portalparentingowy.pl Życie rodzinne Pan Tik-Tak przez dekady bawił polskie dzieci. Gdzie zniknął i co się teraz z nim dzieje?
Fot. Facebook/Andrzej Marek Grabowski

Pan Tik-Tak przez dekady bawił polskie dzieci. Gdzie zniknął i co się teraz z nim dzieje?

5 marca 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

"Która godzina, pyta rodzina, jak świat jest wielki wszerz i wzdłuż!" Kto dorastał w latach 80 i 90 ten doskonale pamięta tę piosenkę. "Pan Tik-Tak", "Ciuchcia" i "Budzik" – to programy naszego dzieciństwa! Twarz człowieka, który je stworzył, w tamtych czasach była znana wszystkim dzieciom, ale dzisiaj niewiele osób go pamięta. Co słychać u Pana Tik-Taka?

Andrzej Marek Grabowski, czyli pierwszy Pan Tik-Tak, Urodził się 22 lipca 1956 roku w Warszawie. Tworzył najlepsze programy telewizyjne dla dzieci i pisał kultowe piosenki zespołu "Fasolki". Ale odkąd ostatni z jego programów zniknął z anteny TVP, o Grabowskim zrobiło się cicho. Przynajmniej w telewizji. Co dzisiaj robi człowiek, bez którego nasze dzieciństwo nie wyglądałoby tak samo?

Pierwszy Pan Tik-Tak

Pierwszy odcinek tego programu wyemitowano w 1982 roku . Na początku występowały w nim tylko kukiełki, aktorzy pojawili się rok później. Przez pierwsze trzy lata tytułowym bohaterem, Panem Tik-Takiem, był Andrzej Marek Grabowski . On też wymyślił całą koncepcję audycji i pisał scenariusze wszystkich jej odcinków.

Beata (36).jpg
fot. Facebook/Andrzej Marek Grabowski

Po 1986 roku w rolę Pana Tik-Taka wcielił się Krzysztof Marzec, ale Grabowski nadal pojawiał się w większości odcinków w roli Profesora Ciekawskiego . W programie mogliśmy oglądać także Ciotkę Klotkę, którą grała Ewa Chotomska, a gościem bywał Krzysztof Tyniec, który wcielał się w rolę Pana Fasoli. Audycja gościła na ekranach telewizorów nieprzerwanie do 1999 roku .

Beata (37).jpg
fot. Facebook/Andrzej Marek Grabowski

Na potrzeby programu Andrzej Grabowski wraz z Ewą Chotomską stworzyli dziecięcy zespół Fasolki , którego piosenek do dziś uczą się dzieci we wszystkich przedszkolach. To Fasolkom zawdzięczamy przeboje takie jak: "Mydło lubi zabawę", "Kolorowe kredki" czy "Moja fantazja". Fasolki działają nieprzerwanie już od 40 lat.

Twórca "Ciuchci" i "Budzika"

W 1990 roku w polskiej telewizji pojawił się kolejny hit autorstwa Andrzeja Marka Grabowskiego – "Ciuchcia" . To w tym programie, aż do 2000 roku, mogliśmy oglądać postaci Kulfona (Mirosław Wieprzewski)  i Moniki (Zbigniew Poręcki). W 1994 do kiosków w całej Polsce trafił też miesięcznik "Ciuchcia" , który cieszył się ogromną popularnością.

Beata (38).jpg
fot. Facebook/Andrzej Marek Grabowski

Popularność Kulfona z "Ciuchi" była tak duża, że Grabowski poświęcił mu dwa seriale: "Kulfon co z ciebie wyrośnie?" i "Bardzo przygodowe podróże Kulfona".

Ostatnią z telewizyjnych produkcji stworzoną przez Andrzeja Marka Grabowskiego był program "Budzik" emitowany w TVP w latach 2001 – 2012. Jego bohaterami były koty: Budzik (Piotr Tworek) i Rudzia (Monika Dworakowska-Babula), krasnoludek Piksel (Maciej Gąsiorek) i Pani Ewa (Aleksandra Ciejek).

Po wyemitowaniu 383 odcinków "Budzik" został zdjęty z anteny z powodu kłopotów finansowych . Ten moment zamyka to erę programów tego typu w polskiej telewizji, a dla ich twórcy oznacza konieczność znalezienia nowego zajęcia.

Beata (39).jpg
fot. Facebook/Andrzej Marek Grabowski

30 lat w TVP i co dalej?

