portalparentingowy.pl Życie rodzinne Rynek się stabilizuje, więc Polacy dostaną po kieszeni. Od 1 lipca zapłacimy więcej
Fot. Pixabay/jarmoluk

Rynek się stabilizuje, więc Polacy dostaną po kieszeni. Od 1 lipca zapłacimy więcej

27 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Lewandowska

“Jest drogo, a będzie jeszcze drożej” - słyszymy w sklepach i na ulicach. Czujemy to wszyscy. Nawet rosnące pensje minimalne i 800+ zamiast 500 zł nie ratują naszych budżetów.

W lipcu zwykle zaczynamy już kompletować wyprawki do szkół i przedszkoli, bo wiadomo, że pod koniec wakacji wydatków jest więcej, a ceny rosną. W tym roku jednak w lipcu nie będzie łatwiej, bo od 1 dnia tego miesiąca wzrosną opłaty za gaz i to znacznie.

Od 1 lipca podwyżka rachunków

W czasie pandemii zaczęło drożeć wszystko, inflacja biła rekordy, rosły ceny najmu, ray kredytów i to, bez czego obyć się nie da, też zdrożało. Węgiel, pellet nawet o 100 proc. a nie możemy zapominać, że zdrożało też jedzenie i to znacznie .

Teraz sytuacja na rynku się stabilizuje, a rządzący powoli wyłączają wszystkie tarcze ochronne. Tuż po Wielkanocy zniesiono zerowy VAT na żywność, a nim się z tego otrząsnęliśmy, przychodzi kolejny cios.

gaz
Fot. Pixabay/ PublicDomainPictures

Gaz droższy od 1 lipca

"Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym" - brzmi optymistycznie? Owszem, ale trzeba zdać sobie sprawę, że za tym komunikatem Urzędu Regulacji Energetyki idą podwyżki dla statystycznego Kowalskiego i to niemałe.

Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych.

Mówił Rafał Gawin, prezes URE. Oznacza to, że teraz za drożejący surowiec zapłacimy my.

Około 30 proc. więcej za gaz od 1 lipca

Odmrożenie cen oznacza dla Polaków nic innego, jak wzrost rachunków i to nie mały, bo średnio o około 27 proc.  Wszystko oczywiście zależy od taryfy i dostawcy. Na wysokość rachunku składa się cena paliwa, opłata abonamentowa i koszty dystrybucji.

Uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych od 1 lipca będą wynosiły: 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1, 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1 oraz 65.23 zł/MWh dla grupy W-3.1. W porównaniu do zamrożonych stawek opłat dystrybucyjnych oznacza to wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o ok. 27 proc.

Ceny pozostaną niezmienne do końca roku, od 1 stycznia 2025 roku odmrożone zostaną też opłaty abonamentowe. Wtedy czeka nas kolejna podwyżka.

Zobacz także:

Z matką nie utrzymywała kontaktu od 20 lat, a po jej śmierci wyciąga ręce po pieniądze. Kto może ubiegać się o zachowek?

Nawet 2400 zł na kolonie dla dziecka. Jak ubiegać się o pieniądze?

Pieniądze z 300+ nie dla wszystkich rodziców. Nabór wniosków rusza już 1 lipca

Kto może dostać mieszkanie socjalne? Lista beneficjentów jest bardzo długa
Oskar pozywa o 2 mln szpital, w którym się urodził. "Zabawili się w Boga"
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.

Napisz do mnnie: marta.lewandowska@iberion.pl


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy