"Proszę księdza" czy "proszę pana"? Jak ateista powinien zwracać się do duchownego?
Do duchownych najczęściej zwracamy się "proszę księdza". To ogólnie przyjęta forma, a odstępstwa od niej mogą sprawić, że duszpasterz poczuje się urażony.
Dla wielu to oczywiste, jednak jest grupa ludzi, którzy uważają, że w niektórych sytuacjach to nie ma sensu. Zasady savoir-vivre jasno mówią, jak należy się zachować.
Jak tytułować księdza
Jeszcze niedawno do wielu osób zwracano się z tytułem związanym z jego zawodem. Do aptekarza mówiono — panie magistrze, do dziennikarza — panie redaktorze, do lekarza — panie doktorze, a do nauczyciela w liceum — panie profesorze.
Ta zasada powoli zaczyna się zacierać i takich sformułowań używamy tylko w sytuacjach oficjalnych i zawodowych. Niektóre zwroty tego typu powoli w ogóle zostają zapomniane. Jednak jeden z nich przetrwał: chodzi o zwrot "proszę księdza" do duchownego.
Ma to być sposób na okazanie szacunku i podkreślenie, że ksiądz nie jest "zwykłym" panem Kowalskim. Jednak dla wielu osób, zwłaszcza niewierzących, taki rodzaj zwracania się do duchownego jest nie do pomyślenia.
Co na to etykieta?
Jeśli chodzi o parafian czy sytuacje dziejące się w Kościele , to zupełnie zrozumiałe, że do duchownego zwracamy się "proszę księdza" czy "ojcze" . Jednak w innego rodzaju okolicznościach wydaje się to naprawdę kontrowersyjne . Dlaczego urzędnik, pracownik banku czy sklepu ma do jednego klienta mówić "proszę księdza", a do innego nie mówi “proszę inżyniera/muzyka/wulkanizatora?”
Jednak zasady etykiety mówią jasno: do duchownego powinniśmy zwracać się właśnie "proszę księdza". Mówi o tym tiktokerka Pani Etykieta. Uważa, że sformułowanie "proszę pana" może zostać odebrane jako niegrzeczne.
Nie wszystkim się to podoba
Pani Etykieta tłumaczy swój punkt widzenia tym, że sposób zwracania się do innych może kogoś urazić . Jednak wielu jej obserwujących nie zgadza się z taką opinią. W komentarzach pod filmem możemy przeczytać mnóstwo oburzonych komentarzy.
"A niegrzeczne jest dla mnie, kiedy ksiądz mówi do niewierzących szczęść Boże" - pisze jeden z internautów. "Pracuję w handlu i zawsze mówię Pan/Pani" Przychodzi do mnie człowiek, nie zawód" - tłumaczy inny użytkownik TikToka.
Część osób uważa jednak, że to oburzenie to przesada. W końcu powinniśmy zwracać się do innych grzecznie i z szacunkiem . A jak napisał inny obserwator: "Uważam, że z szacunku można mówić do księdza tak, jak sobie tego życzy". Inni wskazują także, że podobnie jest z tytułami naukowymi.
Zobacz także:
Są wytyczne dotyczącej Pierwszej Komunii. Niektórych czeka przykra niespodzianka
Czy chrzest bez chrzestnych jest możliwy? Ksiądz jasno powiedział, w jakich sytuacjach
Ksiądz stworzył kącik dla dzieci w kościele. Spadła na niego lawina krytyki
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco