Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Prognoza pogody na Boże Ciało. Szykują się gradobicia, bądź gotowy na ewakuację
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 28.05.2024 10:19

Prognoza pogody na Boże Ciało. Szykują się gradobicia, bądź gotowy na ewakuację

burza grad
Fot. Freepik/Portal Parentingowy

Długi weekend za pasem, planujemy już wyjazdy, pikniki... Ale spokojnie! Na tę majówkę trzeba mieć plan awaryjny, bo pogoda na Boże Ciało pokrzyżuje wielu z nas plany.

W ostatnich dniach nad Polską przechodzą niebezpieczne zjawiska pogodowe. Porywisty wiatr, burze, gradobicia dają się we znaki nieomal we wszystkich regionach. Jeśli liczyliście na to, że w Boże Ciało  będzie spokojnie - musimy was wyprowadzić z błędu.

Pogoda na Boże Ciało

Kto mógł, wziął wolny piętek po Bożym Ciele i już zaciera ręce na myśl o 4-dniowym weekendzie. Czwartkowe procesje w całej Polsce będą odbywać się pod pochmurnym niebem. Zapowiada się ciepły czwartek od 16 stopni w Zakopanem, przez 19 w Warszawie i Szczecinie do 25 w Opolu i Katowicach.

Na procesję Bożego Ciała warto wziąć jednak parasol i być gotowym na... ewakuację. Prognozy pogody na ten dzień zapowiadają niespokojną pogodę w całym kraju. Synoptycy prognozują nieomal wszędzie burze z obfitymi opadami deszczu, silnym wiatrem, w porywach do 70 km na godzinę. Możliwe są też gradobicia. Pamiętaj, że gradzina może być niebezpieczna.

gradzina
Fot. Portal Parentingowy

Niebezpieczne zjawiska pogodowe w długi weekend

Jednak burze na Bożym Ciele się nie skończą, wszystko wskazuje na to, że na mniejszą skalę, ale pioruny i grad zostaną z nami na dłużej. Czwartek będzie najchłodniejszym dniem w tym tygodniu, od piątku znów zrobi się cieplej, a nawet gorąco. Najwięcej, bo 27 stopni słupki pokażą w Warszawie, 26 w Lublinie, po 25 w Bydgoszczy, Łodzi i Katowicach. Najmniej zobaczymy we Wrocławiu - 19 st.

W Zachodniej części kraju będzie też deszczowo i burzowo. W zasadzie nagłe zjawiska spodziewane są wszędzie poza Mazowszem i Rzeszowszczyzną. Miejscami może wiać silny wiatr, w okolicach Rzeszowa i Suwałk w porywach wiatr może dochodzić nawet do 50 km/h. W weekend planujecie wyjście na piknik z Okazji Dnia Dziecka?  Lepiej miejcie plan B.

Pogoda na weekend - Dzień Dziecka

W sobotę nieco ulgi poczują mieszkańcy zachodniej części kraju. Padać nie powinno w Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Opolu i Zielonej Górze. Na pozostałym obszarze prognozowane są deszcze. Dodatkowo w Suwałkach, Białymstoku i Rzeszowie może zagrzmieć. Jednak ten dzień powinie dać oddech od silnego wiatru, tylko w Szczecinie zapowiadane są porywy do 40 km/h. Temperatura od 20 stopni na Pomorzu do 24 w Centrum.

Niedziela będzie bardziej sprawiedliwa, jeśli chodzi o pogodę. Padać będzie wszędzie, poza Suwałkami wszędzie może zagrzmieć. Burzom będą też towarzyszyć nagłe zjawiska, jak grad i silne podmuchy wiatru. Na południu i w centralnej części kraju nawet do 50 km/h. Niestety przez cały długi weekend na Boże Ciało biometr będzie... niekorzystny. 

Zobacz także:

Otworzył Kinder Niespodziankę z 1997 roku. Nie uwierzysz, co było w środku

Dzieci na weselu to ogromne koszty dla pary młodej. Czy dlatego nie chcą ich zapraszać?

1500 zł dla rodziców od października. Jakie są kryteria? Czy będzie potrzebna umowa z nianią?