Piana w moczu to nie żarty. Może świadczyć o poważnej chorobie
Zawartość toalety niekoniecznie należy do naszych ulubionych widoków. Ale co to takiego dla mam! Ciągle tam zaglądamy, powiedzmy to sobie szczerze. Co prawda głównie wtedy, gdy musimy oporządzić nasze dzieci.
Warto jednak od czasu do czasu obejrzeć także to, co znalazło się w muszli po tym, jak same z niej skorzystałyśmy. Wygląd zarówno kupy, jak i sików, może wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Na przykład spieniony mocz to nie zawsze jest błahostka.
Warto czasem zajrzeć do toalety
Choć to nie jest przyjemne, dla własnego dobra trzeba od czasu do czasu się przełamać. W końcu i tak oglądasz niemowlęce pieluchy, a potem nocniki ... Jeśli zauważysz, że twój kał lub mocz wyglądają "podejrzanie”, lepiej zgłoś to lekarzowi. To nie musi być nic poważnego, ale czasem warto dmuchać na zimne.
Jednym z takich objawów, które powinny zwrócić twoją uwagę, są bąbelki w moczu, albo inaczej – spieniony mocz. Prawidłowo wyglądający mocz powinien mieć kolor słomkowy, czyli ani za ciemny, ani za jasny. Powinien też delikatnie pachnieć amoniakiem oraz być zwyczajnie wodnisty, właśnie – niespieniony.
Bąbelki w moczu czasem mogą zauważyć zarówno panowie siusiający do pisuaru, jak i panie, które załatwiają się do sedesu z "półką”. Często jest to wynik reakcji moczu z płynem chemicznym dodanym do rezerwuaru. Kiedy indziej bardzo intensywny strumień moczu wzbudza wodę i powoduje powstanie (chwilowe) piany. Bywa także, że piana w moczu wywołują niektóre leki. A kiedy spieniony mocz powinien zaniepokoić?
O czym świadczy piana w moczu?
Ponieważ jednak rzadko przyglądamy się swojemu moczowi, o pianie dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy oddajemy próbkę do analizy. Zwykle piana świadczy o zbyt wysokiej ilości albuminy, czyli białka w moczu . To z kolei może wynikać z:
- wysokobiałkowej diety,
- odwodnienia organizmu, zbyt małej podaży płynów (przypomnijmy tu, że dorosły człowiek powinien wypijać ok. 30 ml wody na każdy kg masy ciała)
- dużego wysiłku fizycznego,
- przewlekłego stresu i przemęczenia.
Spieniony mocz może być też rezultatem gorączki i przebytej infekcji, ale również np. długotrwałej pozycji stojącej, np. w pracy – mówimy wtedy o białkomoczu ortostatycznym.
Piana w moczu nie musi więc oznaczać czegoś poważnego. Zwykle, gdy zmienimy nieco nasze nawyki życiowe, wszystko powinno wrócić do normy.
Piana w moczu powodem do niepokoju
W niektórych przypadkach piana w moczu świadczy o poważnym problemie zdrowotnym. Zdrowy człowiek wydala od 30 do 50 mg białka na dobę. Jeśli w badaniu wyjdzie wyższy wynik, to świadczy już o białkomoczu. Może on oznaczać jakieś problemy z nerkami, np.:
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- zakażenie w nerkach,
- kamicę,
- zespół nerczycowy.
Do najpoważniejszych chorób, na które może wskazywać pieniący się mocz, należą:
- cukrzyca,
- miażdżyca,
- nadciśnienie,
- niewydolność serca,
- choroby autoimmunologiczne,
- nowotwory.
Uwaga! Pieniący się mocz w ciąży może oznaczać zatrucie ciążowe.
Jak prawidłowo zbierać mocz do analizy?
Kto pamięta te czasy, kiedy mocz oddawało się do badania w słoiku po dżemie lub musztardzie? Dobrze, że odeszły już do historii. Dziś, aby prawidłowo zebrać mocz, należy kupić w aptece lub pobrać w laboratorium dedykowany, jałowy pojemnik. Następnie należy:
-
umyć ręce oraz okolice intymne
, by pozbyć się bakterii, które mogłyby zaburzyć wynik badania,
-
nasiusiać
prosto do pojemniczka, ale dopiero
środkowym strumieniem moczu
(u niemowląt jest to bardzo trudne do wykonania, czasem można wykorzystać do tego celu specjalny woreczek, jednak oczywiście mocz w tym przypadku nie będzie pochodził jedynie ze strumienia środkowego),
- zakręcić szczelnie nakrętkę i ponownie dokładnie umyć ręce.
Mocz powinno się trzymać w lodówce, ale nie dłużej niż 4 godziny. Jeśli musimy przechowywać go w temperaturze pokojowej, powinniśmy go dostarczyć do laboratorium maksymalnie po 2 godzinach od pobrania. W dłużej przetrzymywanym moczu mogą się już zacząć namnażać bakterie .
Zobacz także:
To jeden z głównych powodów nietrzymania moczu. Pracujemy na niego od dziecka
Zapalenie układu moczowego w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania