Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Tej rośliny nigdy nie wkładaj do święconki. Lepszą babcia trzymała na parapecie
Beata Łajca
Beata Łajca 29.03.2024 13:32

Tej rośliny nigdy nie wkładaj do święconki. Lepszą babcia trzymała na parapecie

koszyczek wielkanocny
fot. Portal Parentingowy

W tradycyjnym koszyczku wielkanocnym oprócz pokarmów nie może zabraknąć także zielonych gałązek. To nie tylko wiosenna dekoracja, ale także ważny świąteczny symbol. Najczęściej do święconki trafia bukszpan, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta roślina może być niebezpieczna. 

Bukszpan jest zawsze zielony, dlatego jako symbol nieśmiertelności idealnie wpisuje się w znaczenie wszystkich elementów święconki. Niestety bukszpan jest trujący. Najbardziej narażone na zatrucie są małe dzieci, które mogą spróbować włożyć go do buzi. Zamiast bukszpanu można wykorzystać inną, równie symboliczną roślinę, którą można hodować nawet na domowym parapecie. Istnieją też inne możliwości.

Niebezpieczny bukszpan w święconce

Bukszpan rośnie w wielu rejonach świata, bo jest bardzo łatwy w uprawie, wiecznie zielony i świetnie znosi przycinanie. Jest popularny także w Polsce, dlatego znalezienie kilku ładnych gałązek do przystrojenia koszyczka, nie stanowi większej trudności. Niestety bukszpan może być niebezpieczny, zwłaszcza dla dzieci.

W każdej części tej rośliny znajdują się szkodliwe alkaloidy. Można ją bezpiecznie dotykać gołymi rękami, ale lepiej nie próbować jej zjadać, ani nawet wkładać do ust. A to jest jedna z ulubionych czynności małych dzieci, które intensywnie badają cały otaczający je świat. Kolorowy koszyczek wielkanocny może stać się obiektem ich zainteresowań, a wtedy o zatrucie bukszpanem nietrudno.

Objawy zatrucia to przede wszystkim biegunka, wymioty i dreszcze. Czasem pojawiają się trudności z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach paraliż. Dlatego jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko mogło połknąć listek bukszpanu, lepiej udaj się do szpitala.

Beata - 2024-03-29T122947.530.jpg
fot. Wikimedia Commons/Agnieszka Kwiecień

Zamiast bukszpanu – mirt

Kiedy w domu są małe dzieci, lub kiedy po prostu zabraknie gałązek bukszpanu, koszyczek wielkanocny można udekorować gałązkami mirtu. Ta roślina, zwana także mertą, ma równie piękną i adekwatną do Wielkanocy symbolikę, co bukszpan.

Mirt symbolizuje nieśmiertelność i płodność. Oznacza także szczęście, czystość, miłość i piękno. Właśnie dlatego dawniej był obowiązkowym elementem wianków, m.in. komunijnych i ślubnych. Mirt uprawiany na zewnątrz dorasta nawet do kilku metrów, można go jednak z powodzeniem uprawiać w małej doniczce na parapecie.

Merta ma także wiele dobroczynnych właściwości. Działa przeciwbólowo i zwalcza pasożyty. Jest przydatny w infekcjach, bo udrażnia zatoki i rozkurcza drogi oddechowe. Pomaga także przy bólu gardła. Mirt można stosować również na skórę, aby pozbyć się uciążliwego świądu lub schłodzić zmienione chorobowo miejsca.

Beata - 2024-03-29T123152.269.jpg
fot. Wikimedia Commons/David Stang

Rzeżucha albo sasanki

Jeżeli nie chcesz używać bukszpanu i nie masz dostępu do mirtu, na parę dni przed Wielkanocą przygotuj sobie rzeżuchę. Rzeżuchę można zasiać w skorupce jajka – powstanie wtedy piękna, niewielka dekoracja, którą łatwo umieścić w koszyku.

Te zielone kiełki idealnie pasują nie tylko na wielkanocny stół, są także uważane za symbol nowego życia. Poza tym zawierają sporo składników odżywczych, dlatego warto je hodować na przednówku, kiedy nie mamy dostępu do pełnowartościowych warzyw.

Bardzo ciekawym pomysłem na dekorację święconki są sasanki. Te piękne wiosenne kwiaty są nie tylko jednym z pierwszych zwiastunów wiosny, ale także symbolem zmartwychwstania Jezusa. Dawniej używano ich zielonego pigmentu do barwienia pisanek. Fioletowa, biała lub czerwona sasanka będzie wspaniałą dekoracją wielkanocnego koszyczka, w towarzystwie gałązki mirtu czy rzeżuchy, nada mu jeszcze głębszej symboliki. Sprawdzą się też gałązki forsycji.

Zobacz także:

To nigdy nie powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Polacy nie mają pojęcia

Ciemna Jutrznia to ważny obrzęd wielkanocny. Dzisiaj mało kto pamięta o tym zwyczaju

Taki króliczek z jajka będzie ozdobą stołu. Zrobisz go w mgnieniu oka

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!