Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Nadciąga bestia z południa, termometry wystrzelą. Dzieci i seniorzy nie powinni wychodzić na dwór
Marta Uler
Marta Uler 17.06.2024 11:36

Nadciąga bestia z południa, termometry wystrzelą. Dzieci i seniorzy nie powinni wychodzić na dwór

ludzie na ulicy
Fot. Shutterstock/Cris Faga

W wielu regionach naszego kraju już dziś jest bardzo ciepło. Ale to tylko zapowiedź tego, co będzie się działo w kolejnych dniach. Znad Afryki płynie do nas potężna masa gorącego powietrza. Wkrótce słupki na termometrach poszybują w górę i przekroczą 30 st. C. W cieniu.

Właściwie nie ma się czemu dziwić. Zaczyna się lato, a z nim wszystkie jego uroki. Ci, którzy w pierwszym turnusie wakacji wyjadą na urlop, nie powinni żałować. 

Upały już w tym tygodniu

Upały mają swoje plusy i minusy. Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, chcemy, by było ciepło, a nawet – bardzo ciepło. Nad polskim morzem pogoda nigdy nie jest gwarantowana, więc upał zawsze jest mile widziany, ale w tamtych rejonach upały to raczej rzadkość. Od morza zwykle "ciągnie” chłodniejsza bryza. 

W najbliższych dniach ci, którzy wybiorą się nad morze, nie pożałują. Będzie bardzo ładna pogoda, przyjemne temperatury oscylujące wokół 22 st. C i dużo słońca. Za to w centrum kraju – prawdziwe upały. To, co czujemy już dziś to dopiero przedsmak. Już jutro w cieniu zanotujemy 27 st. C, a w środę – 32 st. C.

Bestia z południa

Wszystko za sprawą klina gorącego powietrza, istnej bestii z południa, która napływa do nas znad Afryki. To powietrze właśnie sprawi, że już w tym tygodniu, będziemy wytrwale szukać cienia. Najbliższe dni, zdaniem synoptyków z tvnmeteo.pl mają być "wybuchowe, gorące i burzliwe”. "W modelach meteorologicznych pojawiają się chwilami objawy szaleństwa, ale wszystkie trzeba traktować poważnie" – twierdzi Arleta Unton-Pyziołek.

Takie szaleństwo na pewno jest przed nami. Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody opracowało model pogodowy, według którego 21 czerwca, a więc w dniu zakończenia roku szkolnego, prawdopodobieństwo 40 st. C w cieniu w niektórych regionach naszego kraju, sięga 70 procent. No, ale czy tak właśnie nie powinny zaczynać się wakacje?

Burze w czerwcu

Pierwsze dni kalendarzowego lata, które w tym roku idealnie zbiegają się z początkiem wakacji – 20 i 21 czerwca – upłyną pod znakiem upałów. Nie wszyscy jednak cieszą się z gorąca. Upały są również niebezpieczne dla zdrowia, a szczególnie uważać powinni tu rodzice najmłodszych dzieci, które szybko się odwadniają, osoby starsze i obciążone chorobami, głównie kardiologicznymi. W ich przypadku lepiej zostać w tych dniach w domu.

Podczas upału trzeba pamiętać o właściwym nawadnianiu – to jest minimum 30 ml/kg masy ciała. Pamiętajmy też o naszych czworonożnych pupilach. One również muszą mieć stały dostęp do wody.  

Upalna aura nie będzie jednak trwała bardzo długo. Kolejny tydzień ma już być spokojniejszy. Nad morzem i w górach temperatury mają utrzymywać się około 20-23 st. C, czyli bardzo komfortowo dla naszych organizmów. Nie zabraknie także słońca, oraz, niestety, także burz. W wielu regionach kraju może chwilami mocniej popadać. 

Zobacz także:

Czy można się kąpać w miejskiej fontannie? Nawet 500 złotych mandatu dla nierozważnych rodziców

Bierzesz to ze sobą do lasu? Nic dziwnego, że nie możesz opędzić się od kleszczy. One to uwielbiają

W ten weekend będzie 20 stopni. Jak ubrać niemowlę, aby go nie przegrzać?

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?