portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Pięć minut i zaśnie jak suseł. Te zabawy na wyciszenie to tajna broń rodziców
fot. Pexels/Pavel Danilyuk

Pięć minut i zaśnie jak suseł. Te zabawy na wyciszenie to tajna broń rodziców

4 lutego 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Zbliża się wieczór, przychodzi pora spania. Rodzice marzą o chwili spokoju, a maluchy wiercą się w łóżku i za nic nie chcą zamknąć oczu. Usypianie przedłuża się w nieskończoność. Jak sobie z tym poradzić?

Te cztery zabawy całkowicie zmienią wasze wieczory. Pomogą dziecku się wyciszyć i zrelaksować. Zadbają także o waszą relację.

Kredki, papier, plastelina

Na godzinę przed porą spania wybierz spokojne, odprężające zajęcia . Takie, które dziecko robi na siedząco. Najlepiej, aby wymagały od niego skupienia.

Świetnie sprawdzą się wszystkie zabawy plastyczne, chociażby rysowanie, malowanie, czy wycinanki. Jeżeli maluchy lubią, poukładajcie puzzle albo pobudujcie z klocków.

Świetnie zadziałają także zabawy ciastoliną czy plasteliną. Ściskanie mas plastycznych w dłoniach sprzyja relaksowi .

Wieczorem warto zadbać o otoczenie. Koniecznie wyłącz telewizor . Jeśli słuchacie muzyki, to wybierz coś spokojnego i puść cicho w tle. Bardzo uspokajająco działa zmiana oświetlenia. Wieczorem zrezygnuj z mocnego światła i postaw na nocne lampki . Warto wymienić żarówki na takie o ciepłej barwie światła.

Beata - 2024-02-01T153255.560.jpg
fot. Freepik

Idą słonie, biegną konie

Moja córka uwielbia tę zabawę nawet w środku dnia. Ale wieczorem jest wyjątkowo przydatna, ponieważ wspaniale odpręża i wycisza . Można ją przeprowadzić już w łóżku, albo tuż przed kąpielą.

Maluch leży na brzuszku, a rodzic na jego plecach demonstruje, jak chodzą różne zwierzęta. Gdy idą słonie, mocno przyciska pięści do plecków, a gdy biegną mróweczki, delikatnie muska dziecko opuszkami palców. Można zrobić to w formie zagadki : kto teraz idzie? Albo rysować palcem kształty lub litery.

Ta zabawa relaksuje dziecko, jak masaż. Daje okazję do bliskości, która przed snem jest bardzo ważna. Dodatkowo pobudza czucie głębokie , gdy ucisk jest nieco mocniejszy. W trakcie zabawy warto także pościskać dłonie i stopy malucha.

Zawijaj jak naleśnik

To jedna z zabaw, które stosują i polecają terapeuci integracji sensorycznej. Przed snem pozwala pozbyć się napięć i odprężyć.

Kiedy dziecko jest w łóżku, zawiń je ciasno w koc lub kołdrę , jak naleśnik. Głowę oczywiście pozostaw na zewnątrz. Następnie udawaj, że smarujesz albo kroisz naleśnika. Chodzi o to, żeby lekko ponaciskać i pomasować zawinięte dziecko. Na koniec możesz je odwinąć, albo zaproponować, aby samo się wydostało.

Tutaj trzeba zachować umiar, bo ta zabawa potrafi wywołać salwy śmiechu. A nasz naleśnik ma się przecież wyciszać, a nie rozbawiać.

Beata - 2024-02-01T153720.596.jpg
fot. Freepik

Słuchanie bicia serca

Idealny pomysł na zakończenie dnia. Posłuchajcie nawzajem swojego bicia serca . Połóż się obok dziecka, przyłóż ucho do jego klatki piersiowej i posłuchaj. Powiedz, że słyszysz, że serduszko bije już spokojnie, więc pora spać. Potem zamieńcie się rolami.

Pozwól dziecku jak najdłużej wsłuchiwać się w bicie twojego serca . Możecie w tej pozycji poczytać książkę. Słuchanie serca rodzica ma wiele zalet. Po pierwsze daje poczucie bliskości, która bardzo pomaga w zasypianiu. Po drugie, maluch ma szansę posłuchać dźwięku, który znał jeszcze zanim się urodził. To uspokaja nie tylko noworodki, starsze dzieci także .

Ta zabawa potrafi naprawić najgorszy dzień, zwłaszcza rodzicowi. Gdy słuchamy bicia malutkiego serduszka, nic więcej nie ma znaczenia . A kiedy my się odprężamy i uspokajamy, to znacznie łatwiej przychodzi to też leżącym obok maluchom.

Zobacz także:

Kataru u dziecka da się pozbyć tylko w jeden sposób. O ile, zrobisz to dobrze

Malutki Michaś dopiero co się urodził. W Oknach Życia na Śląsku znaleziono dwa noworodki

Ten moment przed zaśnięciem jest kluczowy. Nie uwierzysz, jak wzmocni waszą więź

Rodzice mają obłęd w oczach. Mało której imprezy w przedszkolu nienawidzą bardziej
Mama pięcioraczków z Horyńca gorzko o relacjach z rodziną. "Nikt nam nie pomaga"
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: beata.lajca@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy