portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Ta choroba szaleje w podstawówkach. Może się pojawić po leczeniu zwykłego kataru
Fot. Shutterstock

Ta choroba szaleje w podstawówkach. Może się pojawić po leczeniu zwykłego kataru

5 października 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Może pojawić się po chorobie, np. po anginie, ale także po różnych innych infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Jeśli twoje dziecko chorowało, po czym, niespodziewanie na jego skórze pojawiła się wysypka, może to oznaczać plamicę Schönleina-Henocha.

Małe bąble, czerwony plamy i grudki umiejscowione na nogach lub pośladkach – tak właśnie objawiać się może ta choroba. Jeśli zauważysz u swojego dziecka taki objaw, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Kto może zachorować na plamicę Schönleina-Henocha?

Plamica nie jest chorobą zakaźną (nie da się nią zarazić), ani dziedziczną. Wywołuje ją odczyn zapalny naczyń krwionośnych, a dotyka przede wszystkim dzieci w wieku 4-10 lat, które właśnie przeszły inną infekcję, np.: anginę lub szkarlatynę, odrę, różyczkę lub ospę.

Bywa także, że plamicę Schönleina-Henocha wywołują inne czynniki, niezwiązane z infekcjami. Mogą to być:

  • niektóre leki i szczepionki,
  • ukąszenia owadów,
  • kontakt z pewnymi substancjami chemicznymi,
  • wychłodzenie ciała,
  • alergeny pokarmowe, jak orzechy, jajka, czekolada, ryby, pomidory, mleko.

Teraz, jesienią, kiedy mamy wsyp wszelkich chorób dziecięcych, wzrasta także ryzyko wystąpienia plamicy Schönleina-Henocha. Kiedy więc twoje dziecko ma jakąkolwiek infekcję, bądź czujna – obserwuj je i z uwagą oglądaj także jego skórę.

Na czym polega choroba?

Plamica Schönleina-Henocha, inaczej zwana plamicą alergiczną, to zapalenie drobnych naczyń krwionośnych, tętniczek i żył, związane z IgA, które ulegają martwicy. W uszkodzonych naczyniach powstaje krwawienie, a ponieważ w krew zaopatrywane są wszystkie narządy w organizmie, ten stan zapalny może wystąpić praktycznie wszędzie.

Najczęściej dotyczy jednak skóry, przewodu pokarmowego, stawów, nerek lub jąder. Oczywiście zauważyć możemy jedynie objawy skórne. Wysypka – niebolesna, choć czasem swędząca –  umiejscowiona jest zwykle na nogach lub pośladkach chorego, a są to wybroczyny, plamy i grudki, ale nie tylko.

Objawy plamicy alergicznej

W przebiegu choroby Schönleina-Henocha obserwujemy nie tylko wspomnianą wysypkę. U chorego mogą również wystąpić:

  • bóle i obrzęki stawów – przede wszystkim łokciowych i kolanowych,
  • bóle brzucha – w okolicy pępka, często bardzo silne, przywodzące na myśl zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego – krew w kale,
  • bóle głowy – gdy stan zapalny wystąpi w naczyniach mózgowych.

W przypadku bardzo silnego bólu brzucha lub krwawienia z przewodu pokarmowego należy zgłosić się z dzieckiem na SOR, lub nawet wezwać pogotowie.

U co piątego chorego na plamicę alergiczną może dojść do powstania zmian w nerkach. W rzadkich przypadkach (1 proc. pacjentów ze stanem zapalnym nerek) konsekwencją może być niewydolność nerek. Choroba Schönleina-Henocha prowadzi także czasem do niedokrwistości i arytmii.

Jak leczy się plamicę Schönleina-Henocha?

Przed postawieniem diagnozy lekarz zleca wykonanie badań krwi. Należy sprawdzić układ krzepnięcia, poziom IgA, jak również OB i CRP, czyli parametry stanu zapalnego. Często zleca się także analizę moczu pod kątem wystąpienia w nim krwi.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także ograniczenie aktywności fizycznej to podstawa leczenie plamicy alergicznej. Jeśli do czynienia mamy z lekkim przebiegiem, np. skóra zajęta jest tylko w stopniu łagodnym, zazwyczaj nie trzeba wdrażać żadnego leczenia, a choroba mija po kilku dniach, najwyżej tygodniach.

W poważniejszych przypadkach, gdy wysypka jest nasilona, lub gdy są jakieś objawy ze stawów, lub z przewodu pokarmowego, podaje się glikokortykosteroidy. Leczenie zawsze dostosowuje się do stanu pacjenta. Może być też tak (choć rzadko), że w przypadku ciężkiego zajęcia nerek, trzeba podać leki immunosupresyjne, a leczenie musi odbywać się w szpitalu.

Czytaj także:

Już się zaczęło. Pierwsza choroba zakaźna panoszy się w przedszkolach

To one pustoszą przedszkola. Oto trzech winowajców, przez których maluchy chorują

Co oznacza wysypka na skórze dziecka? To może być któraś z tych chorób

Groźna choroba skóry wróciła do przedszkoli. Rozprzestrzenia się błyskawicznie
Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy