Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > O której kładziesz się spać? Ta godzina wiele o tobie mówi

O której kładziesz się spać? Ta godzina wiele o tobie mówi

spanie
Fot. Pexels

Niektórzy z nas są skowronkami, budzą się razem ze słońcem, wypoczęci i szczęśliwi. Inni raczej uosabiają sowy, które wolą siedzieć do późnych godzin nocnych, a wstawanie do pracy to dla nich katorga.

To, do której grupy należysz, może mówić o tobie więcej, niż myślisz. Okazuje się, że moment, w którym kładziemy się do łóżka to nie tylko kwestia nawyku czy rozkładu dnia, a także naszej... osobowości.

Ranne ptaszki kładą się spać wcześnie

Prawidłowy i dostatecznie długi sen ma kluczowe znaczenie. Jednak dla każdego te dwa słowa mogą znaczyć coś innego. Różnimy się między sobą w tym, jak długo potrzebujemy i lubimy spać. Mamy także różne zdanie na temat tego, o jakiej godzinie powinno się już być w łóżku. Być może jest to związane z naszą osobowością.

Osoby, które chodzą spać przed 22 to najprawdopodobniej ranne ptaszki. Ci, którzy uwielbiają wstawać, kiedy tylko na dworze zaczyna świtać. Cenią sobie pracę o poranku i najbardziej produktywne są przed południem, a kawa może dla nich nie istnieć. Taka pora wstawania jest typowa dla osób aktywnych, wrażliwych i kochających.

Najczęściej wybieraną porą snu są godziny 22:30-23:30. To optymalna pora dla osób, które wstają między 6 a 7, czyli większości z nas. Dzięki temu mamy zapewnione 8 godzin snu. Tę godzinę wybierają osoby rozsądne, zorganizowane i inteligentne.

Kasia (20).jpg
Fot. Freepik/Benzoix

Co mówi o tobie późna godzina snu?

Niektórzy jednak nie lubią kłaść się do snu wcześnie. Uważają, że to stracony wieczór, w końcu mogliby w tym czasie zrobić coś dla siebie. Dla rodziców godziny wieczorne to jedyny moment, kiedy mogą oddać się swoim pasjom, nadrobić serial czy po prostu odpocząć.

Nic więc dziwnego, że wiele osób trafia do sypialni dopiero między 23:30 a 1 w nocy.
Ta pora zasypiania jest typowa dla ekstrawertyków i osób, które cenią sobie nowe wyzwania. A także dla tych, którzy uwielbiają aktywności, mają w sobie dużo otwartości i pasji, a na każdym kroku napotykają nowe przygody.

Jeśli kładziesz się po 1:00, oznacza to, że nieszablonowa z ciebie osoba. Tacy ludzie, zwani także sowami, odsypiają w dzień lub w weekendy, a noce przeznaczają na kreatywność. Najlepiej funkcjonuje się im po zmroku, wtedy są najbardziej produktywni. Późna pora spania jest typowa dla osób bardzo inteligentnych i odważnych.

Kasia (19).jpg
Fot. Pexels

Sen ważniejszy niż nam się wydaje

Prawidłowy sen jest szalenie ważny dla całego organizmu. Nocna regeneracja ma znaczenie dla zdrowia, samopoczucia, stanu psychicznego, a nawet sylwetki. Niedosypianie może powodować przewlekłe przemęczenie, a także drażliwość, bóle głowy i zaburzenia hormonalne.

Ważna jest zarówno długość snu, jak i jego jakość. Najbardziej regenerujący jest nieprzerwany sen przez 7-8 godzin. Jednak teoria to co innego niż praktyka. Rodzice małych dzieci na pewno coś o tym wiedzą.

Zobacz także:

Żerują na młodych matkach, obiecują duże zyski. Takie ogłoszenia omijaj z daleka!

Dofinansowanie do nauki pływania. Można otrzymać potężny zwrot

Niezależne, odpowiedzialne i nieszczęśliwe. Najstarsze dzieci mają pod górkę

KONKURS! Rozdajemy aż 30 książek o żywieniu niemowląt
Konkurs BLW
Mamy dla Was KONKURS, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu niemowląt od wydawnictwa RM! Szczegóły poniżej. Każdy rodzic  staje przed dylematem: jak i kiedy rozszerzać dietę dziecka? Odpowiedź powinna być oczywista: wtedy, gdy dziecko będzie gotowe. Dla każdego malucha będzie to nieco inny moment, jak więc poznać, że to już? Najlepiej sięgać po ekspercką wiedzę i… zaufać dziecku.Przed wami piękna przygoda, bo rozszerzanie diety to czas, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat kolejnym zmysłem - smakiem. Żeby ułatwić wam tę przygodę, mamy nie lada gratkę - konkurs, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu dzieci w tym cudownym okresie.
Czytaj dalej
Proboszcz każe, szkoła musi. Uczniowie pójdą do szkoły w sobotę?
Rekolekcje w szkole
Wielki Post nieodzownie łączy się z rekolekcjami. A te, szczególnie w kontekście młodzieży szkolnej wzbudzają sporo emocji. Są tacy, którzy uważają, że powinny się odbywać po południu, żeby dzieci nie traciły lekcji, są i tacy, którzy uważają, że młodzież sama do kościoła nie pójdzie w czasie wolnym, więc obowiązkiem nauczycieli jest zaprowadzić ich, aby spełnili powinność.Dla młodzieży rekolekcje to często okazja na legalne wolne, choć niekonieczne spędzone na modlitwie. Gorzowska aktywistka Alina Czyżewska opublikowała obszerny wpis, w którym wyjaśnia, co prawo mówi o odprowadzaniu młodzieży szkolnej na rekolekcje. Czy nauczyciele mają taki obowiązek? Czy szkoła musi zwalniać uczniów na spowiedź, jeśli większość dzieci na religię nie chodzi?
Czytaj dalej