portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Każda mama ma kilka w szufladzie. Mogą być jednak niebezpieczne dla zdrowia
fot. Canva

Każda mama ma kilka w szufladzie. Mogą być jednak niebezpieczne dla zdrowia

28 sierpnia 2023
Autor tekstu: Małgorzata Wódz

W Polsce obowiązuje zakaz wprowadzania na rynek niektórych plastikowych produktów, do których należą np. plastikowe słomki i talerzyki. Produkty te zostały zastąpione np. przez papierowe wersje.

Używamy ich i cieszymy się, że w końcu robimy coś dobrego dla naszego środowiska. Okazuje się, że niekoniecznie jest to dobre dla naszego zdrowia.

Zakaz używania plastikowych słomek do napojów

Unia Europejska zakazała używania między innymi plastikowych słomek, sztućców, talerzy i mieszadełek do napojów, a także patyczków higienicznych. Zakaz ten wszedł w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym powodem jego wprowadzenia było zanieczyszczenie środowiska plastikiem. Oprócz Unii Europejskiej wprowadziły go również inne kraje, takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Indie.

Plastikowe jednorazówki są bardzo szkodliwe dla środowiska, ponieważ rozkładają się długo, nawet do tysiąca lat. W tym czasie zanieczyszczają glebę, powietrze i wodę, zagrażając życiu zwierząt i roślin. Plastikowe słomki czy patyczki są jednymi z częstszych odpadów pojawiających się w wodach morskich, szkodząc nie tylko organizmom wodnym, rybom, ale także zagrażając pośrednio zdrowiu ludzi.

papierowe słomki.png fot. Canva

Papierowe słomki mogą być szkodliwe

Plastikowe słomki zostały zastąpione przez słomki wykonane z papieru. Papierowe słomki nie są jednak korzystne dla naszego zdrowia – dowodzą belgijscy badacze. Jak podaje Daily Mail, naukowcy z Belgii przetestowali 39 marek słomek. Rurki były wykonane z pięciu materiałów – papieru, bambusa, szkła, stali nierdzewnej i plastiku.

W trakcie badania okazało się, że ponad 60 proc. słomek zawiera szkodliwe substancje. Należą do nich PFAS – chemikalia, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci. W słomkach wykryto także kwas trifluorooctowy (TFA) i kwas trifluorometanosulfonowy (TFMS). Są rozpuszczalne w wodzie, dlatego mogą przedostawać się ze słomek do napojów, które pijemy.

Te szkodliwe związku najczęściej występowały w słomkach wyprodukowanych z papieru lub bambusa.

Papierowe słomki niekorzystne dla ludzi i dla środowiska

Badania pokazują, że ekologiczne słomki, wcale takie ekologiczne nie są. Substancje w nich wykryte są szkodliwe dla środowiska – ponieważ rozkładają się wolno, są w nim obecne wiele lat. Ale przede wszystkim mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie ludzi.

Do czego prowadzą? Na przykład uszkadzają pracę narządów, takich jak wątroba, nerki czy jądra. Mogą prowadzić do rozwoju nowotworów. A także podnoszą poziom cholesterolu, czy zwiększają odporność na szczepionki.

Zdaniem badaczy najbezpieczniej jest używać słomek ze stali nierdzewnej. Można też nie używać ich wcale, tylko pić prosto z kubka lub szklanki.

Zobacz też:

Które parówki kupić dzieciom, żeby się nie naciąć? Dietetyk wskazuje konkretne marki

Czy dzieci mogą zachorować na legionellę. Groźna bakteria zbiera żniwo

Groźna moda wśród rodziców. Takie mleko wcale nie jest dobre dla dzieci

O której godzinie kłaść dziecko spać? Konkretne zalecenia
Darmowe leki dla dzieci będą dostępne od września. Jak je otrzymać?
Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Wódz
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy