość czuciowa podeszwy stopy.

Zaburzenia sensoryczne powodują, że dziecko staje na palcach, by jak najbardziej ograniczyć powierzchnię ciała, która przylega do podłogi. Nacisk na stopę odczuwa jako dyskomfort lub ból.

Konsekwencje chodzenia na palcach

Prawidłowy chód kształtuje się mniej więcej przez siedem lat. To oznacza, że jeśli dziecko nie będzie odpowiednio ustawiało stóp w czasie chodzenia, skutki może odczuwać przez całe dorosłe życie. Oznacza to także, że jest kilka lat na to, by poradzić sobie z tym problemem.

Chodzenie na palcach może powodować nadmierne napięcie mięśni i bóle stawów, ponieważ nie jest to naturalna pozycja, wymaga większego wysiłku. Do tego chodzenie na palcach może wpływać na postawę dziecka. Mogą pojawić się problemy z kręgosłupem, jak skolioza czy lordoza.

Problemy z nieprawidłowym chodzeniem można wyeliminować za pomocą fizjoterapii i ćwiczeń. Najważniejsza jest regularność. Bardzo pomocne mogą okazać się masaże, które rozluźniają mięśnie.

Zobacz także:

Na boreliozę choruje się tylko raz? Na temat choroby odkleszczowej panuje wiele mitów

Uwaga na przeciągi! Ile prawdy tkwi w przekonaniu, że wywołuje on choroby?

Darmowe sanatorium dla dziecka. Skierowanie może wystawić nawet lekarz POZ

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?