portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Lekarze żądają od rodziców opłat za SOR. Mają wiele racji
fot. Canva

Lekarze żądają od rodziców opłat za SOR. Mają wiele racji

10 sierpnia 2023
Autor tekstu: Małgorzata Wódz

Pediatrzy chcą, by rodzice płacili za wizyty na SOR-ze. Zwłaszcza gdy przychodzą z dzieckiem z powodu pryszcza na pupie. Mocne słowa, ale sytuacja wygląda znajomo, prawda?

Do szpitalnych izb ratunkowych zgłasza się wielu rodziców z dziećmi, które wcale nie powinny się tam znaleźć. Rozwiązaniem miałoby być wprowadzenie opłat za udzielanie pomocy medycznej. Czy to dobry pomysł?

Brakuje pediatrów

W wielu krajach, w tym także w Polsce, brakuje lekarzy zajmującymi się dziećmi. To właśnie długi czas oczekiwania na wizytę u pediatry skłania wielu rodziców do odwiedzania szpitalnych oddziałów ratunkowych. I pojawiają się tam z przypadkami, które – jak się potem okazuje – nie wymagały tak nagłej interwencji.

Temat był wiele razy nagłaśniany. Jak podają lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego aż 30 proc. pacjentów, którzy trafiają na SOR, nie wymaga takiej specjalistycznej pomocy.

Gdy rodzice mają trudność z dostaniem numerka, z uzyskaniem fachowej pomocy poza godzinami pracy przychodni, często decydują się jechać na SOR. Z jednej strony nic dziwnego, bo objawy chorób u dziecka bywają burzliwe, z drugiej strony, SOR-y nie są od leczenia katarów, gorączek i kaszlu.

Jeden kraj postanowił z tym walczyć.

dziecko w szpitalu.png

Opłaty za wizyty na SOR-ze

O potrzebie wprowadzenia opłaty za udzielanie pomocy w sytuacjach, w których życie dziecka nie jest zagrożone, dla Neue Osnabrücker Zeitung wypowiedział się na ten temat prezes niemieckiego stowarzyszenia zawodowego pediatrów (BVKJ), Thomas Fischbach.

„Pomoc w nagłych przypadkach musi koncentrować się na nagłych przypadkach, a nie na pryszczach na pośladkach dzieci, na które rodzice nie mają czasu w ciągu tygodnia i z którymi jadą na SOR w weekend. Myślę, że w takich przypadkach sensowne byłoby, aby ubezpieczony płacił z własnej kieszeni".

Jak argumentuje Thomas Fischbach, medycyna ratunkowa w Niemczech boryka się z problemem ograniczonych zasobów ludzkich. Lekarz zwraca uwagę, że w uzasadnionych przypadkach, gdy dziecko rzeczywiście wymaga takiej pomocy, opłata byłaby zwracana.

Kiedy jechać z dzieckiem na SOR?

Lekarze zwracają uwagę, że rodzice często wpadają w panikę przy objawach, które są naturalne przy zwykłym przeziębieniu. Jeżdżą też na SOR z urazami, które nie są świeże, a zdarzyły się dziecku kilka dni temu.

Kiedy dziecko wymaga pilnej pomocy medycznej?  Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego wyliczają objawy, które powinny skłonić rodzica, do szukania pilnej pomocy:

  • dziecko ma gorączkę powyżej 38 stopni i nie udaje się jej obniżyć
  • mimo obniżenia temperatury dziecko jest senne, wyraźnie chore
  • dziecko ma zaburzenia świadomości
  • trudno mu się oddycha
  • widać, że jest odwodnione
  • ma zaburzenia krążenia
  • ma drgawki
  • ma niewyjaśnioną wysypkę towarzyszącą infekcji.

Źródło: Zeit Online, Porozumienie Zielonogórskie

Zobacz też:

Choroby zapisane w genach. Niewiarygodne, co dziedziczymy po rodzicach!

Syndrom Alicji w Krainie Czarów dotyka coraz więcej dzieci. Te objawy powinny cię zaniepokoić

Mały meteopata – tak to jest możliwe!

800 plus podpisane przez prezydenta. Kiedy ruszą wypłaty? Czy trzeba składać wniosek?
Nowy bon turystyczny w nowej formie. Czy rodzice będą zadowoleni?
Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Wódz
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy