Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Lek na katar dla dzieci wycofany ze sprzedaży. Sprawdź, czy masz go w apteczce
Marta Uler
Marta Uler 01.02.2024 10:00

Lek na katar dla dzieci wycofany ze sprzedaży. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Zodgane - lek wstrzymany
Fot. Portal Parentingowy

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat o wstrzymaniu w obrocie jednego z leków na katar. To popularny aerozol stosowany w leczeniu alergii, czyli tak zwanego kataru siennego, ale także podczas przedłużających się przeziębień.

Wykryto pewne nieprawidłowości w niektórych partiach leku, które muszą zostać skontrolowane przez odpowiednie organy.

Wstrzymano sprzedaż leku na katar

Na terenie całego kraju wstrzymano sprzedaż popularnego leku na katar Zodgane. Podczas badań kontrolnych prowadzonych przez Narodowy Instytut Leków okazało się, że niektóre partie nie spełniają wymagań jakościowych.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poprosił producenta o wyjaśnienia. Choć ten zapewnia, że wada nie ma wpływu na bezpieczeństwo stosowania leku przez pacjenta, dla GIF to mało:

Deklaracja strony o braku wpływu stwierdzonych nieprawidłowości na bezpieczeństwo pacjenta nie zasługuje na tym etapie na uwzględnienie. Podmiot odpowiedzialny ograniczył się bowiem do deklaracji o braku takiego wpływu, nie popierając jej dowodami.

Kontrola leku trwa – o jakie partie chodzi?

Póki producent (Zentiva k.s.) nie dostarczy odpowiednich dowodów na bezpieczeństwo swojego produktu, sprzedaż leku wstrzymano. Jeśli masz w domu spray Zodgane, dokładnie obejrzyj opakowanie. Chodzi o te partie:

Zodgane (Mometasoni furoas), 50 mcg/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina

  • opakowanie 1 butelka 60 dawek, GTIN 05909991478599,
  • opakowanie 1 butelka 120 dawek, GTIN 05909991478605,
  • opakowanie 1 butelka 140 dawek, GTIN 05909991478582.

Zodgane – na co pomaga

Lek stosowany jest w przypadku alergicznego nieżytu nosa, ale lekarze przepisują go również na zapalenie zatok, czy przedłużający się katar sienny. Substancją czynną jest mometazon (mometasoni furoas), jest to steryd, glikokortykosteroid przeznaczony do stosowania miejscowego. 

Jego zadaniem jest zmniejszenie obrzęku śluzówki nosa i ułatwienie oddychania. Mometazon łagodzi kichanie, świąd i zmniejsza ilość wydzieliny. Przepisywany jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom nawet 3-letnim maluchom. Upewnij się więc, czy w twojej domowej apteczce na pewno nie ma preparatu akurat z tych wadliwych serii. 

Zobacz także:

Ten lek na katar może być niebezpieczny. Też dajesz go dziecku?

"Załóż mu czapkę, bo go zawieje". Powtarzane od pokoleń zdanie... szkodzi dzieciom

Tak nauczysz dziecko dmuchać nos. Genialna metoda zachwyciła rodziców