Gdy pojawiły się problemy z finansowaniem "Budzika", Grabowski miał świadomość, że jego czas w telewizji powoli się kończy. W rozmowie z onet.kobieta.pl mówił:

Zrozumiałem, że nie ma co się trzymać kurczowo Telewizji, bo za chwilę mogę nie mieć pracy. Wtedy zacząłem robić to, o czym zawsze marzyłem

A tym marzeniem było pianie książek. Pierwsza z nich, czyli "Zając Poziomka" stworzona we współpracy z Ewą Chotomską, została wydana jeszcze w 1988 roku. Kolejnym dziełem Grabowskiego z 1996 roku była książka "Kulfon i Monika. Zapraszamy do przygody".

Beata (40).jpg
fot. Facebook/Andrzej Marek Grabowski

Jego kariera pisarska rozkręciła się na dobre dopiero w 2010 roku i trwa nieprzerwanie do dziś. Najbardziej znane książki dla dzieci autorstwa Andrzeja Marka Grabowskiego to m.in.:

  • "Dziwne historyjki",
  • "Pirat Jędruś",
  • "Zenek i mrówki" - wpisana na Złotą Listę Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom ,
  • "Afera smoka Nudożera",
  • "Instrukcja obsługi Pieska Jacósia",
  • "Mumciuś",
  • "Dziewczynka ze srebrnym zębem" – Wyróżnienie 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w 2017 roku,
  • "Ambroży Pierożek – przyjaciel smoków",
  • "Jonatan i Biały Kruk".
Beata (41).jpg
fot. Facebook/Andrzej Marek Grabowski

Chociaż Grabowskiemu udało się zrealizować marzenie o pisaniu książek, to szybko przekonał się, że trudno się z tego utrzymać. W wywiadzie dla onet.kobieta.pl mówił:

Pisanie dla dzieci należy traktować raczej jako hobby. Natomiast, jeśli wydawanie książek jest wspomagane spotkaniami autorskimi, można związać przysłowiowy koniec z końcem

"Jestem komiwojażerem uśmiechu"

Właśnie tak zwykł o sobie mówić Pierwszy Pan Tik-Tak. Wywoływanie uśmiechu na dziecięcych twarzach jest dla niego jak życiowa misja. W rozmowie z Onetem wspomina swoje spotkania autorskie:

Kiedyś po takim spotkaniu podszedł do mnie chłopiec, który powiedział: Wie pan co, o mało się nie udusiłem ze śmiechu. Traktuję te słowa jako największy komplement.

Andrzej Marek Grabowski w lipcu 2024 skończy 68 lat, ale na emeryturę się nie wybiera. Cały czas pisze piosenki dla zespołu Fasolki, ale w twórczości literackiej odszedł od tematyki dziecięcej. Zajął się książkami dla dorosłych czytelników, w tym także popularnymi w Polsce kryminałami.

W 2022 roku wydał książkę "Dlaczego mnie zabiłaś?" oraz "Biuro dzieci znalezionych". Rok później w księgarniach pojawiło się dzieło "Trzy krowy w niebieskich kajakach" zainspirowane niesamowitą, ale prawdziwą historią krów, które uciekły z pastwiska, dołączyły do stada żubrów.

Beata (42).jpg
fot. Facebook/Andrzej Marek Grabowski

Andrzej Marek Grabowski dzisiaj jest uznanym pisarzem, ale dla pokolenia, którego dorastało na przełomie lat 80 i 90 pozostanie jedną z najważniejszych postaci telewizyjnych . Bez niego nie moglibyśmy oglądać ukochanych audycji z Panem Tik-Takiem czy Kulfonem. Grabowski nie wróci już na ekrany telewizorów, a programów dla dzieci, które mogłyby konkurować z tymi, które stworzył, nie ma dzisiaj niestety w żadnej telewizji.

Zobacz także:

To pytanie z "Milionerów" pogrążyło gracza. Każda mama jednak zna na nie odpowiedź

Syn Anny Przybylskiej skończył 18 lat. Urodę odziedziczył po mamie

To zdjęcie rozerwało serca internautów. Chłopiec zrobił niebywałą rzecz

Ile kosztuje organizacja I komunii w Polsce? Ceny zaczynają się od 10 tys. zł
Absurd! Nauczyciel musi zapłacić 1 milion złotych kary za udzielanie korepetycji
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: beata.lajca@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy