Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > To najlepsza odmiana ziemniaka na placki. Polacy zwykle wybierają źle
Beata Łajca
Beata Łajca 22.05.2024 11:22

To najlepsza odmiana ziemniaka na placki. Polacy zwykle wybierają źle

Ziemniaki na bazarze
Fot. ShutterStock/PhotoRK

Jakie ziemniaki na frytki? A jakie na kopytka? Ziemniaki mają prawie 100 odmian, a każda z nich jest nieco inna. Na szczęście nie trzeba rozróżniać wszystkich, aby przygotować idealne placki ziemniaczane albo sałatkę jarzynową. Najważniejsze to znać trzy podstawowe typy i wiedzieć, do czego będą najlepsze.

Ziemniaki – takie niepozorne, a takie niezastąpione. Czasami to tylko dodatek, a innym razem główny składnik dania. Zazwyczaj kupujemy po prostu ziemniaki, nie zastanawiając się nad tym, który rodzaj wybrać. A od odmiany ziemniaków zależy bardzo dużo. Wyjaśniamy, jakie ziemniaki wybrać do najpopularniejszych dań.

Jakie ziemniaki na frytki

Podobno najsmaczniejsze są te ze znanej sieci fast food, ale frytki przygotowane w domu będą wielokrotnie tańsze i zdrowsze. A jeżeli wybierzesz do nich odpowiedni rodzaj ziemniaków, to będą też zniewalająco smaczne.

Do frytek najlepiej nadają się ziemniaki typu C. To one są najbardziej mączyste. Mają mniejszą zawartość wody, ale większą ilość skrobi. Po gotowaniu ich miąższ jest najbardziej sypki i suchy. Za to podczas smażenia powstaje na nich chrupiąca skórka. Warzywa z tej grupy to także odpowiedź na pytanie, jakie ziemniaki do placków ziemniaczanych sprawdzą się najlepiej.

ziemniaki
fot. Pixabay/sasa200

Jakie ziemniaki na kopytka

Kopytka często przygotowujemy z ugotowanych kartofli, które zostały nam z obiadu poprzedniego dnia. I słusznie! Bo według klasyfikacji kulinarnej, do kopytek czy klusek śląskich najlepsze są te same odmiany, które powinniśmy podawać jako dodatek do kotleta. A jakie ziemniaki do obiadu wybrać? Tylko typu B.

Ta grupa jest najczęściej spotykana w sklepach i najbardziej uniwersalna. Jeżeli typ nie jest oznaczony na etykiecie, to można założyć, że jest to właśnie ziemniak z grupy B. Bulwy nie rozgotowują się za szybko, a po ugotowaniu łatwo je rozgnieść. Dlatego sprawdzają się jako ziemniaki tłuczone albo purée i są świetnym surowcem do przygotowania kopytek.

Jakie ziemniaki do zupy

Przygotowujesz zupę jarzynową, a może zastanawiasz się jakie ziemniaki do sałatki? W obydwu przypadkach warto sięgnąć po kartofle typu A. Odmiany z tej grupy są najtwardsze i nie rozpadają się podczas gotowania. Dlatego można je gotować w skórkach, bez obawy, że podczas obierania zaczną się kruszyć.

Mają najwięcej wilgoci i najmniej skrobi ze wszystkich. Będą świetnie nie tylko do zup i sałatek, ale także do zapiekanek. Powstaną z nich smaczne łódeczki ziemniaczane. Te odmiany można także podgrzewać na patelni już po ugotowaniu – będą bardzo chrupiące. Lepiej nie używać ich do klusek, bo będą wymagały dużej ilości mąki, a przez to danie stanie się twarde.

Jakie ziemniaki dla dziecka

Kartofle to jeden z pierwszych produktów, jakie podajemy dzieciom podczas rozszerzania diety. Jeśli zastanawiasz się jakie ziemniaki dla niemowlaka będą najlepsze, nie skupiaj się na typie. Każdy z nich ma podobną ilość składników odżywczych. Ważniejszy będzie raczej sposób przygotowania i podania.

Najzdrowsze są ziemniaki gotowane w skórkach. To one mają najwięcej żelaza ze wszystkich warzyw. Pozbawione łupinek, tracą je prawie całkowicie. Niemowlęta nie mogą jeść kartofli smażonych, zwłaszcza na głębokim tłuszczu. A przy rozszerzaniu diety metodą BLW, najlepiej sprawdzą się ziemniaki gotowane, pokrojone w łatwe do chwycenia słupki.

Zobacz także:

Solisz ziemniaki przed zagotowaniem wody? To błąd! Tak będą o wiele smaczniejsze

Ile możesz jeść jajek tygodniowo? Zależy, ile masz lat

Jest lepszy nawet niż skyr. Ten serek to nowy hit dietetyków