Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nawet 2400 zł na kolonie dla dziecka. Jak ubiegać się o pieniądze?
Beata Łajca
Beata Łajca 21.06.2024 07:44

Nawet 2400 zł na kolonie dla dziecka. Jak ubiegać się o pieniądze?

dzieci na wakacjach
fot. Pixabay/lentemamaatje

Pracujący rodzice mogą ubiegać się nawet o 2417,14 zł dofinansowania wypoczynku letniego ich dziecka. Nie ma znaczenia, czy będą to kolonie, obóz czy cokolwiek innego. A ci, którzy pracują w wyjątkowo trudnych warunkach, albo wykonują pracę o tzw. szczególnym charakterze, mogą liczyć maksymalnie na 3222,86 zł. Co trzeba zrobić, aby dostać te pieniądze?

Przede wszystkim trzeba pracować w firmie zatrudniającej co najmniej 50 pracowników, bo właśnie w takich zakładach pracy prowadzone są Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych. ZFŚS kojarzy się przede wszystkim z wczasami pod gruszą. Ale niewiele rodziców wie, że to świadczenie mogą dostać nie tylko za swój urlop, ale także za wyjazdy ich dzieci.

Dofinansowanie kolonii – komu przysługuje?

Dofinansowanie kolonii, obozu czy każdego innego dziecięcego wyjazdu, przysługuje właściwie wszystkim rodzicom, którzy w swojej firmie mają Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ale każdy fundusz może się rządzić swoimi prawami. 

Często zdarza się, że firma w kryteriach przyznawania wczasów pod gruszą określa maksymalny dochód na osobę w rodzinie. Niektóre firmy ustalają kilka wysokości świadczeń, które są zależne od dochodu na członka rodziny. Wszystkie te informacje są zawarte w regulaminie ZFŚS.

dzieci w basenie
fot. Pixabay/Vika_Glitter

2400 zł na kolonie – jak je dostać?

Żeby uzyskać dofinansowanie letniego wyjazdu dziecka, trzeba złożyć wniosek do ZFŚS. Duże firmy mają do tego celu ścieżkę elektroniczną. W mniejszych i bardziej tradycyjnych przedsiębiorstwach wnioski składa się na papierze.

Uwaga! Wniosek o wczasy pod gruszą składa się zazwyczaj po zakończonym urlopie. Dofinansowanie kolonii także będzie wypłacone "z dołu". Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić regulamin ZFŚS, bo może się okazać, że firma oczekuje dołączenia dokumentu potwierdzającego koszty dziecięcego wypoczynku.

Wczasy pod gruszą 2024

Kwoty wypłacane pracownikom z ZFŚS zależą m.in. od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, które w ostatnim roku znacząco wzrosło. W związku z tym w 2024 roku maksymalne stawki za wczasy pod gruszą dla pracowników na całym etacie wynoszą:

  • 2417,14 zł w przypadku normalnych warunków pracy,
  • 3222,86 zł w przypadku szczególnych warunków pracy lub pracy w szczególnym charakterze.

Dokładne kwoty, jakie wpływają na konta rodziców w ramach dofinansowania dziecięcych wakacji, nie są z góry określone. Każda firma może ustalać własne zasady w tym zakresie.

Zobacz także:

Wczasy pod gruszą 2024. Można dostać nawet 2000 złotych dofinansowania

Dodatkowe pieniądze na nowy rok szkolny. Rodzice mogą dostać 1500 zł

Pieniądze z 300+ nie dla wszystkich rodziców. Nabór wniosków rusza już 1 lipca

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?