Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Rodzice mają obłęd w oczach. Mało której imprezy w przedszkolu nienawidzą bardziej
Beata Łajca
Beata Łajca 01.02.2024 14:25

Rodzice mają obłęd w oczach. Mało której imprezy w przedszkolu nienawidzą bardziej

bal przebierańców
fot. Shutterstock

“Skąd ja teraz wezmę strój?” Przedszkola prześcigają się w pomysłach na bale przebierańców. Niektóre z nich rozkładają rodziców na łopatki. Bo jak przebrać malucha za emocję? Albo mu wytłumaczyć, że nie będzie mógł założyć swojego stroju Spidermen’a?

Moja córka od tygodni mówi tylko o nadchodzącym balu. Będzie mogła założyć swoją wymarzoną sukienkę księżniczki, bo nasz bal nie ma określonej tematyki. Niestety nie wszystkie dzieci mają tyle szczęścia.

Bal powinien być dla dzieci

Wydaje nam się, że bal przebierańców nie powinien być okazją do popisu kreatywności kadry. Tego dnia najważniejsze mają być dzieci i dobra zabawa.

Bal karnawałowy w przedszkolu czy w żłobku jest tylko raz w roku. Dzieci miesiącami nie mogą się go doczekać, marząc o tym, za kogo się przebiorą. Często mają już jakiś strój i są przekonane, że założą go na tę wyjątkową okazję.

Co zrobić gdy okazuje się, że nic z tego nie będzie, bo nagle przedszkole informuje rodziców, że tematem tegorocznego balu będą zwierzęta lasu, albo piraci? Dla malucha to prawdziwy dramat, a dla rodziców nie lada wyzwanie. A to tylko te bardziej przyziemne pomysły.

Beata - 2024-02-01T124353.212.jpg
fot. Portal Parentingowy

Najdziwniejsze pomysły na bal w przedszkolu

Na grupach dla mam w mediach społecznościowych natrafiliśmy na zaskakujące tematy balów karnawałowych. Wśród nich zdecydowanym faworytem jest bal w tematyce… emocji. Jedna z mam prosiła koleżanki z grupy o podpowiedź, jak ma przebrać syna za smutek…

Inne “kreatywne” pomysły na bal przebierańców, które spędzają sen z powiek rodziców to m.in.:

  • Wodny Świat
  • Postaci z cyrku
  • Czarodziejskie moce
  • Flora i fauna
  • Weneckie maski
  • Dookoła świata
  • Maluch w podróży

Wiele placówek wybiera bardziej oczywiste tematy. Jak chociażby piraci, postacie z bajek czy superbohaterowie. Dla rodziców oznacza to za każdym razem spore wyzwanie. Strój muszą kupić, albo zrobić samodzielnie, co nie jest łatwe.

Beata - 2024-02-01T124141.980.jpg
fot. Unsplash/Steven Libralon

Zarywają noce, albo wydają majątek

Wyobraźmy sobie, że przedszkole wybiera temat zwierzęta z dżungli na bal przebierańców. Nasze dziecko decyduje, że chce być… papugą. Co możemy zrobić? Kupić strój za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, albo wykonać go samemu.

Przy drugiej opcji musimy mieć czas i odrobinę fantazji. Potrzebujemy materiałów i jako takiego pojęcia o szyciu. Można też wykorzystać bibułę, kolorowe papiery i kartony. A także pomysł, jak taką papugę wyczarować.

Rodzice narzekają na przedszkola i żłobki. Na facebookowych grupach można znaleźć dziesiątki wpisów o tym, że kadra nie bierze pod uwagę tego, jak trudne stawia przed rodzicami zadanie. Niektórzy skarżą się, że placówka za bardzo ich angażuje. 

Dzień Kropki, Święto Dyni i wiele innych

Nie tylko bal przebierańców wiąże się z koniecznością zorganizowania stroju lub przynajmniej ubrania w konkretnym kolorze. W przedszkolach i żłobkach obchodzi się Dzień Kropki, Święto Dyni, Bal Jesieni, Wigilię albo Jasełka, Walentynki, Święto Wiosny i wiele, wiele innych. 

Jako mama pięciolatki mogę powiedzieć, że większość rodziców cieszy się z wydarzeń w przedszkolu, ubolewając jednocześnie nad tym, że nie mają czasu się do nich przygotować. Warto zachować zdrowy rozsądek. A przedszkolakom pozwolić przynajmniej raz w roku przebrać się, za co mają ochotę.

Zobacz także:

Jeśli twoje dziecko pisze tylko drukowane litery, może mieć problem. Trzeba się tym zająć, jak najwcześniej

Będą zamykać jedno po drugim. Dramatyczna sytuacja w przedszkolach

W przedszkolu aniołek, a w domu urządza piekło. Dlaczego dziecko się tak zachowuje?