Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Koniec wody z cytryną. Według medycyny chińskiej taka jest o wiele lepsza
Marta Uler
Marta Uler 23.11.2023 14:04

Koniec wody z cytryną. Według medycyny chińskiej taka jest o wiele lepsza

Ciepła woda
Fot. Pexels/Andrea Piacquadio

Właściwe nawadnianie jest niezmiernie ważne dla zdrowia. Pamiętajmy o piciu wody! Ale niekoniecznie prosto z kranu lub butelki. Teraz gdy za oknem jest zimno, wietrznie i deszczowo, o wiele lepiej na nasz organizm zadziała ciepła woda.

Warto wyrobić sobie nawyk picia ciepłej wody. Naucz tego także dziecko. Choć może wydawać się to banalne, albo "naciągane”, regularne spożywanie ciepłej wody może wpłynąć pozytywnie na wiele aspektów naszego życia – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. 

Zimna woda zdrowia doda? Raczej nie o tej porze roku

By człowiek był zdrowy, odporny na infekcje i ogólnie dobrze funkcjonował, musi wyrobić w sobie prawidłowe nawyki życiowe. Zaliczamy tu zdrowe odżywianie, wysypianie się, uprawianie jakiejś aktywności fizycznej, unikanie używek i stresu, a także właściwe nawadnianie. Dorosły człowiek powinien przyjmować ok. 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała, a latem więcej.

Kupujemy więc sobie zgrzewki wody i jeśli codziennie wypijemy jedną 1,5-litrową butelkę, jest dobrze. Do tego zwykle dochodzą jakiś herbatki, kawa, czy zupa, więc bilans jest zachowany. Nie można niczego zarzucić temu schematowi, poza jedną rzeczą – temperaturą wody. O ile podczas cieplejszych pór roku chłodna woda jest w porządku, to zimą już niekoniecznie. 

Zimna woda lepsza latem, teraz postaw na ciepłą

Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, zimna woda mocno wychładza organizm, a to powoduje, że człowiek staje się bardziej podatny na infekcje. Ale nie tylko Chińczycy coś wiedzą na ten temat. Dietetycy, czy specjaliści od sportu, także są zdania, że ciepła woda dla organizmu jest lepsza. Oto jak wpływa ona na nasze ciało:

 • Poprawia trawienie — ciepła woda sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, a tym samym zwiększa się przepływ krwi w narządach. Metabolizm nabiera rozpędu, trawienie przebiega sprawniej. Warto więc pić ciepłą wodę rano, zaraz po obudzeniu, by "rozruszać” układ pokarmowy, ale także po posiłku, by zredukować uczucie ciężkości i wzdęcia.
   
 • Usuwa toksyny – podnosi nieco temperaturę ciała, a pocenie się pomaga pozbyć się nieczystości i substancji chemicznych, które gromadzą się w organizmie, przez skórę. To naturalna forma detoksykacji, wspomagająca pracę nerek i wątroby.
   
 • Wspomaga leczenie infekcji – ciepło rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach i zatokach, pomaga więc w jej usuwaniu. 
   
 • Odpręża – to może być szczególnie korzystne dla osób z napiętymi mięśniami lub bólami stawów. Wiemy przecież, że kąpiel w ciepłej wodzie doskonale wpływa na rozluźnienie mięśni, zmniejsza napięcia i łagodzi ból (np. po dużym wysiłku). Podobnie ciepła woda działa od wewnątrz. Ciepłą wodę warto pić nawet po treningu fizycznym. Nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale też przyspiesza spalanie kalorii po ćwiczeniach.
   
 • Redukuje stres i zmęczenie – samo ciepło wpływa już na ciało relaksująco, a jeśli skupiamy się "tu i teraz” na spokojnym wypiciu bardzo ciepłej wody, i trwa to kilka minut, można już powiedzieć, że to forma medytacji. A ta, jak wiadomo, pomaga łagodzić napięcia psychiczne i emocjonalne.
   
 • Poprawia krążenie krwi – jak już pisaliśmy wyżej, ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, więc krew łatwiej w nich płynie. Organizm jest dzięki temu lepiej natleniony i odżywiony. Czasem, gdy boli głowa, wystarczy przecież wypić szklankę wody. 
   
 • Dba o urodę – ciepła woda wpływa regenerująco na komórki skóry, poprawia jej elastyczność, a także ułatwia oczyszczanie, odblokowując pory, które pod wpływem ciepła się rozszerzają.

Jaka temperatura wody jest najlepsza?

Zwolennicy TMC czyli tradycyjnej medycyny chińskiej mówią, że woda powinna być gorąca, ale oczywiście nie taka, by się poparzyć. Należy ją pić wolno i spokojnie, małymi łykami, wtedy jej działanie jest ponoć dla naszego organizmu najkorzystniejsze. 

Gdy pijemy gorącą herbatę, lub kawę, albo gdy jemy zupę dopiero co zdjętą z kuchni, czujemy doskonale, jak to ciepło wpływa na nasz organizm. Rozgrzewamy się momentalnie. Często, aż musimy zdjąć z siebie jakąś część garderoby. Czemu więc nie pić czystej wody, równie gorącej? 

Oczywiście dzieciom dajemy wodę bardziej przestudzoną, jednak zwracajmy uwagę na to, by była po prostu ciepła. Gdy poprosi, nalej mu do kubeczka tej letniej, przegotowanej w czajniku. To o wiele lepsze dla niego, niż zimna woda prosto z kranu lub butelki. 

Zobacz także:

Sposoby na nauczenie dziecka systematycznego picia wody. Ważny aspekt życia malucha

A ono i tak wypije wodę z kałuży. Przesadną higieną tylko zaszkodzisz dziecku

Walczy z bakteriami i stawia na nogi. Woda miodowa jest jeszcze zdrowsza niż miód