Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Pierwsza Komunia jak tandetny festyn. Takie paznokcie robią dzieciom
Marta Uler
Marta Uler 25.03.2024 14:28

Pierwsza Komunia jak tandetny festyn. Takie paznokcie robią dzieciom

paznokcie
Fot. Pixabay/46173/tiktok.com/@marszyn

Ta uroczystość powinna być duchowym przeżyciem, ale kto dziś o tym pamięta? Komunie święte to w ostatnich latach istne szaleństwo. Konkurencje na to, kto będzie miał piękniejszą kreację, wymyślniejsze dodatki i oczywiście – droższe prezenty. 

Jeśli chodzi o stroje i w ogóle wygląd, nie da się ukryć, że tu przodują dziewczynki. Chłopcom zwykle jest wszystko jedno, w co ich mama wciśnie, a i rodzicielki nie mają zbyt dużego pola do popisu. Za to mamy dziewczynek... te to dopiero potrafią zaszaleć!

Piewsza Komunia, czyli sakrament święty

Pierwsza Komunia Święta, jest drugim, po chrzcie świętym, sakramentem w kościele katolickim. Symbolizuje przyjęcie ciała i krwi Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Tak jak pozostałe  sakramenty, tak i ten ustanowił sam Jezus podczas ostatniej wieczerzy, kiedy to podzielił chleb i wino ze swoimi uczniami, mówiąc: "To jest ciało moje... to jest kielich krwi mojej".

Dla katolików komunia jest bardzo ważnym wydarzeniem religijnym, które symbolizuje głęboką więź z Chrystusem i wspólnotę wiernych. Podczas pierwszej komunii dziecko, przyjmuje opłatek, czyli ciało Chrystusa, co ma oznaczać najgłębsze z nim połączenie. Przyjmowanie komunii świętej jest obowiązkiem wierzącego katolika, który powinien przystępować do niej w stanie łaski uświęcającej, a więc po oczyszczeniu się z grzechów w czasie spowiedzi. 

Komunia jest także niestety, coraz częściej, festiwalem próżności. Widać to podczas wystawnych przyjęć, które urządza się dzieciom, w ilości i kosztowności prezentów, jakimi się je obdarza, a także w samym ich wyglądzie. Pół biedy, gdy wszyscy "komuniści” występują w albach. Choć nawet wtedy zdarza się, że dziewczynki konkurują ze sobą na fryzury, rękawiczki, wianki, torebki, pantofelki...

Fot. Pixabay/cocoparisienne

Komunia święta, czyli małe wesele

Niektóre stylizacje dziewczynek są aż szokujące. I szczerze mówiąc, właściwie nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. Wystarczy tylko obejrzeć ten filmik, który opublikowała stylistka paznokci, kryjąca się pod nickiem @marszyn. Zrobiła paznokcie córce koleżanki, która szykuje się do komunii.

@marszyn Gdybym mogla cofnac czas.. sama bym takie miala! Marzenie kazdej dziewczynki!🎀 #paznokcie #komunia ♬ Unwritten - Natasha Bedingfield

A tak pani podpisała ten film: "Gdybym mogła cofnąć czas… sama bym takie miała! Marzenie każdej dziewczynki!” Czyżby? Wśród komentujących znalazły się przede wszystkim takie komentarze:

  • "Czekam na pazy na chrzest!”,
  • "No i obowiązkowo solarium i włosy też bym doczepiła”,
  • "Jak ja miałam komunię w 2010 roku, to po prostu miałam obcięte, czyste, krótkie paznokcie...”,
  • "Można też zrobić takie małe Chrystuski uśmiechnięte, oraz okrągły opłatek”,
  • "Jeszcze rzęsy przedłużyć i gotowe”,
  • "Piękne, chociaż pewne rzeczy nie są dla dzieci”,
  • "Dla mnie to wszystko jest takie dziwne... Ja, jak miałam komunię, to zdzierałam kolana na pierwszym rowerze, no cóż, inne czasy”.
Fot. Pixabay/tobiaswahl

Miejmy nadzieję, że to żart

Rzeczywiście, czasy się zmieniają, świat idzie do przodu, można to tak podsumować. W pewnych kwestiach warto jednak zachować umiar. A zwłaszcza taka ceremonia, jak pierwsza komunia święta, powinna być wydarzeniem skromnym, o wymiarze przede wszystkim duchowym. Przecież to nie pokaz mody, ani konkurs piękności. A ta stylizacja prezentuje się po prostu groteskowo.

I jeszcze jedna kwestia – nie wszystkich rodziców stać na to, by tak wystroić swoją córkę. Jak przy takiej księżniczce, mogą się poczuć niektóre jej koleżanki? Jak kopciuszki? To smutne i niesprawiedliwe.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że to, co widzimy na tym filmiku, to żart. Bo niby jeszcze nie pora na komunie. Choć... może to taka próba generalna? Ktoś z komentujących napisał, że to na pewno dla "beki”, a komunię można przyjąć nawet w dorosłym wieku. Nie do końca wiadomo, czy ten film nie powstał właśnie jako komentarz do tego, w co zmienia się komunia w ostatnich latach.

Jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że oglądamy ewidentnie dziecięce rączki...

Zobacz także:

Jeśli nie Pierwsza Komunia, to co? Zapraszamy na Wiankowiny!

Ile kosztuje organizacja I komunii w Polsce? Ceny zaczynają się od 10 tys. zł

Kościół sięga po "prawo Jana Pawła II". Dotyczy dzieci szykujących się do I komunii

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco