Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Sprawdź, czy nie masz ich w piwnicy. W PRL stały na każdej meblościance, dzisiaj są warte fortunę
Beata Łajca
Beata Łajca 08.06.2024 17:06

Sprawdź, czy nie masz ich w piwnicy. W PRL stały na każdej meblościance, dzisiaj są warte fortunę

szkło, kryształy, porcelana z PRL
fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Szkło z PRL osiąga rekordowe ceny na aukcjach. Najbardziej poszukiwane wyroby sprzedają się po kilka tysięcy złotych za sztukę. I nie są to wcale jakieś białe kruki. Takie przedmioty miał w domu prawie każdy, dlatego lepiej dobrze sprawdź swoją piwnicę.

Ci, co peerelowskiego szkła nie wyrzucili, mieli nosa. Dzisiaj kryształy, które kurzą się na strychu, mogą przynieść prawdziwą fortunę. Oczywiście nie każdy z dawnych artefaktów będzie tak samo cenny. Na co warto zwrócić uwagę, przeglądając domowe starocie?

Szkło z PRL warte fortunę

Stały na każdej meblościance i w witrynce. Niektórych używaliśmy na co dzień, a niektóre były tylko na specjalne okazje. Ale szkło i kryształy z czasów PRL w pewnym momencie stały się symbolem obciachu i z honorowego miejsca w domu trafił do piwnicy. Albo co gorsza, na śmietnik.

Dzisiaj na te stare bibeloty patrzy się całkiem inaczej. Po latach zapomnienia wyroby dawnych projektantów zostały zauważone przez znawców sztuki. Ceny szklanych wazonów, kryształowych pater czy zestawów, osiągają zawrotne ceny na aukcjach stacjonarnych i internetowych. Które przedmioty są najcenniejsze?

kolekcja Radiant Jan Sylwester Drost
fot. mnwr.pl

Kryształy z PRL - ile kosztują

Jedne z najbardziej poszukiwanych na rynku wyrobów z czasów PRL to szkło projektowane przez Jana Sylwestra Drosta. Artysta niedawno zmarł, co dodatkowo wpłynęło na wycenę jego dzieł. Projekty Drosta powstawały w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej.

Artysta specjalizował się głównie w tzw. szkle prasowanym, które było dużo tańsze w produkcji, dlatego może mieć je w domu każdy z nas. Najbardziej poszukiwana przez miłośników sztuki jest kolekcja Asteroid, w której znajdują się misy, talerze i wazony zdobione kuleczkami. Te przedmioty sprzedają się nawet po 10 tys. zł.

kolekcja Asteroid Jan Sylwester Drost
fot. mnwr.pl

Szkło z PRL na aukcjach

Inna kolekcja Jana Sylwestra Drosta nosi nazwę Diatret. Ma intensywne kolory i geometryczne kształty. Jej ceny na rynku nie są aż tak zawrotne, ale 2 tys. zł za stary wazon to nadal świetny interes. Podobnie jest z zestawem Radiant, który wyprodukowano tylko w niewielkich ilościach.

kolekcja Diatret Jan Sylwester Drozd
fot. muzeum.opole.pl

W cenie są nie tylko projekty Drosta. Dużą popularnością cieszą się wyroby huty szkła „Julia” w Piechowicach, np. kryształowe wazony, świeczniki i szklanki. Kolekcjonerzy polują także na produkty z Huty Szkła Kryształowego „Beata” w Miejskiej Górce i „Dorota” w Drawsku Pomorskim. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, porządkując piwnicę?

Porcelana z PRL - ile kosztuje

Kolekcjonerzy oszaleli na punkcie peerelowskiej porcelany, m.in. projektowanej przez Lubomira Tomaszewskiego. Zawrotne ceny osiąga jego serwis kawowy „Dorota”, produkowany przez Zakład Porcelany „Ćmielów”.  Cały komplet można kupić za minimum 7400 zł, a pojedyncze filiżanki za 500 do 620 zł.

Najsłynniejsze wyroby bez trudu znajdziesz w Internecie i będziesz mogła je porównać z tymi, które masz w domu. Ale nawet jeśli nie uda ci się rozpoznać swojego znaleziska, to nadal warto wystawić go na aukcji. Kolekcjonerzy polują na popularnych serwisach typu OLX czy Allegro, a kilka stówek za rupieć z piwnicy, to naprawdę dobry zarobek.

Zobacz także:

Niszczeje na strychu albo kurzy się u babci. Stare dywany mogą być warte majątek

Otworzył Kinder Niespodziankę z 1997 roku. Nie uwierzysz, co było w środku

Wafle rodem z PRL. Ten przepis to łatwizna, a deser smakuje obłędnie!