Maść z apteki za 15 złotych nie ma sobie równych. Wygładza skórę i leczy popękane pięty
Trudno wyobrazić sobie tak ciepłe dni w zabudowanym obuwiu. Sandałki są lekkie, piękne i wygodne, dlatego chętnie w nich chodzimy. Cały efekt jednak może zepsuć jeden szczegół, o którym nie pamiętamy: zaniedbane stopy.
Wysokie temperatury utrzymują się już na tyle długo, że już dawno odwiesiliśmy płaszcze do szafy. W ruch poszły letnie sukienki, topy i oczywiście sandałki.
Pielęgnacja stóp - złuszczanie
O pielęgnacji stóp zaczynamy myśleć najczęściej dopiero latem, jednak ważne jest to, by dbać o nie przez cały rok. Zimą faktycznie ich nie pokazujemy, jednak zaniedbania mogą sprawić, że w wakacje trudno będzie nam poradzić sobie z wysuszoną skórą oraz zrogowaciałymi i popękanymi piętami.
Największym grzechem jest jednak nie tyle zaniechanie pielęgnacji na okres zimy, ile raczej nadmierna pielęgnacja. Chodzi o ścieranie nadmiaru starego naskórka za pomocą tarek i ostrych pumeksów. Na chwilę to faktycznie może być pomocne, ale im mocniej ścieramy naskórek, tym więcej go odrasta . Może się okazać, że próby zapanowania nad piętami sprawią, że wpadniemy w błędne koło.
Dlatego lepiej postawić na regularne smarowanie stóp kremem złuszczającym i zadbanie o odpowiednie nawilżenie. Do sandałków warto zadbać także o paznokcie. Odpowiednio przycięte na prosto nie będą miały tendencji do wrastania. Warto pomyśleć również o skórkach i lakierze.
Sucha skóra na stopach
Błędy pielęgnacyjne to tylko jeden z powodów, dla których stopy nie prezentują się najlepiej. Przyczyną mogą być skłonności genetyczne , ale jeśli smarujesz je i nawilżasz, a one nadal nie wyglądają dobrze, przejdź się do lekarza. To może być objaw takich chorób jak:
- cukrzyca,
- grzybica,
- łuszczyca,
- niedobory witamin A i z grupy B.
Czasami zrogowaciały naskórek gromadzący się na podeszwie stóp czy pod palcami jest wynikiem noszenia nieodpowiedniego obuwia, na przykład o zbyt cienkiej podeszwie albo nieprawidłowej postawy ciała. Tego rodzaju problem mają także kobiety w ciąży i osoby zmagające się z nadwagą .
Pielęgnacja skóry na piętach
Najważniejszym elementem w pielęgnacji stóp jest nawilżenie . Przez cały rok, także zimą, skóra stóp się przesusza i ma tendencję do rogowacenia. Po wymoczeniu wystarczy wmasować krem z mocznikiem lub silnie nawilżający.
Nadmiar naskórka można usunąć przez złuszczanie, jednak warto wiedzieć, że powinno być raczej delikatne. Zamiast agresywnie działających skarpetek złuszczających, sięgnij po środki z mocznikiem lub peeling. Jego nakładanie może być bardzo relaksujące. Od czasu do czasu pięty można potraktować także delikatną tarką.
Nawilżanie skóry stóp - kosmetyki
Nawilżanie stóp to jeden z najlepszych sposobów, które pozwolą uniknąć problemów ze zrogowaciałą skórą w przyszłości. Gama produktów nawilżających jest bardzo szeroka, jednak okazuje się, że nie trzeba wcale wydawać ogromnych sum na tego rodzaju kosmetyki.
Wystarczy prosta maść z apteki, którą kupisz za kilkanaście złotych , o dużym stężeniu mocznika, jak na przykład Cremobaza. Mocznik ma działanie zmiękczające i złuszczające. Ułatwia usuwanie nagromadzonego starego naskórka, więc zrogowacenia się nie pojawiają.
Innym domowym i tanim sposobem na zadbane i ładne pięty jest olej kokosowy. Naturalne oleje są bardzo cenione ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne i nawilżające. Olej kokosowy używa się na włosy i skórę ciała, ale można zastosować także na zrogowaciałe stopy. Szybko się wchłania i mocno nawilża i natłuszcza, zapobiegając pękaniu.
Zobacz także:
Języki teściowej powinny znaleźć się w każdym domu. Ten kwiat dba o nasze zdrowie
Został ci taki krem z ubiegłego roku? Farmaceuta mówi, czy można go jeszcze używać
Tę maść kupisz za mniej niż 10 zł. To skuteczna pomoc w walce z wypryskami