Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Kim są dzieci elfy? Rzadka choroba genetyczna zmienia ich wygląd
Beata Łajca
Beata Łajca 16.04.2024 09:38

Kim są dzieci elfy? Rzadka choroba genetyczna zmienia ich wygląd

dziewczynka
fot. Freepik/gpointstudio

Te dzieci są nazywane elfami, ale ich życie nie ma nic wspólnego z bajką. Wręcz przeciwnie. Od urodzenia zmagają się z wieloma trudnościami, bo choroba, na którą cierpią, dewastuje prawie cały ich organizm. To zespół Williamsa.

Tę chorobę genetyczną diagnozuje się raz na około 15 000 urodzeń. Polega na poważnych ubytkach w budowie ponad 20 genów, co skutkuje problemami w rozwoju fizycznym i psychicznym. Zespół Williamsa rozpoznaje się po charakterystycznych rysach twarzy. Chore niemowlęta wyglądają jak małe elfy.

Dzieci elfy

Te dzieci wzbudzają bardzo pozytywne odczucia. Ze względu na specyficzny wygląd twarzy, głowy i uszu nazywa się je elfami. Ale bajkowa uroda jest dla nich jak wyrok, bo zwiastuje poważną chorobę genetyczną.

Niemowlęta mają wydłużoną czaszkę i szerokie czoło. Ich uszy są nisko osadzone, dość duże i lekko odstające. Mają wydatne usta, szeroką szczękę, małą żuchwę i brodę, a do tego pełne policzki i malutki nosek. Oczy dzieci z zespołem Williamsa są wyjątkowo duże i przybierają niebieski kolor.

Wraz z ząbkowaniem zaczyna się ujawniać kolejna charakterystyczna cecha dzieci elfów. Ich zęby są drobne i cienkie, zwłaszcza siekacze. Często rozstawione szerzej niż u zdrowych dzieci. Czasami uzębienie nie rozwija się w pełni i niektórych zębów brakuje.

Beata - 2024-04-15T130809.711.jpg
fot. Freepik/Mateus Andre

Co to jest zespół Williamsa

Ta choroba genetyczna nazywana jest też zespołem Williamsa-Beuerena i występuje z częstotliwością od 1 na 10 000 do 1 na 30 000 żywych urodzeń. Pojawia się na całym świecie, zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców.

Urodzenie jednego chorego dziecka nie zwiększa prawdopodobieństwa, że kolejne potomstwo także będzie obciążone. Ale chore osoby mają 50% szans na przekazanie schorzenia swoim dzieciom. Ciąża przebiega normalnie, ale cechy zespołu Williamsa zauważa się już u noworodków.

Oprócz opisanego wyżej wyglądu te dzieci są mniejsze i lżejsze od zdrowych rówieśników. Najczęściej mają problem ze ssaniem i jedzeniem, a z czasem pojawia się także refluks i wymioty. Zespół Williamsa dotyka wielu narządów, a także powoduje niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim lub umiarkowanym.

Objawy zespołu Williamsa

Najczęściej występują poważne wady układu sercowo-naczyniowego. Tkanki rozrastają się nadmiernie i dochodzi do zwężenia tętnic. Szmery serca są zauważalne już u noworodków, a w kolejnych miesiącach życia występuje u nich ryzyko udaru lub zawału.

Równie częste są schorzenia układu moczowego. Dzieci cierpią na wrodzone przemieszczenie nerek lub rodzą się tylko z jednym narządem. Pojawia się częstomocz, nietrzymanie moczu, nawracające zakażenia dróg moczowych albo pęcherza.

Część pacjentów cierpi na niedoczynność tarczycy. U noworodków pojawia się podwyższone stężenie wapnia we krwi, które może się utrzymywać do 5 urodzin i lubi nawracać. Poziom wapnia u dzieci z zespołem Williamsa trzeba kontrolować do końca życia.

Jak rozpoznać zespół Williamsa

Oprócz opisanych problemów dzieci elfy zmagają się także z wadami zgryzu. Mają problemy okulistyczne – oprócz wad wzroku zdarza się także zez zbieżny i upośledzone widzenie obuoczne. Z czasem pojawia się skłonność do tycia, nieprawidłowa postawa, kłopoty ze stawami i obniżonym napięciem mięśniowym.

Jeżeli u małego dziecka podejrzewa się zespół Williamsa, lekarze rozpoczynają diagnostykę. Badania wykonuje się z pobranej krwi. W specjalistycznych laboratoriach przeprowadzane są testy genetyczne, sprawdzana jest m.in. budowa chromosomów. O chorobie będzie świadczył także poziom wapnia.

Jednak mimo tych wszystkich schorzeń oraz niepełnosprawności intelektualnej dzieci elfy są bardzo przyjazne, empatyczne i towarzyskie. A za sprawą bardziej rozwiniętej kory słuchowej miewają wyjątkowe zdolności muzyczne.

Zobacz także:

Objawy zespołu Möbiusa można poznać po twarzy. Choruje 20 noworodków na milion

Dlaczego niemowlę przed zaśnięciem potrząsa głową? Powód może zaskoczyć

Zmiany na liście darmowych leków. Obejmą szerszą grupę