Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Koniec czasu dla rodziny. Wracają niedziele handlowe. Nawet 30 w roku
Beata Łajca
Beata Łajca 28.05.2024 09:28

Koniec czasu dla rodziny. Wracają niedziele handlowe. Nawet 30 w roku

kasjerka w Biedronce
fot. Wikimedia Commons/Mirek Białecki

Gdy obydwoje rodziców pracuje, trudno znaleźć chwilę na spędzenie czasu całą rodziną. Z wyjątkiem niedzieli, kiedy, przynajmniej do tej pory, większość pracujących miała wolne ze względu na zakaz handlu. Ale wolne niedziele się skończą, to pewne. Nie wiadomo tylko, kiedy.

O dziwo aż połowa kasjerów, których ta zmiana dotknęłaby najbardziej, nie ma nic przeciwko. Projekt ustawy jest już gotowy i odbyło się jego pierwsze czytanie. Handlowe niedziele mogłyby wrócić już we wrześniu tego roku, ale przeszkodą może się okazać prezydenckie weto. Kiedy skończą się wolne niedziele?

Koniec wolnych niedziel

Ustawa została już odczytana w sejmie i wiele wskazuje na to, że podczas głosowania zdobędzie potrzebną większość. Pora więc oswoić się z myślą, że skończą się sielskie wolne niedziele dla tych, którzy pracują w handlu.

Zdania Polaków na temat pracujących niedziel są podzielone, także wśród osób pracujących w sklepach. Wygląda na to, że rządzący mają tego świadomość. Ustawa zakłada, że handlowa będzie, póki co, połowa niedziel w każdym miesiącu.

supermarket
fot. Pixabay/Tumisu

Kiedy wrócą handlowe niedziele

Teoretycznie przy szybkiej pracy sejmu i senatu ustawa o zniesieniu wolnych niedziel mogłaby wejść w życie nawet we wrześniu. Jednak prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że takiej ustawy nie poprze. Jest zwolennikiem wolnych niedziel.

W takiej sytuacji najbardziej prawdopodobne jest, że handlowe niedziele wrócą w 2025 roku. Według projektu każda 2 i 4 niedziela będzie pracująca, a 1 i 3 pozostanie wolna. Jak odbije się to na pracownikach sklepów?

Dodatkowe pieniądze i dni wolne

Wygląda na to, że handlowcy nie będą narzekać. Według ustawy każdy pracownik pracujący w niedzielę będzie miał prawo do podwójnego wynagrodzenia. Oprócz tego pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia mu dodatkowego dnia wolnego w ciągu 6 dni przed lub po pracującej niedzieli.

Czy rodzice będą zmuszani do pracy w niedzielę? Teoretycznie nie. Według sondaży jest spore grono osób, które chętnie popracują nawet w każdy weekend, żeby zarobić dodatkowe pieniądze. Przy obecnych cenach, trudno im się dziwić.

Zakaz handlu w niedzielę

Temat niedziel handlowych i niehandlowych od zawsze był gorący. Niektórzy uważają, że to kompletnie bez sensu. Inni wręcz przeciwnie – są przekonani, że zakaz handlu w niedzielę nikomu nie szkodzi, a przynosi wiele dobrego.

Chociaż możliwość spędzenia czasu z rodziną jest bardzo cenna, to trudno się nią cieszyć, gdy mamy problemy finansowe. Albo gdy brakuje czasu do zrobienia zakupów. Może więc co druga niedziela handlowa to dobry kompromis?

Zobacz także:

Będzie 1200 zł dofinansowania kolonii. Dostaną je tylko dzieci urodzone w tych latach

Czy żłobki i przedszkola będą otwarte 31 maja 2024? Rodzice mogą mieć poważny problem

Wyjrzałam przez okno i aż krew mi zawrzała. Jak on mógł tak potraktować matkę z dzieckiem?