Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Są wytyczne dotyczącej Pierwszej Komunii. Niektórych czeka przykra niespodzianka
Marta Uler
Marta Uler 29.01.2024 11:50

Są wytyczne dotyczącej Pierwszej Komunii. Niektórych czeka przykra niespodzianka

Pierwsza Komunia Święta
Fot. Pixabay/Bayern.reporter.com

Nie każde dziecko może przystąpić do pierwszej komunii świętej. Tym, które nie spełniają ważnych warunków, ksiądz czasem po prostu odmawia. 

Jak się okazuje, wcale nie wystarczy chodzić na religię – choć sądzi tak wielu rodziców. Nie każdy jest świadomy, że tutaj wymagane jest coś więcej. Wyjaśniamy zatem, co trzeba spełnić, by móc przyjąć ten ważny sakrament.

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie w życiu dziecka

Zwykle w drugiej klasie szkoły podstawowej, mniej więcej w maju, dzieci przystępują do pierwszej komunii świętej. To kolejny po chrzcie świętym sakrament, który przyjmuje dziecko. Dla osób wierzących to niezwykłe i bardzo podniosłe wydarzenie.

Dla dzieci, które mają 8-9 lat, komunia święta to przeważnie największa uroczystość, w jakiej miały możliwość do tej pory (świadomie) uczestniczyć. W dodatku wiąże się ze skomplikowanymi przygotowaniami, które trwają prawie cały rok szkolny. Maluchy muszą chodzić na spotkania do kościoła, uczą się modlitw i słyszą, jak w domu wciąż rozmawia się o strojach, w których mają wystąpić, a także o czekającym ich przyjęciu. No i o – prezentach. 

Fot. Pixabay/davideucaristia
 

Kto może przystąpić do komunii?

Choć nie jest to takie oczywiste, okazuje się, że nie każde dziecko może przystąpić do pierwszej komunii, nawet jeżeli uczęszcza na lekcje religii. Jest to warunek co prawda konieczny, ale nie wystarczający. A oto co jeszcze mówi na ten temat prawo kanoniczne:

  • Dziecko przystępujące do pierwszej komunii świętej musi być ochrzczone (a bywa, że na religię chodzą dzieci nieochrzczone). Istnieje też możliwość ochrzczenia dziecka przed lub w trakcie komunii.
     
  • Przed przystąpieniem do komunii dziecko musi przejść wymagane przygotowanie, czyli powinno nauczyć się pewnych modlitw, brać udział w spotkaniach w kościele, oczywiście uczęszczać na lekcje katechezy, no i przystąpić do pierwszej spowiedzi. Wyjątkiem są np. dzieci ciężko chore. "Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię Świętą" – podaje Kodeks prawa kanonicznego.
     
  • Rodzice dziecka muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Powinni dysponować moralnymi narzędziami do wspierania rozwoju duchowego swojego potomka. 

Czasem ksiądz nie zezwala na komunię świętą dziecka

Wielu rodziców podchodzi beztrosko do kwestii komunii świętej. Może się bowiem wydawać, że skoro dziecko uczęszcza na religię, to oczywiste jest, że w pewnym momencie, tak jak i cała jego klasa, pójdzie do komunii. Niestety, to tak nie działa. 

Jeśli katecheta będzie przekonany, że kilkulatek nie jest właściwie przygotowany do sakramentu, mogą pojawić się trudności. Taka sytuacja spotkała np. kilka lat temu małego Igora z parafii Mieścisko. Ksiądz nie zgodził się na komunię świętą, ponieważ chłopiec nie zebrał wystarczającej liczby obrazków rozdawanych podczas spotkań w kościele. 

Zobacz także:

Brak szacunku dla nauczycieli religii jest PORAŻAJĄCY. Katecheta powinien wyrzucić ucznia za drzwi

Religia precz ze szkół! Tak uważa coraz więcej Polaków [SONDAŻ]

Plują na religię w szkołach, ale nie mają racji. Tam niczego złego dziecko się nie uczy