Nie sadź tych roślin na działce! Ich zapach przyciąga szerszenie!
Wiosna w pełni, a praca w ogrodach wrze. Na etapie planowania nasadzeń i projektowania rabat warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny nadają się do ogrodu, w którym przebywają dzieci.
I to nie dlatego, że same w sobie są trujące albo toksyczne. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo kuszące dla owadów, w tym tych najbardziej niebezpiecznych: szerszeni. Tych roślin nie sadź w swoim ogrodzie!
Rośliny przyciągające szerszenie
Niestety rośliny, które najbardziej przyciągają szerszenie, są bardzo lubiane i często sadzone w ogrodach. Te duże owady uwielbiają to, co słodkie. Nęci je zapach niektórych kwiatów i owoców.
Wiosną przylatują do ogrodu głównie do lilaków. Te piękne krzewy mają zachwycające kiście drobnych kwiatuszków, które słodko pachną. Można wykorzystać je do bukietów lub zrobić z nich pyszną lemoniadę. Ich zapach wabi do ogrodu mnóstwo owadów, zarówno pięknych motyli, jak i właśnie pszczół, os i oczywiście szerszeni.
Owady są wabione także przez drzewka owocowe, głównie wiśnie i brzoskwinie. Początkowo przylatują do kwiatów, a w okresie lata i jesieni zlatują się do dojrzałych owoców, których miąższ lubią wyjadać. Mogą więc pojawiać się w ogrodzie przez cały sezon.
Zarówno drzewka owocowe, jak i lilaki są bardzo chętnie sadzone w ogrodach. Jednak warto znaleźć dla nich miejsce gdzieś z tyłu, by nie były blisko miejsca, w którym bawią się maluchy. Na pewno nie powinno się sadzić ich przy oknie ani w pobliżu balkonu, by szerszenie nie wlatywały do domu.
Szerszenie są bardzo niebezpieczne
Użądlenie każdego owada może być przykrym doświadczeniem. Bywa bolesne, swędzi, a jeśli ktoś jest uczulony, może skończyć się bardzo źle. Ale szerszenie są o wiele bardziej niebezpieczne od meszek, komarów, kleszczy czy pszczół.
Wbrew pozorom szerszenie są mniej agresywne na przykład od os, ale czasami mogą zaatakować. Na dodatek owad nie pozostawia żądła w ciele ofiary, więc może ukąsić kilka razy. Im więcej ugryzień, tym większe ryzyko. Jednak nawet pojedyncze spotkanie z szerszeniem może być niebezpieczne.
Najbardziej narażone są właśnie dzieci, nawet jeśli nie są uczulone. Ich małe organizmy gorzej radzą sobie z dużą ilością toksycznego jadu, które wydzielają szerszenie. Obrzęk w miejscu ukąszenia może mieć średnicę większą niż 10 cm. Od razu pojawia się także gorączka, której mogą towarzyszyć problemy z oddychaniem, wymioty, biegunka, niepokój.
W skrajnych przypadkach użądlenie przez szerszenia może powodować trudności z oddychaniem i doprowadzić do śmierci. Osoby nieuczulone ukąszone przez kilka szerszeni także mogą mieć poważne problemy zdrowotne. Jad tych owadów jest toksyczny i może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych (nerek, serca i wątroby).
Pierwsza pomoc po ukąszeniu szerszenia
Jeśli szerszeń ugryzł dziecko w rękę czy w nogę, i tak to jest bardzo niepokojące. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza i to jak najszybciej. Jeśli jednak obrzęk pojawia się w okolicy głowy, szyi, jamy ustnej i gardła, sytuacja jest naprawdę poważna. Trzeba zareagować od razu, i natychmiast jechać na SOR albo wezwać pogotowie.
Zanim jednak dziecko otrzyma pomoc ratowników, trzeba udzielić mu pierwszej pomocy. Pierwszym krokiem jest przyłożenie lodu w miejscu ukąszenia. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się jadu po krwiobiegu malucha. Należy także obserwować dziecko i kontrolować jego oddech, by w razie potrzeby rozpocząć resuscytację.
Zobacz także:
Zasadź te warzywa w ogrodzie, a pozbędziesz się kleszczy. Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam
Bierzesz to ze sobą do lasu? Nic dziwnego, że nie możesz opędzić się od kleszczy. One to uwielbiają
To najgorszy rodzaj mięsa na kotlety w sklepach. Omijaj je szerokim łukiem