portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Sanepid sprawdzi antyszczepionkowców. Kary finansowe do 50 tys. złotych
Fot. Freepik

Sanepid sprawdzi antyszczepionkowców. Kary finansowe do 50 tys. złotych

29 kwietnia 2024

Szczepienia według kalendarza są obowiązkowe. Za brak szczepień rodzice mogą ponieść karę finansową. Do pewnego momentu ten przepis był martwy, jednak teraz coraz więcej rodzin musi zapłacić grzywnę. I to wcale nie małą.

Z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. I to nie ze względu na wskazania medyczne, które nie pozwalają na przyjęcie szczepionek, ale ze względu na brak zgody ze strony rodziców.

Grzywna za nieszczepienie dzieci

Liczba rodziców niechętnych szczepionkom rośnie. Są one jednak obowiązkowe, więc muszą liczyć się z konsekwencjami. Są to między innymi kary finansowe, które mogą być naprawdę bardzo wysokie. Początkowo sanepid wysyła do antyszczepionkowych rodziców ostrzeżenie. Potem występuje do wojewody o nałożenie kary finansowej.

Pierwszy mandat wynosi 500 zł. Ale to nie koniec. Jeśli rodzice nie będą chcieli dalej zaszczepić dzieci, grzywna wzrasta. Maksymalny wymiar kary może sięgnąć do 50 tys. złotych.

Kolejną konsekwencją braku szczepień jest brak miejsc w żłobkach i przedszkolach. W niektórych miastach za regularne szczepienie maluchów zgodnie z harmonogramem dzieci otrzymują dodatkowe punkty w czasie rekrutacji do placówek . W innych te dzieci, które nie były szczepione, nie mają szans na dostanie się do państwowego przedszkola.

Untitled design.jpg
Fot. Freepik

Coraz wyższe kary za brak szczepień

To jednak nie odstrasza rodziców, którzy są przekonani, że szczepionki szkodzą. Według informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH liczba niezaszczepionych dzieci rośnie lawinowo.

W 2010 roku w całym kraju było tylko 3,5 tys. nieszczepionych maluchów. Najprawdopodobniej większość ze względów zdrowotnych. W 2022 roku ta liczba wynosiła już 70 tysięcy! W samej Łodzi w minionym roku ponad 1700 dzieci nie została poddanych obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

W tym mieście też ostatnio rodzice zapłacili spore kary grzywny, nałożone przez sanepid z upoważnienia Wojewody Łódzkiego. Mandaty wynosiły do 2 tysięcy złotych. Łącznie w całym województwie łódzkim rodzice zapłacili ponad milion złotych grzywny za nieszczepienie dzieci .

Jak poinformował Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi" cytowany przez "Express Ilustrowany": “grzywny nakładane były po wcześniejszych działaniach informacyjno-edukacyjnych”.

Tragiczne skutki braku szczepień

Narodowy Program Szczepień Ochronnych wprowadzono w Polsce w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Wcześniej akcje szczepień były prowadzone w różnych miastach falowo. To właśnie dzięki temu udało się wyeliminować takie choroby jak krztusiec, polio, błonica czy odra.

W Polsce przez wiele lat nie było żadnego przypadku tych chorób. Teraz pojawiają się pierwsze przypadki polio, a jeśli chodzi o krztusiec i odrę, możemy mówić już o fali zakażeń . To właśnie wynik coraz mniejszego poziomu wyszczepienia.

"Szczepimy na choroby, których nie widzimy, ale to nie znaczy, że ich nie ma" - mówi pediatra i alergolog dr n. med. Paweł Gonderko w rozmowie z portalem ekoszalin.pl. - "Pytanie, czy naprawdę musimy zobaczyć ciężko chorujące, a czasem umierające dzieci, żeby ponownie uwierzyć w moc szczepień? " - pyta.

Wiele wskazuje na to, że tak, bo wiele wskazuje na to, że krztusiec staje się coraz poważniejszym problemem . Z roku na rok rośnie także liczba przypadków odry. Obie choroby mają bardzo poważne skutki, a w tragicznych sytuacjach są po prostu śmiertelne.

Zobacz także:

W szkołach w Rzeszowie będą ważyć dzieci. Wygrani trafią na dodatkowy W-F

Kleszcze w natarciu. 5 sposobów na to, by zabezpieczyć przed nimi dziecko

Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina

Ta majówka to koszmar! Nie mam jak zorganizować opieki dla dzieci
5 godzin egzaminu i ustna matematyka. Matura w PRL była trudniejsza i znaczyła dużo więcej niż dzisiaj
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Napisz do mnie: katarzyna.kazmierczak-milewska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy