portalparentingowy.pl Życie rodzinne Tegoroczna Wielkanoc zacznie się wcześniej. Kościół apeluje do wiernych
fot. YouTube/Orkiestra Dęta OSP Biała Rawska

Tegoroczna Wielkanoc zacznie się wcześniej. Kościół apeluje do wiernych

12 marca 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni zbiega się ze świętami. Zegarki będziemy przestawiać z 2:00 na 3:00 rano w Niedzielę Wielkanocną. Niektórzy więc się nie wyśpią.

Rezurekcje to pierwsza i najbardziej uroczysta msza święta odprawiana w Wielkanoc z samego rana, najczęściej o 6:00 lub 7:00. Zmiana czasu może sprawić, że niektórzy na rezurekcje nie zdążą, bo wstaną o godzinę za późno. Lepiej włączyć dwa budziki!

Zmiana czasu na letni 2024

Zmiana czasu z zimowego na letni nie ma konkretnej daty, bo odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca . W 2024 będzie to więc 31 marca – dzień, w którym przypada także święto Wielkiej Nocy. Nad ranem tego dnia będziemy musieli przestawić zegarki z 2:00 na 3:00 , co oznacza, że śpimy godzinę krócej.

Na szczęście zegarki w telefonach i innych urządzeniach podłączonych do internetu przestawią się same. Ale jeżeli ktoś korzysta z tradycyjnego budzika – to w tym roku może mieć problem z dotarciem na rezurekcje . Dlatego księża w różnych parafiach w Polsce już teraz przypominają wiernym o zmianie czasu.

"Pamiętajcie o zmianie czasu, żebyście nie zaspali na rezurekcje!" - taki apel do wiernych popłyną w wielu parafiach w Polsce.

Beata - 2024-03-11T153739.116.jpg
fot. Freepik

Wielkanoc 2024 z czasem letnim

Rezurekcje odbywają się wcześnie rano i łatwo na nie zaspać, jeżeli zapomnimy o zmianie czasu. Korzystając ze zwykłego zegarka, kładąc się spać w Wielką Sobotę, budzik trzeba ustawić o godzinę wcześniej . Jeżeli rezurekcje są o 6:00, wstać chcemy o 5:00, to budzik nastawiamy na 4:00 rano.

To nie dotyczy osób, które będą się budzić za pomocą alarmu w smartphonie. Te urządzenia same zaktualizują czas w odpowiednim momencie. W telefonie budzik na rezurekcje ustawiamy więc bez zmian . Jeżeli chcemy wstać o 5:00, to dokładnie na tę godzinę ustawiamy alarm.

Beata - 2024-03-11T154202.988.jpg
fot. Pixabay/congerdesign

Rezurekcje – najważniejsza msza

Rezurekcje dla wiernych kościoła katolickiego są najważniejszą mszą w całym kościelnym kalendarzu . Nazwa mszy pochodzi od łacińskiego słowa "resurrectio" oznaczającego zmartwychwstanie. Właśnie podczas tej mszy kościół ogłasza, że Chrystus zmartwychwstał.

Msza rezurekcyjna jest połączona z procesją , w której księża niosą monstrancję z Najświętszym Sakramentem, krzyż z czerwoną stułą oraz figurę Jezusa Zmartwychwstałego, a wierni śpiewają uroczysty hymn. Procesja trzy razy okrąża kościół lub wychodzi na ulice miasta. Tradycyjnie rezurekcje były odprawiane nie później niż o świcie, dzisiaj wybiera się godziny bardziej przystępne wiernym.

Do kiedy zmiana czasu

Sytuacja, w której możemy spóźnić się na mszę, to tylko jeden przykład tego, jak bardzo problematyczna jest zmiana czasu. Zwyczaj, który kiedyś umożliwiał lepiej wykorzystać światło dzienne, w dobie elektryczności jest kompletnie nieużyteczny. Dyskusja o tym, czy powinno się znieść archaiczny przepis, trwa od dawna.

Wygląda na to, że póki co zmiana czasu jeszcze z nami zostanie. Ostatnie wytyczne Unii Europejskiej mówią, że czas będziemy zmieniać dwa razy w roku przynajmniej do 2026 . Pozostaje nam więc dobrze ustawić budzik w Wielką Sobotę, dokładnie tak jak przypominają nam księża w niedzielnych ogłoszeniach.

Zobacz także:

Kościół sięga po "prawo Jana Pawła II". Dotyczy dzieci szykujących się do I komunii

Śmierć w rodzinie. Czyj pogrzeb uprawnia do dnia wolnego w pracy?

Przerwa wielkanocna w szkołach. Tak dużo wolnego jeszcze nie było

Groźny wirus atakuje ciężarne. "Dawno nie było tylu zakażonych pacjentek"
To nagranie ze ślubu rozbawi was do łez. Obejrzało je już ponad 21 mln osób
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: beata.lajca@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy