Kto dziedziczy po bezdzietnym? Wcale nie najbliższa rodzina
Kolejność dziedziczenia jest w Polsce określona przez prawo. Ustawa decyduje o tym, kto i w jakich częściach dostanie spadek po zmarłym.
Na pierwszym miejscu jest małżonek i dzieci. Co jednak się dzieje, jeśli zmarła osoba nie założyła rodziny? Kto dziedziczy po bezdzietnym? Czasami nie jest to wcale najbliższa rodzina.
Kolejność dziedziczenia w Polsce
Śmierć kogoś bliskiego to bardzo trudna sytuacja. Nie dość, że okres żałoby wiąże się z silnymi emocjami i dojmującym smutkiem, trzeba jeszcze załatwiać szereg formalności . Jedną z nich jest właśnie dziedziczenie.
W polskim prawie najważniejsza jest wola zmarłego. Oznacza to, że jeśli został sporządzony notarialnie potwierdzony testament, to on wyznacza, kto jest spadkobiercą. Jeśli takiego dokumentu nie ma, o tym, kto dostanie spadek, decyduje ustawa .
Kolejność dziedziczenia:
- małżonek i dzieci oraz wnuki,
- małżonek i rodzice,
- małżonek, rodzeństwo lub dzieci oraz wnuki,
- dziadkowie,
- pasierbowie.
Jeśli tych osób zabraknie, majątek przechodzi na Skarb Państwa.
Jeśli zmarła osoba miała dzieci, jej majątek jest podzielony między małżonka i jego potomków. Dziedziczą w równych częściach, ale w taki sposób, by małżonek miał co najmniej 25 proc. całego spadku . Jeśli dzieci zmarłego także nie żyją, majątek przypada wnukom.
Kto dziedziczy po bezdzietnym?
Bardziej skomplikowana jest sytuacja, kiedy zmarła osoba nie ma dzieci. Kto dziedziczy po bezdzietnym? W takim przypadku spadkobiercy to małżonek i rodzice zmarłego . Jeśli była to osoba samotna, jej majątek po połowie dostają rodzice.
Małżonek dziedziczy 50 proc. spadku , a rodzice zmarłego po 25 proc. Jeśli jednak rodzice nie dożyli do chwili otwarcia spadku, przypadająca na nich część majątku jest podzielona na rodzeństwo spadkodawcy lub ich dzieci . Prawo do dziedziczenia ma zarówno rodzeństwo biologiczne, jak i przyrodnie.
Zobacz także: Niepokojące wieści dla seniorów. Wiadomo, ile potrącą z emerytur
Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Jeśli zmarła ciotka Adela nie miała dzieci i męża, jej majątek przypada rodzicom. Jeśli ci jednak także nie żyją, spadek zostanie podzielony po równo na rodzeństwo kobiety. Jeśli i oni nie żyją, zostanie przeniesiony na ich dzieci, czyli bratanków i siostrzeńców zmarłej.
Wykluczeni z dziedziczenia
Do niedawna w świetle prawa nie miało znaczenia, jak układały się relacje między bezdzietnym zmarłym a jego rodzicami. Spadek należał się nawet rodzicowi, który nie sprawował opieki nad dzieckiem i nie płacił zasądzonych alimentów.
Jednak od listopada 2023 roku jest to przesłanka, by sąd wykluczył takich rodziców z dziedziczenia . Także dzieci, które nie zajmowały się swoimi schorowanymi rodzicami, mogą zostać odsunięte od spadku.
Wykluczeni z dziedziczenia są oczywiście byli małżonkowie. Część spadku nie należy się także tym, którzy przed śmiercią zmarłego otrzymali "papiery rozwodowe". Tracą prawo do spadku na podstawie decyzji sądu , jeśli ponoszą winę za rozpad małżeństwa.
Zobacz także:
Nagranie z chrztu hitem internetu. Wierni parsknęli śmiechem
Tak matki niszczą swoich synów. A wystarczy jedna rzecz, aby naprawić tę relację
Czy chrzest bez chrzestnych jest możliwy? Ksiądz jasno powiedział, w jakich sytuacjach