Jest w TOP3 imion dla chłopców w Polsce. Niedługo będzie miał imieniny
Jeszcze niedawno nie było w tym kraju podwórka, ani klatki w boku, gdzie nie mieszkałby choć jeden chłopiec o tym imieniu. Mówi się, że to urodzone łobuzy, awanturnicy i cholerycy. Jednak jeszcze niedawno rodzice chętnie wybierali to imię, bo synowi miało gwarantować sukces, powodzenie u płci pięknej i szczęśliwe życie. Aż chciałoby się zanucić, parafrazując klasyka: "Dziś prawdziwych Andrzejów już nie ma...".
W pierwszym półroczu 2023 roku to imię nadano zaledwie 75 chłopcom. To zaskakująco mało, bo jeszcze w pokoleniu współczesnych 40-, 50-latków Andrzejów nie brakuje, jednak od lat nie zdarzyło się, by nazwano tak więcej niż 200 chłopców w całym kraju. Andrzej świętuje 30 listopada, lecz mimo popularności Andrzejek... powoli solenizantów jest coraz mniej.
Pochodzenie i znaczenie imienia Andrzej
Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego, od imion zawierających słowo aner, co znaczy " człowiek, mężczyzna, tai jak mężczyzna ", czy też " dzielny, mężny ". Andrzej jest imieniem biblijnym, nosił je jeden z apostołów, brat Piotra i Pawła. W Polsce długo funkcjonowało jako Jędrzej . Dziś ta forma zdarza się rzadko, najczęściej występuje Andrzej, bywa, że bliscy używają Jędrzej, jako zdrobnienia.
Imię Andrzej jest w TOP3 najczęściej występujących polskich imion męskich (suma wszystkich imion w populacji). Jak wspomnieliśmy wyżej - to za chwilę może się zmienić, bo z roku na rok rodzice coraz rzadziej nazywają tak synów. Czyżby przez złą sławę tego imienia? A może dlatego, że ciężko znaleźć do Andrzeja zdrobnienie?
Jedynym powszechnie występującym jest Andrzejek, jednak bywa, że bliscy wołają: Jędrek, Jędruś, Jędrulek.
Fot. Pixabay
Charakter Andrzeja - wulkan i skorupka
Już mały Andrzejek nie pozwala się rodzicom nudzić . Tego dziecka jest wszędzie pełno, a do tego uwielbia stawiać na swoim. Jeśli coś nie idzie po jego myśli... lepiej nie być w pobliżu. Andrzej to przywódca, ale też choleryk , szybko się frustruje, jeśli coś mu nie wychodzi i daje głośno znać o swoim niezadowoleniu. Potrafi ze wszystkiego zrobić awanturę. A mimo to ludzie go kochają.
W mężczyźnie noszącym to imię jest urok, który ciężko zignorować. Jego filuterny uśmiech rozświetla pomieszczenie i jest jasnym komunikatem, że nudno nie będzie. Z Andrzejem żyje się jak na rollercoasterze. To wieczne i bardzo silne emocje. Powiedzonko, które oddaje doskonale jego temperament to: "Albo grubo, albo wcale".
Myli się jednak ten, kto sądzi, że Andrzej to człowiek-działanie. Jego życie wewnętrzne jest równie bogate, co ekspresja zewnętrzna. On zawsze a wszystko przemyślane i dobrze skalkulowane. Biją się o niego i pracodawcy i wielbicielki, bo zapada w pamięć, jak mało kto. Jednak ten wulkan to skorupka, która skrywa miękki środek.
Życie uczuciowe i rodzinne Andrzeja
Czasem może sprawiać wrażenie zamordysty, który wymaga od bliskich bezwzględnego posłuszeństwa. Jednak on ma niesamowitą pamięć emocjonalną . Doskonale pamięta, jeśli ktoś go zrani i za wszelką cenę będzie chciał wyeliminować takie emocje w przyszłości. Nie tylko ze swojego życia, ale też z życia bliskich.
Jeśli więc sam popełni w młodości błędy, będzie stawał na rzęsach, aby uniknąć przed podobnymi doświadczeniami swoje dzieci. Choć nie jest najlepszym dyplomatą i będzie raczej srogo zakazywać, migając się od wyjaśnień. Nie, bo nie - powtarza i nie jest w stanie pojąć, dlaczego ten komunikat nie jest dla innych jasny. Andrzej jest surowym i wymagającym partnerem i ojcem , partnerka długo musi pracować na jego zaufanie, kiedy się otworzy, ujawni Misia, którego skrywa w środku.
Życie zawodowe i kariera Andrzeja
Święty Andrzej patronuje rybakom, rzeźnikom, podróżnikom i rycerzom. Idealny zawód dla niego wiąże się z nimi. Andrzej doskonale sprawdzi się jako strażak, wojskowy, policjant, ale też pedagog, czy menadżer . Andrzej lubi być widoczny, jego zawód powinien więc wyróżniać się na tle innych, mieć pewien prestiż. Wtedy wszyscy mogą go podziwiać.
Imieniny Andrzeja: najpopularniejsze 30 listopada , jednak mężczyzna o tym imieniu może świętować także: obchodzi 6 stycznia, 19 stycznia, 26 stycznia, 1 lutego, 2 lutego, 4 lutego, 15 lutego, 18 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 16 maja (dzień śmierci św. Andrzeja Boboli), 17 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 26 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 17 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 19 sierpnia, 21 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 17 października, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 28 listopada i 10 grudnia.
Zobacz także:
W listopadzie urodzisz... uparciucha. Te dzieci nie mają wielu przyjaciół
Rodzice unikają tego imienia jak ognia. Ściąga na dziewczynki nieszczęście
Pierwsze takie imię dla dziewczynki w Polsce. Oznacza wielkiego kota