portalparentingowy.pl Szkoła Od września 10 tys. nauczycieli przestanie być potrzebnych. Kolejne reformy MEN zatrzęsą polską szkołą
fot. Freepik

Od września 10 tys. nauczycieli przestanie być potrzebnych. Kolejne reformy MEN zatrzęsą polską szkołą

13 maja 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Dyrektorowie szkół od początku tego roku szkolnego skarżyli się na braki w kadrze pedagogicznej. Tymczasem w wyniku reform, które wejdą do szkół od września, pracę może stracić nawet 10 tysięcy nauczycieli. Wszystko przez jedną zmianę w podstawie programowej.

Chodzi o likwidację przedmiotu Historia i Teraźniejszość, wprowadzonego w roku szkolnym 2022/2023 przez ministra Przemysława Czarnka. W przyszłym roku HiT znika, a w związku z tym tysiące nauczycieli zatrudnionych specjalnie do nauczania tego przedmiotu, nie będzie miało już co robić.

HiT-u już w szkołach nie będzie

Od września 2024 roku ze wszystkich szkół znika wprowadzony zaledwie 2 lata temu przedmiot Historia i Teraźniejszość. HiT był przedmiotem wielu dyskusji, a najwięcej kontrowersji wzbudzał przygotowany dla niego podręcznik .

Uczniowie jeszcze nie zdążyli się do HiT-u przyzwyczaić, a przedmiot już znika z ich planów lekcji. Decyzja ministry Barbary Nowackiej nałoży się na mniejszą liczebność uczniów rozpoczynających naukę w szkołach średnich w roku szkolnym 2024/2025. Tym samym pracę może stracić nawet 10 tys. nauczycieli .

nauczyciel
fot. Freepik

Nauczyciele wylecą na bruk

Ministerstwo Edukacji Narodowej ma tego pełną świadomość. W raporcie Ocena Skutków Regulacji opublikowanym przez resort czytamy, że w liceach ogólnokształcących zagrożonych jest 4615 pedagogów, w technikach – 3155, a w szkołach branżowych I stopnia – 1786. Brakuje jeszcze danych ze szkół dla dorosłych.

Co będzie się działo z nauczycielami HiT-u? Ci zatrudnieni na czas określony będą mieli wygaszane umowy. Osoby z umowami na czas nieokreślony również stracą pracę , ale dostaną trzy – lub sześciomiesięczne odprawy . Pozostali pedagodzy będą mieli zredukowane etaty, a brakujących godzin będą szukać w innych placówkach.

Co zamiast HiT-u?

Zamiast Historii i Teraźniejszości w planach lekcji pojawi się nowy przedmiot dedykowany edukacji obywatelskiej, ale dopiero w kolejnym roku szkolnym. Czyli we wrześniu 2024 tysiące nauczycieli straci pracę, a już za rok będzie trzeba zatrudniać nowych.

Oprócz zagrożenia utratą pracy dla prawie 10 tys. nauczycieli dynamiczne reformy w systemie edukacji wprowadzają przede wszystkim chaos. Skoro przez jeden rok nie będzie ani HiT-u, ani edukacji obywatelskiej, to część uczniów w ogóle nie będzie miało dostępu do wiedzy z ich zakresu. Czy to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie?

Zobacz także:

Całkiem inna szkoła po wakacjach. Oto, co szykuje uczniom MEN

Kolonie dla dzieci w cenie luksusowych wakacji we Włoszech. Tak drogo nie było od dawna

"Wolę iść siedzieć, niż nie odebrać". Nauczyciele miażdżą Lex Kamilek

Możesz dostać 1200 zł na wakacje dla dziecka. Musisz spełnić te dwa warunki
Czy dziecko w 2. klasie może posługiwać się patyczkami, kiedy liczy? Podstawa programowa
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: beata.lajca@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy