Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Jak usunąć plamy z truskawek? Na pewno nie w pralce
Beata Łajca
Beata Łajca 23.05.2024 14:47

Jak usunąć plamy z truskawek? Na pewno nie w pralce

dziecko je truskawki
fot. Pixabay/csifferd

Sezon truskawkowy się rozkręca. A wraz z pysznymi owocami pojawia się prawdziwy rodzicielski dramat, czyli plamy. Dzieci uwielbiają truskawki i najczęściej jedzą je z wielkim entuzjazmem. Czerwony sok ląduje na rękach, buzi, nowej bluzeczce albo białym bodziaku. Jak usunąć plamy z truskawek?

Plamy z owoców, zwłaszcza tych czerwonych, są wyjątkowo trudne do usunięcia. W razie tragedii najważniejsze to zachować spokój i zadziałać od razu. Sprawdziłam kilka sposobów na plamy z truskawek i mam niekwestionowanego zwycięzcę.

Jak usunąć plamy z truskawek

Truskawki, podobnie jak maliny czy jagody, zawierają duże ilości barwników. Ich sok ma intensywny kolor i błyskawicznie brudzi ubrania. Dlatego w przypadku plam z truskawek szansa na skuteczne usunięcie jest tym większa, im szybciej zadziałamy.

Gdy plama zdarzy się w domu, nie czekaj ani chwili. A kiedy maluch ubrudzi się na dworze, jak najszybciej użyj mokrych chusteczek. Potrzyj nimi plamę — dzięki temu nie wniknie tak głęboko i łatwiej będzie ją usunąć po powrocie do domu.

plamy z truskawek
fot. Portal Parentingowy/Beata Łajca

Sposób na plamy z truskawek

Wypróbowałam wiele domowych sposobów na plamy z owoców. Niestety wiele z nich jest nieskutecznych. Sok z cytryny, ocet, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona sprawiają, że kolor plamy blednie, ale nie znika.

Niezawodny i jednocześnie najprostszy patent na to, jak usunąć plamy z truskawek to wrzątek. Wystarczy, że poplamione ubranko umieścisz w zlewie i porządnie oblejesz wrzącą wodą prosto z czajnika. Plamy znikają w mgnieniu oka! I to bez pocierania!

sposób na plamy z truskawek
fot. Portal Parentingowy/Beata Łajca

Jak usunąć plamy z owoców

Sposób z wrzątkiem jest świetny, ale może nie zadziałać na stare plamy. Kiedy brudne ubranko leżało długo w koszu na pranie, przygotuj pastę z octu, sody oczyszczonej i soku z cytryny. Nałóż na plamę, potrzyj i zostaw. Potem zalej wszystko wrzątkiem.

Niektóre plamy poddają się tylko pod wpływem odplamiacza. Ale pamiętaj, że jest niebezpieczny zarówno dla twojej, jak i dziecięcej skóry. Po użyciu takiego środka upierz ubranko w pralce i zastosuj podwójne płukanie.

Zobacz także:

Jak usunąć plamy z baniek mydlanych? Na pewno nie w pralce

Sprytny (choć trochę dziwny) sposób na kleszcze. Warto spróbować!

Jak nauczyć dziecko siadać. Fizjoterapeuta zdradza swój sposób