portalparentingowy.pl Przedszkolak Przedszkola tego wymagają, choć to sprzeczne z prawem. Rodzicu, musisz to wiedzieć
Fot. Freepik

Przedszkola tego wymagają, choć to sprzeczne z prawem. Rodzicu, musisz to wiedzieć

28 sierpnia 2023
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Do rozpoczęcia przez dziecko przedszkola zostało raptem parę dni, a ty wpadasz w panikę, bo twój niespełna trzylatek ani myśli rezygnować z pieluchy? Czy da się dziecko tak szybko nauczyć korzystania z toalety? Czy to jest konieczne, jeśli dziecko ma iść do publicznej placówki?

Często w czasie spotkań organizacyjnych w przedszkolach, rodzice słyszą, ze dziecko musi być odpieluchowane. Tej teorii zdają się też przyklaskiwać samozwańczy eksperci, którzy mówią, że już 7-miesięcznego bobas należy sadzać na nocniku. A tymczasem to bzdura, jakich mało.

Czy dziecko w pieluszce może iść do przedszkola

Zgodnie z prawem do publicznego przedszkola ma prawo chodzić każde dziecko , które zamieszkuje na terenie gminy, której podlega placówka, jeśli w roku, w którym zaczyna edukację, kończy 3 lata. W przepisach Prawa Oświatowego nie ma wzmianki na temat pieluchy.

Zgodne z prawem statut przedszkola, jako prawo niższej rangi nie może działać w konflikcie z prawem wyższym , czyli Prawem Oświatowym. Poziom samodzielności dziecka, któremu przysługuje prawo do opieki przedszkolnej, nie ma wpływu na to, czy dziecko zostanie przyjęte, czy nie.

"1. Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.

2. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w ust. 1, niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

1) wielodzietność rodziny kandydata;

2) niepełnosprawność kandydata;

3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

7) objęcie kandydata pieczą zastępczą".

Ustawa Prawo Oświatowe, rozdział  6, art. 131, punkt 1 i 2.

Green Beans (31).png

Fot. Freepik

Gotowość dziecka, a nie przedszkole

Dawniej sadzano na nocnikach niemowlęta, które były w stanie utrzymać się w pozycji siedzącej. Potem długo mówiło się, że gotowość do korzystania z nocnika osiąga dziecko między 20 a 24 miesiącem życia. Coraz częściej jednak można usłyszeć, np. od fizjoterapeutów, że większość dzieci osiąga ją dopiero około 30 m.ż.

Pamiętajmy jednak, że odpieluchowanie dziecka to proces . Większość maluchów będzie jeszcze w czasie zabawy czy snu posikiwać. I na to też trzeba być gotowym. Odpowiadając na pytanie: w tydzień dziecka nie odpieluchujesz w 100 proc. . Żeby mówić o pożegnaniu z pieluchą dziecku, musi być gotowe zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Maluch musi rozpoznawać uczucie parcia z czynnością wypróżniania, umieć zasygnalizować potrzebę gestem lub słowem i posiadać zdolność wstrzymania wypróżnienia, choć na chwilę, która pozwoli dotrzeć do toalety.

Oszczędź sobie i dziecku stresu

Jeśli maluch do tej pory nie korzysta samodzielnie z toalety, na pewno końcówka sierpnia nie jest odpowiednim momentem , żeby zacząć tego od niego wymagać. Już sam proces adaptacji przedszkolnej jest stresujący. Rozpoczęcie nauki to wielka zmiana, podobnie jak przeprowadzka, czy pojawienie się młodszego rodzeństwa, w czasie takich przełomów nie dokładajmy dziecku stresu.

Warto poczekać, aż maluch zaaklimatyzuje się w placówce, frustracja będzie mniejsza. Wówczas wspólnie z nauczycielkami wychowania przedszkolnego będziecie w stanie przeprowadzić ten proces znacznie spokojniej. Ograniczycie frustrację, naciski na dziecko i... nie zaszkodzicie jego zdrowiu .

Dzieci, które zbyt wcześnie żegnają się z pieluchą, mogą zmagać się potem z nadreaktywnym pęcherzem, nietrzymaniem moczu, czy nawykowymi zaparciami. Naprawdę nie warto robić tego dziecku, tylko po to, żeby nie musieć odpowiadać na wścibskie pytania sąsiadku: " A on dalej w pieluszce? ". Na każde dziecko przychodzi w końcu czas.

Jak rozmawiać z przedszkolem, gdy dziecko nosi pieluchę

Warto się tu powołać na znajomość przepisów . Warunki przyjęcia dziecka do przedszkola publicznego są jasno uregulowane przez Ustawę Prawo Oświatowe i statut przedszkola nie może stać do nich w kontrze. Warto przy tym podkreślić, że jesteśmy świadomi, że dla nauczyciela to dodatkowe obciążenie . Jednak stresowanie dziecka i zamoczone dywany czy leżaczki w placówce to większy kłopot.

Zaznacz, że dołożysz wszelkich starań, aby odpieluchować dziecko, jak tylko będzie ono na to gotowe . To ważne, bo wtedy naprawdę pójdzie szybciej. Większy problem stanowią tu często przedszkola prywatne, które przyjmują już dzieci 2,5-letnie i właściciel przedszkola ustala zasady opieki. Jednak zwykle są one świadome, że im młodsze dziecko, tym pożegnanie z pieluchą jest trudniejsze.

Zobacz także:

Rodzice się wściekną. Od września szykują się ogromne zmiany w przedszkolach

Z takim dzieckiem jest dużo roboty. Ale jego umiejętności są bezcenne

Zapomniane pasożyty wracają do przedszkoli. Nie biorą się z brudu, a ze wstydu

"Mamo, na którą nogę?". Banalnie prosty sposób na nauczenie dziecka zakładania butów
Kujawskie przedszkole miało głodzić dzieci. Ta historia ma drugie dno
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy